کد خبر: 944283 A

نماینده ایران در سازمان ملل متحد:

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه مردم سوریه را شرم‌آور خواند و گفت همه نیروهای خارجی که حضورشان از نظر دولت سوریه مجاز نیست، باید خاک این کشور را ترک کنند.

به گزارش ایلنا، مجید تخت روانچی روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و راه حل سیاسی در سوریه برگزار شد، افزود: در یکم ژوئیه سران کشورهای ضامن چارچوب آستانه یک نشست مجازی برای گفت‌وگو درباره جنبه‌های مختلف وضعیت سوریه برگزار کردند.

وی با اشاره به بیانیه مشترک رئیسان جمهوری این کشورها، ادامه داد: آنها بر تعهدات جدی خود در قبال حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی سوریه تاکید و با ابتکارات غیرقانونی خودمختاری و برنامه‌های جدایی طلبانه مخالفت کردند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در این بیانیه، اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه رد شد، اشغال جولان سوریه را نپذیرفت و تصمیم ایالات متحده در این رابطه را محکوم کرد.

تخت روانچی یادآور شد: سران کشورهای ضامن آستانه در بیانیه خود، حملات نظامی اسرائیل در سوریه را بی‌ثبات‌کننده و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن دانستند و بار دیگر اراده خود را برای همکاری در از بین بردن همه گروه‌های تروریستی شناخته شده از سوی سازمان ملل متحد تاکید کردند.

وی ادامه داد: ما بار دیگر تاکید می کنیم که حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه باید به طور کامل مورد احترام همه باشد و بر این اساس، تمام نیروهای خارجی که حضور آنها توسط دولت سوریه مجاز نیست باید از خاک سوریه خارج شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: نمونه بارز آن، اشغال بخش‌هایی از سوریه توسط نیروهای آمریکایی است که به غارت نفت و ثروت سوریه و همچنین حمایت و محافظت از گروه‌های تروریستی در زیر نقاب مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهند.

تخت روانچی تصریح کرد: به همین ترتیب، اقدامات تجاوزگرانه اسرائیل علیه سوریه در نقض فاحش قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است و در مقابل، دولت سوریه حق حاکمیتی دارد که تصمیم بگیرد چگونه و چه موقع از حق ذاتی دفاع از خود به صورت شخصی یا جمعی استفاده کند. چنین تجاوزاتی باید پایان یابد.

وی با تاکید بر اینکه اشغال جولان اشغالی سوریه توسط اسرائیل غیرقانونی است، خاطرنشان کرد: به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسرائیل توسط ایالات متحده بی‌اعتبار است. ما با محکوم کردن این اقدامات غیرمسئولانه غیرقانونی، تاکید می‌کنیم که جولان بخشی از قلمرو سوریه است و خواهد ماند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه «ما این موضع اصولی خود را تاکید می‌کنیم که هیچ راه حل نظامی برای مناقشه سوریه وجود ندارد»، اظهار کرد: فقط باید از طریق یک فرآیند سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد و تحت هدایت سوری‌ها و توسط خود آنها حل شود.

تخت‌روانچی با تاکید بر اینکه تاسیس کمیته قانون اساسی یک دستاورد چارچوب آستانه است و با استقبال از توافق برای تشکیل جلسه بعدی آن در ماه اوت، یادآور شد: فعالیت‌های کمیته باید بدون هیچ‌گونه فشار خارجی ادامه یابد و هرگونه کمک ممکن از آن، حتی توسط سازمان ملل متحد، فقط باید به درخواست خود کمیته انجام شود.

وی افزود: ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که حق تعیین آینده سوریه منحصرا به سوری‌ها تعلق دارد. ما از برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات پارلمانی اخیر در سوریه استقبال می‌کنیم که گامی در این جهت است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: امروز ، مردم سوریه باید با چالش‌های ایجاد شده توسط درگیری و همه گیری کووید-۱۹ مقابله کنند. با این حال ، آنچه این وضعیت را وخیم‌تر می‌کند، اعمال تحریم‌های یکجانبه غیرانسانی اخیر ایالات متحده علیه مردم سوریه است که عملی واقعا شرم‌آور علیه ملتی است که تقریبا در طول یک دهه جنگ، از بیماری همه گیری ویروس کرونا رنج می‌برند.

تخت روانچی اضافه کرد: ما این اقدام غیر انسانی و غیرمسئولانه آمریکا را به شدت محکوم می‌کنیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم که در رد این سیاست شرم‌آور اقدام کنند و خواستار رفع همه این مجازات‌های غیراخلاقی شوند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه بین‌المللی نباید مردم سوریه را در تلاش خود برای غلبه بر مشکلات اقتصادی ناشی از این تحریم‌های غیر انسانی رها کند. ما همچنین بر لزوم تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی به محل‌های اصلی زندگی خود در سوریه تاکید می کنیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما با تقاضای همکاری جامعه جهانی در این زمینه، ما تاکید می‌کنیم هیچ‌گونه کمکی از جمله برای بازسازی سوریه نباید سیاسی شود یا با تحقق برخی شرایط مرتبط باشد.

 

سوریه تخت روانچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر