کد خبر: 940468 A

مقام سابق کاخ سفید در گفت‌وگو با ایلنا:

مقام سابق کاخ سفید تاکید کرد: توافق ایران و چین به ضرر آمریکا است با این حال امیدوارم بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود و خیلی زود به برجام بازگردد و روابط بهتری بین ایران و اروپا و آمریکا شکل گیرد تا ایران بیش از حد به چین وابسته نشود.

فرانک هیپل (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی به صورت تخصصی در حوزه سلاح هسته‌ای و پیمان منع اشاعه هسته‌ای و جنگ تحقیق و بررسی کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در مورد تنش‌ها بیان کرد.

توافق ایران و چین نقش مهمی برای مقابله با فشار آمریکا دارد

فرانک هیپل در ابتدا در مورد توافق میان چین و ایران گفت: با توجه به تلاش‌های دولت ترامپ برای از بین بردن اقتصاد ایران، طبیعی است که ایران به دنبال کمک اقتصادی باشد تا بتواند آن را به دست آورد. با توجه به روابط بین‌المللی و رقابتی فزاینده بین چین و ایالات متحده و توانایی چین در برابر فشار آمریکا، چین جایگاه مهمی در ارتباط با ایران و کمک به ایران برای مقابله با فشار آمریکا دارد.

مزایای قرارداد ۲۵ ساله برای چین

این استاد دانشگاه افزود: از مزایای این توافق برای چین این است که چین دسترسی به نفت ایران پیدا می‌کند و تأثیر بیشتر در منطقه خلیج فارس به طور کلی پیدا خواهد کرد و نفوذ بیشتری در این منطقه خواهد داشت.

امیدوارم بایدن به برجام بازگردد تا ایران بیش از حد به چین وابسته نشود

وی تصریح کرد: امیدوارم بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود و  امیدوارم که خیلی زود به برجام بازگردد و روابط بهتری بین ایران و اروپا و آمریکا شکل گیرد تا ایران بیش از حد به چین وابسته نشود.

توافق ایران و چین یک اتفاق منفی برای آمریکا محسوب می‌شود

هیپل در ادامه اضافه کرد: که سود این قرار داد برای چین در واقع ضرر برای ایالات متحده است و این توافق یک اتفاق منفی برای آمریکا محسوب می‌شود. اما امیدوارم در آینده آمریکا و اروپا نیز بتوانند تجارت و همکاری صلح‌آمیز با ایران داشته باشند و ایران در موقعیت چانه‌زنی بهتری با چین قرار داشته باشد؛ چراکه در این شرایط گزینه‌های دیگری نیز برای همکاری اقتصادی دارد.

دولت ترامپ در مورد عواقب سیاست فشار حداکثری کورکورانه عمل کرد

این استاد دانشگاه در مورد شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران گفت: ایالات متحده نشان داده است که می‌تواند با تحریم‌های اقتصادی به کشورهای دیگر آسیب برساند، اما ایران و یا ونزوئلا به خواسته های ایالات متحده عمل نکرده‌اند. دولت ترامپ در مورد عواقب سیاست فشار حداکثری کورکورانه عمل کرده است.

ایران بهتر از ایالات متحده در کنترل ویروس کرونا عمل کرده است

وی هم چنین در مورد تاثیر تحریم‌ها در شیوع دوباره کرونا در ایران گفت: اگر سوال این است که آیا تحریم‌های آمریکا در شدت همه‌گیری ویروس کورنا در ایران مقصر است، فکر می‌کنم این یکی از چندین عامل است و قضاوت کردن برای من دشوار است. بسیاری از کشورها این ویروس را بهتر از ایران و ایالات متحده مدیریت کرده‌اند. بر اساس آمار موجود در اینترنت، در حال حاضر ایران بهتر از ایالات متحده در مورد کنترل ویروس کرونا عمل می‌کند. ایران یک چهارم جمعیت ایالات متحده را در اختیار دارد، با این حال شیوع  ویروس کرونا در آن  در حال حاضر کمتر است اما شیوع در ایالات متحده به سرعت در حال افزایش است. 

ترامپ و نتانیاهو می‌خواهند طوری برجام را نابود کنند که دموکرات‌‌ها قادر به احیای آن نباشند

این مقام سابق کاخ سفید در ادامه با اشاره به سالگرد برجام در مورد آینده این توافق گفت: امیدوارم برجام زنده بماند. دولت ترامپ و دولت نتانیاهو در اسرائیل می‌خواهند آن را نابود کنند، به طوری که دموکرات‌ها در صورت قدرت گرفتن در ژانویه، قادر به احیای آن نباشند.

امیدوارم ایران در دام تحریک‌ها قرار نگیرد

وی عنوان کرد: به نظر می‌رسد برخی نیز علاقه‌مند به آغاز جنگ با ایران هستند. وایران را تحریک می‌کنند، من امیدوارم که ایران در این دام قرار نگیرد و کاری انجام ندهد که برجام غیرقابل احیا شود. امیدوارم آینده بهتر برای هر دوی کشورهای ما در پیش باشد.

ایران جنگ چین آمریکا کرونا نتانیاهو بایدن برجام ترامپ دموکرات‌های آمریکا فشار حداکثری آمریکا توافق ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر