کد خبر: 939683 A

سخنگوی شورای نگهبان:

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بیشترین ردصلاحیت‌ها در انتخابات مجلس یازدهم به سوءاستفاده‌های مالی و اقتصادی مربوط بوده است.

به گزارش ایلنا، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفتگوی زنده با برنامه تهران ۲۰، اظهار کرد: شورای نگهبان در قالب چارچوب‌های قانونی خودش نظر می دهد و مجلس هم در چارچوب های مشخصی اعلام نظر می کند؛ این دو مرحله رسیدگی بر اساس قانون است و قانوگذار براساس مصلحت و حکمت اینگونه تصمیم گرفته است. از ابتدای انقلاب هم افراد زیادی بوده اند که شورا تایید کرده و مجلس به اعتبارنامه آنها رای نداده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: وقتی ۱۶ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی ثبت نام می کنند یعنی اینکه این ابزار موجود برای بررسی ها، کارآمد نیست؛ مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند. در ۵۰ تا ۷۰ روز بررسی صلاحیت ۱۶ هزار نفر، کار سختی است؛ باید ثبت نام ها پالایش شود. مجلس در بحث استانی شدن اصرار داشت و به ما می گفتند که شما استانی شدن انتخابات را بپذیرید تا ما اصلاح قانون انتخابات را بپذیریم.

کدخدایی افزود: به عنوان مثال این امکان وجود دارد که قبل از ثبت نام گواهی سوءپیشینه برای ثبت نام ارائه دهند یا اینکه برخی افراد، به داوطلبان گواهی بدهند؛ اینها راهکارهایی است که می‌توان در قانون انتخابات گنجاند. هیچ بندی در قانون درباره بررسی گرایش سیاسی افراد وجود دارد و نه اینکه عملکرد شورای نگهبان این را نشان داده که براساس گرایش سیاسی تصمیم گیری کرده است. اگر قانون انتخابات اصلاح شود، به راحتی می توانیم موارد مربوط به ردصلاحیت ها را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طبق قانون ما باید دلایل و مستندات ردصلاحیت را به افراد اعلام کنیم؛ ما همه مستندات را اگر فرد مراجعه کند، به خودش ارائه می کنیم و حتی افراد می توانند از خود دفاع کنند. بیشترین ردصلاحیت های در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده های مالی و اقتصادی بوده است؛ این موارد از گزارش های مراجع رسمی و گزارش های تحقیقات محلی به دست آمده است.

وی ادامه داد: نظام انتخابات باید اصلاح شود، شورای نگهبان صرفاً براساس قانون وضع شده توسط نمایندگان مجلس در حال بررسی صلاحیت افراد است. در دور قبل از اعضای شورای نگهبان داشتیم که علیه دیگر اعضای شورای نگهبان مصاحبه می کردند؛ گرایش های سیاسی در شورای نگهبان چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی، متفاوت است.

شورای نگهبان سخنگوی شورای نگهبان کدخدایی تهران 20
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر