کد خبر: 936041 A

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: علاوه بر معرفی آراء برتر، باید نهادهای پذیرنده و مجریان احکام را که بیشترین همکاری را در این باره داشته اند معرفی و از آنان تقدیر کرد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در اختتامیه دومین جشنواره آرا برتر مجازات جایگزین حبس، تعلیق اجرای مجازات وتعویق صدور حکم، اظهار کرد: موفقیت ناشی از صدور حکم توسط قاضی در گروی همکاری نهادهای پذیرنده و داشتن واحد اجرای احکام مناسب و توانمند در دادسراها است.

وی اظهار کرد: از سه دهه گذشته توجه علمای حقوق کیفری و جرم شناسی در حوزه اصلاح وتربیت و باز اجتماعی شدن مجرمان به طور جدی تر متوجه مکانیزم های اصلاحی شده است.

الفت گفت: سیاست کیفری از مجازات به مفهوم سالب آزادی و مجازات های سنتی به سمت سیاست کیفری ترمیمی با نگاه به منافع و مصالح جامعه و حضور نفوس به خطا رفته در کنار خانواده و دور نکردن آنها از مسوولیت های اجتماعی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: کاهش جمعیت زندانی و به کارگیری ظرفیت های نهادهای پذیرنده به منظور تربیت مجرم از جمله سیاست های قوه قضاییه است که توسط آیت اله رییسی اعلام شده است.

او بیان کرد: قوه قضاییه تلاش می کند نگاه وسوگیری قضات را برای تعیین مجازات حبس تغییر دهد و آنها را تشویق کند با دقت نظر از رویه قدیمی و سنتی که در صدور احکام جا افتاده است به سمت بهره مندی از مجازات های جایگزین حرکت کنند.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: پیشنهاد می کنم احکام منتخب مجازات های جایزگزین حبس را توسط تیم مجرب ترجمه و در اختیارسایر کشورها قراردهیم.

الفت همچنین افزود: ضروری است تا قضات جوان از نظرات و تجربیات قضات پیشکسوت بهره برداری کنند. 

وی با اشاره به اینکه امروزه با جمعیت قابل توجهی مجرم در زندانها مواجه هستیم اظهار کرد: نگهداری زندانیان هزینه سنگینی را به بودجه عمومی تحمیل می کند. همچنین فرد را از نهاد خانواده دور کرده و از طرفی آنان در زندان با انواع جرم آشنا می شوند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پایان گفت: باید در مصرف بودجه عمومی صرفه جویی کرد و این بودجه را در مسیر اصلاح و تربیت استفاده کرد.   

در پایان از ۹ قاضی برتر به دلیل صدور بهترین رای در موضوعات مجازات جایگزین حبس، تعلیق اجرای مجازات و تعویق صدور حکم تقدیر شد.

 

محمدباقر الفت الفت قوه قضائيه معاون اجتماعی قوه قضائیه اختتامیه دومین جشنواره آرا برتر مجازات جایگزین حبس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر