کد خبر: 929473 A

دهنوی در صحن مجلس:

یک نماینده مجلس گفت: بی‌تدبیری‌های مدیریتی موجب عقب‌ماندگی در زمینه فضایی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید محسن دهنوی در جلسه علنی امروز (یکشنبه  ۱ تیر) مجلس شورای اسلامی پس ارائه گزارش از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: صنعت فضایی یکی از اصلی‌ترین فناوری‌های کشور بوده که تاکنون سرمایه‌گذاری کلانی روی آن انجام شده است، چشم‌انداز روشنی جهت توسعه این صنعت ترسیم شده اما متاسفانه شاهد وقفه در روند پیشرفت‌های فضایی کشور هستیم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بی‌تدبیری‌های مدیریتی موجب عقب‌ماندگی در زمینه فضایی شده است.

وی افزود: سازمان فضایی کشور که اکنون از زیر مجموعه‌های شماست دچار مشکلات متعددی است بهمن ماه ۸۸ پس از پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر یک و دو به فضا دانشمندان فضایی ما موفق شدند نخستین بار محوله زیستی کاوشگر سه را به فضا پرتاب کنند. این خلاصه تلاش برای پیشرفت صنعت فضایی کشور بود و باعث شد ایران در بین ۵ کشور برتر در زمینه فضایی شناخته شود.

دهنوی با بیان این‌که ایرانی که سال‌ها با سرعت درحال رشد و جهش علمی بوده و در این رقابت حیاتی عقب مانده است، عنوان کرد: در چشم انداز ۱۴۰۰ قرار بود به سراغ طراحی و ساخت ماهواره‌های عملیاتی جلو برویم و به دنبال طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجش با ارتفاع زیر ۱۰ متر بودیم اما اکنون در شرایطی قرار داریم که هیچ ماهواره موفق عملیاتی در مدار نداشته‌ایم. مدار ۴۲ درجه که جزئی از دارایی‌های این کشور است، در صورت ادامه روند فعلی در بهترین حالت از دسترس خارج خواهد شد.

وی تاکید کرد: آزمایشگاه‌های ملی فضایی با استانداردهای حداقلی راه‌اندازی نشده است؛ پاسخ سرخوردگی جوانان نخبه در این حوزه بر دوش مسئولانی است که مسبب وضعیت کنونی هستند. جوانان نخبه از این رکود فضایی به شدت ناراحت و معترض هستند. در چند سال گذشته در زمان وزارت حضرت عالی کدام دستاورد نصیب فناوری فضایی کشور شده است؟ قطعا مجلس یازدهم اجازه نخواهد داد روند پیشرفت فضایی کشور متوقف شود.

وزیر ارتباطات مجلس یازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر