کد خبر: 929413 A

قالیباف:

رئیس مجلس تاکید کرد: زمانی تهران ۷۰ کیلومتر فیبر نوری داشت امروز دو هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور وجود دارد که این امر می‌تواند نشان دهد فضا برای توسعه وجود دارد ما امروز باید کاری کنیم که مدارس و منازل ما به شبکه ملی متصل باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر قالیباف در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش وزیر ارتباطات گفت: اینترنت ملی یک نیاز عمومی و در شئونات مختلف زندگی است که امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی درگرو این شبکه است.

رییس مجلس ادامه داد: همین شبکه ملی اطلاعات دارای یک سری از اشکالات است، نخستین اشکال آن عدم تناسب رشد ترافیک داخلی و خارجی است بیشترین بحث ترافیکی ما در خارج استفاده می‌شود که ما کنترلی نداریم و نیازمند آن هستیم که یک سیاست تعدیلی در این باب داشته باشیم که این در اختیار وزارتخانه است.

وی ادامه داد: همین بحث ترافیک برای مردم بسیار مهم است، امروز ارسال پیام بین دو شهروند این گونه است که ابتدا پیام به خارج از کشور می‌رود سپس به داخل باز می‌گردد.

رییس مجلس ادامه داد: در خدمات پایه عمومی با مشکل مواجه هستیم، موتور جستجو و پیام‌رسان سیستم عامل امروز دچار مشکل است که وزارت ارتباطات باید توجه داشته باشد.

وی تاکید کرد: بحث صیانت در شبکه اینترنت ملی بسیار مهم است، کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها در معرض این فضای آلوده هستند که باید ما در تولید محتوا که طبعا وظیفه وزارتخانه است و همچنین توسعه مسیرهای داخلی تلاش کنیم.

قالیباف گفت:‌ شما به خوبی می‌دانید که در این بخش لجام گسیختگی وجود دارد و باید سیاست‌گذاری صورت گیرد. به خوبی می‌دانیم هیچ کشور مشابهی در دنیا چه در شرق و چه در غرب نداریم که در حال حاضر اینگونه باشد.

رییس مجلس در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به ضعف سیستم موجود در فضای مجازی کشور گفت:  زمانی تهران ۷۰ کیلومتر فیبر نوری داشت امروز دو هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور وجود دارد که این امر می‌تواند نشان دهد فضا برای توسعه وجود دارد ما امروز باید کاری کنیم که مدارس و منازل ما به شبکه ملی متصل باشند. ما آماده هستیم به هر گونه کمکی به شما داشته باشیم.

قالیباف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر