کد خبر: 929428 A

محمدبیگی در صحن مجلس:

نمانیده مردم قزوین گفت: امروز در فضای مجازی اسلحه و مهمات خرید و فروش می‌شود که این نشان از خلاء ساختاری در این فضا دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فاطمه محمدبیگی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، اول تیر) مجلس شورای اسلامی پس از اتمام گزارش وزیر ارتباطات و فناوری گفت: به عنوان یک شهروند مسلمان ایرانی و مادر نگران وضعیت فرهنگی و فضای موجود مجازی در کشور هستم. نگرانی‌هایی پیرامون فضای فرهنگی وجود دارد.

نماینده قزوین ادامه داد: چندی پیش اینستاگرام انتشار تصاویر هرزه‌نگاری را در بستر خود آزاد کرد در صورتی که همین شبکه اجتماعی در ایام شهادت سردار سلیمانی به طور مکرر اقدام به حذف پست‌های تسلیت کاربران ایرانی می‌کرد، شما چه اقدامی را در مقابله با این موضوع انجام داده‌اید؟ نه تنها چاره‌جویی نشده بلکه شواهد حاکی از آن است که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد ترافیک داده‌های کشور به این شبکه اجتماعی اختصاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که طبق مصوبه‌های موجود در کشور نباید بیش از یک سوم کل ترافیک داده‌ها به مجموع پیام‌رسان‌های خارجی اختصاص یابد، اصرار شما برای زیرپا گذاشتن مقررات جاری کشور در این زمینه چیست؟ آنچه که برای ما اهمیت دارد، اختصاص نیمی از ترافیک داده‌های کشور به این پیام‌رسان خارجی است که شما می‌توانید آن را مدیریت کنید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: نگرانی دیگر افزایش میزان جرائم رایانه‌ای است که بر اساس اعلام پلیس فتا افزایش میزان درصد کاربران در فضای مجازی و عدم فرهنگ‌سازی در این حوزه باعث افزایش جرائم اینترنتی شده است، فروش اسلحه، مهمات، سلاح‌های سرد و گرم و پیوستن به سایت‌های پورن در بستر فضای مجازی انجام می‌شود که این مسائل نشان می‌دهد خلاء‌های ساختاری برای حل این مشکل و ممانعت از پیشگیری وجود دارد.

وی خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری گفت: آیا در این حوزه اقدامی کرده‌اید؟ دسترسی به پهنای باند اینترنت وسیع برای همه افراد است، آیا مطابق کشورهای پیشرفته مخاطبان را دسته‌بندی کرده‌اید؟ آیا اینترنت دانش‌آموزی و دانشجویی با اینترنت یک خانم خانه‌دار نباید متفاوت باشد.

محمدبیگی گفت: وجود شبکه ملی ارتباطات و اینترنت ملی به طور واضح مشهود است و همین‌طور دسترسی در مناطق محروم به اینترنت برای شرکت در امتحانات دانش‌آموزی و عدالت آموزشی بسیار اهمیت دارد، امیدوارم توضیحات خود را در این مورد ارائه کنید.

شبکه های اجتماعی فضای مجازی مجلس یازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر