کد خبر: 939790 A

واشنگتن پست در گزارشی به توافق ایران و چین پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از واشنگتن پست، پکن و تهران هر دو فشار واشنگتن را احساس می‌کنند. اولی در یک جنگ تجاری با آمریکا است، دومی پس از آنکه آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی خارج شد، اقتصاد کشورش تحت تأثیر تحریم‌هایی قرار گرفته  است که توسط دولت ترامپ وضع شده است. تحولات اخیر حاکی از آن است که این دو دشمن مقتدر آمریکا ممکن است علت مشترک بیشتری برای همکاری پیدا کنند.

هفته گذشته، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در جلسه پارلمان اذعان کرد که دولت با اطمینان و اعتقاد در مذاکرات با چین درباره یک مشارکت استراتژیک ۲۵ ساله شرکت می‌کند که می‌تواند حدود ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چین از طریق بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را به دنبال داشته باشد.

این توافق باعث افزایش تقسیم اطلاعات و همکاری‌های امنیتی از جمله در ماموریت‌های احتمالی در سوریه و عراق می‌شود. همچنین، شرکت‌های چینی می‌توانند حضور خود را در راه‌آهن، بنادر و ارتباطات از راه دور در ایران گسترش دهند، در حالیکه از نفت پایدار و تخفیف برای خرید نفت ایران برخوردار می‌شوند. چین می‌تواند مناطق تجاری آزاد را در مناطق استراتژیک ایران توسعه دهد.

نگرانی حاضر این است که با توافق میان ایران و چین بعید است که تهران با آمریکا به توافق برسد تا مذاکرات جدید را آغاز کنند. در حال حاضر، چین به دنبال نجات ایران است و به نظر می‌رسد مقام‌های چینی با توجه به اختلاف خود با واشنگتن، مایل هستند این خطر را انجام دهند.

در زمانی که ایالات متحده از رکود و کرونا ویروس رنج می‌برد و به طور فزاینده‌ای در سطح بین‌المللی منزوی می‌شود، پکن احساس ضعف آمریکا را متوجه می‌شود و برخلاف اکثر کشورها  چین احساس می‌کند که می‌تواند با آمریکا مخالفت کند و به اندازه کافی قدرتمند است تا تحریم‌های آمریکا را تحمل کند.

مشخص نیست چه زمان معامله‌ای واقعی انجام خواهد شد.

چین همچنین در شورای امنیت ایالات متحده نقش مهمی را در مقابله با تلاش‌های دولت ترامپ برای گسترش تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران که قرار است در اواخر امسال منقضی شود، ایفا می‌کند.

ایران چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر