کد خبر: 942760 A

کدخدایی خبر داد؛

سخنگوی شورای نگهبان گفت: همکاری‌های مجلس و شورای نگهبان برای بررسی قانون جامع انتخابات آغاز شده و کمیسیون شورای‌های مجلس در نشست‌هایی با برخی اعضا و کارشناسان شورای نگهبان این موضوع را بررسی کرده است.

به گزارش ایلنا، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان پس از نشست مشترک اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با دبیر و حقوقدانان شورای نگهبان در جمع خبرنگاران گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با مجلس هستیم به ویژه این مجلس که با رویکرد جدید شکل گرفته است.

وی افزود: در این چارچوب پژوهشکده شورای نگهبان و اعضای این شورا آمادگی دارند که دیدگاه‌های مشورتی را پیشاپیش به مجلس ارائه کنند تا رفت و برگشت مصوبات سرعت بیشتری داشته باشد و مصوبات با سرعت بیشتری به مرحله نهایی برسند.

کدخدایی گفت: این همکاری‌ها دارای آثار خوب برای مردم به ویژه مصوباتی است که ناظر بر حل مسایل مردم باشد و شورای نگهبان نیز با رویکرد جدید به بررسی مصوبات خواهد پرداخت.

سخنگوی شورای نگهبان درباره فرجام بررسی قانون جامع انتخابات در مجلس نیز گفت: نمی‌توانم پیش بینی کنم، اما همکاری‌ها آغاز شده و کمیسیون شورای‌های مجلس در نشست‌هایی با برخی اعضا و کارشناسان شورای نگهبان این موضوع را بررسی کرده است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه این اقدامات مشورتی با سرعت بیشتری انجام شود تا مجلس هم بتواند آن را نهایی کند گفت: اما این که چه زمانی به ثمر می‌رسد به مباحثی بستگی دارد که در مجلس مطرح می‌شود.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا با توجه به ارائه تفسیر جدید شورای نگهبان از اصل ۱۱۵ قانون اساسی، داوطلبان جوان‌تر برای انتخابات ریاست جمهوری امکان تایید صلاحیت خواهند داشت، گفت: نمی‌توانم درباره جوان‌تر بودن داوطلبان نظری بدهم، اما اصل کار مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات؛ ابلاغیه از جانب رهبر معظم انقلاب است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: براساس این سیاست‌ها هم مجلس و هم شورای نگهبان رویکرد جدیدی را خواهند داشت تا دیگر با مشکلاتی که در گذشته با آن مواجه بودیم، مواجه نشویم.

 

شورای نگهبان مجلس کمیسیون شوراهای مجلس قانون انتخابات قانون جامع انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر