کد خبر: 944147 A

تحلیل‌گر سابق روزنامه واشنگتن‌پست:

تحلیل‌گر مسائل سیاسی تاکید کرد که توافق ایران و چین راهی برای گذر از تحریم‌ها برای تهران است.

«توماس لیپمن»، نویسنده، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل سیاسی حوزه خاورمیانه و روابط ایالات متحده و عربستان سعودی است. این دانش‌آموخته دانشگاه کلمبیا بیش از ۳۰ سال به‌عنوان نویسنده، ویراستار و خبرنگار دیپلماتیک با روزنامه واشنگتن‌پست همکاری کرده است و مدتی هم ریاست بخش خاورمیانه این روزنامه را بر عهده داشته است. او چندین کتاب هم درباره کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس و روابط‌شان با ایالات متحده نوشته است. وی اکنون عضو موسسه مطالعات خاورمیانه است.

چین با توافق ایران نفوذ خود در منطقه را گسترش می‌دهد

«توماس لیپمن» در ابتدا در مورد توافق ایران و چین گفت: من جزئیات توافقنامه ایران و چین را نمی‌دانم، اما به نظر من مزایای چنین توافقی برای هر دو کشور کاملاً مشخص و آشکار است. چین عطش سیری‌ناپذیری نسبت به نفت دارد و یک توافق طولانی مدت برای عرضه با یک کشور دوست به وضوح برای آن‌ها سودمند است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: علاوه بر این، چینی‌ها می‌دانند که ایران یک کشور مهم و یک قدرت مهم در موضوعات امنیتی خلیج فارس است. بنابراین چین نفوذ خود را در منطقه با این توافق  گسترش می‌دهد.

چین تبدیل به شلاق جدیدی برای سیاست خارجی ایالات متحده شده است

توافق ۲۵ ساله به ایران راهی روشن برای مقابله با ترامپ را نشان می‌دهد

وی افزود: برای ایران، چین راهی برای رد شدن  از تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط ایالات متحده و متحدانش است و به ایران راهی روشن برای مقابله با ترامپ را نشان می‌دهد. 

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: ایران و چین  ملت‌های مستقلی هستند که می‌توانند آینده خود را تعیین کنند. من شک ندارم که ترامپ و پمپئو این توافق را خطرناک ببینند چرا بدون تردید برای آنها تهدیدآمیز محسوب می‌شود. زیرا هر کاری که ایران انجام می‌دهد از نظر آنها تهدیدآمیز است و چین تبدیل به شلاق جدید برای سیاست خارجی ایالات متحده شده است.

سیاست تحریم‌های ایالات متحده را درک نمی‌کنم

لیپمن در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه برجام آینده‌ای ندارد و اکنون هم می‌توان گفت که مرده است.  این تاسف برانگیز است.

وی هم چنین با تاکید بر بی‌نتیجه بودن تحریم‌ها و انتقاد از این سیاست در این شرایط گفت: از من نخواهید که سیاست تحریم‌های ایالات متحده را درک کنم. ما نزدیک به شصت  سال تحریم‌ها را روی کوبا حفظ کرده‌ایم. اما آیا این مجازات‌ها و تحریم‌ها نتیجه‌ای داشتند؟ آن‌ها بی‌نتیجه بود.

 

ایران برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر