کد خبر: 942079 A

در صحن مطرح شد؛

نماینده نیشابور در مجلس از وجود نگاه جنسیتی در پارلمان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هاجر چنارانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده (۲۲) آیین‌نامه داخلی مجلس که مربوط به نظارت هیأت رئیسه بر تمامی امور اداری، استخدامی و داخلی مجلس است، گفت: رئیس و هیأت رئیسه محترم مجلس نزدیک به دو هفته پیش دبیران کمیسیون‌های مجلس انتخاب شدند ولی متأسفانه مجلس شورای اسلامی شاهد نوعی تبعیض در این حوزه بود.

نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماده (۱۰۱) برنامه ششم توسعه تصویب کردیم و رئیس جمهور نیز در ۲۷ تیر ماه ۹۶ دستور‌العملی را به ادارات برای اجرا ابلاغ کردند که بر این اساس باید نحوه انتخاب مدیران با اولویت برگزیدن مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی به ۳۰ درصد افزایش یابد اما مجلس در انتخاب دبیران کمیسیون‌ها به این دستور‌العمل پایبند نبودند در حالی که ما بانوانی در قوه مقننه داریم که از تحصیلات و شایستگی بالایی برخوردارند.

وی اضافه کرد: چرا بانوان تحصیلکرده و شایسته قوه مقننه در آزمون انتخاب دبیران کمیسیون‌ها شرکت داده نشده‌اند در حالی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند زن مسلمان ایرانی تاریخ جدیدی را پیش چشمان زنان جهان گشود که می‌توان زن بود ولی عفیف و محجبه و شریف بود و درعین حال در متن و مرکز نیز قرار داشت.

چنارانی یادآور شد: اگر به تعالی بنیان خانواده معتقد هستیم چرا اقدامی در این جهت صورت نمی‌گیرد. در پارلمان‌های دنیا شاهد هستیم زنانی که فرزندآوری دارند به عنوان نمایندگان نمونه و الگو به جهانیان معرفی می‌شوند، چطور می‌شود در جمهوری اسلامی ایران با وجود اعتقاد به تحکیم بنیاد خانواده اما اقدامی در عمل در این راستا صورت نمی‌گیرد.امروز زنان در سنگر اقتصاد، سیاست و سایر حوزه‌ها دوشادوش مردان در حال مبارزه هستند و ما ۵۰ درصد رأی زنان را مطالبه می کنیم ولی متأسفانه در جهت تصویب قوانین حمایتی از زنان اقدامی صورت نمی‌گیرد.

وی از هیأت رئیسه درخواست کرد بر اساس اصل (۱۰۱) قانون اساسی از دولت و سایر دستگاه‌ها درخواست نگاه ویژه‌تری به بانوان داشته باشند.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این تذکر چنارانی گفت: هیأت رئیسه نیز معتقد است انتخاب‌ها باید بر اساس شایستگی باشد و هر نوع نگاه جنسیتی ناپسند و نادرست است. کسانی که شایستگی کسب سمتی در مجلس دارند باید مورد انتخاب قرار گیرند. البته این طور که من سوال کردم برای انتخاب دبیر کمیسیون اصل ۹۰ یکی از بانوان انتخاب شده و در عین حال این مسئله قابل بررسی است.

مجلس یازدهم مجلس انقلابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر