کد خبر: 923914 A

رئیس کل دادگستری استان تهران خبر داد؛

رئیس کل دادگستری استان تهران از ساخت مجموعه استراحتگاهی خانواده‌های زندانیان تهران بزرگ با هدف تکریم ارباب رجوع خبر داد و گفت: خانواه‌های زندانیان از نقاط و شهرهای مختلف برای ملاقات به مجتمع مراجعه می‌کنند و به دلیل دوری مجتمع از شهر با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و وظیفه ما بهبود وضعیت و گسترش امکانات جهت رفت و آمد خانواده‌های زندانیان است.

به گزارش ایلنا، محمد جواد حشمتی، رئیس کل دادگستری استان تهران و سیدحشمت الله حیات الغیب، مدیر کل زندانهای استان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ بازدید کردند.

در ابتدای این بازدیدحیات الغیب مدیر کل زندانهای استان، با اشاره به شرایط آب و هوایی منطقه اظهار کرد: توجه ویژه به امور رفاهی و تردد خانواده زندانیان در اولویت برنامه های اجرایی است و از سوی دیگر می توان با توجه به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندانها که در برنامه های قوه قضائیه جایگاه ویژه‌ای دارد، مجازات های جایگزین حبس را گسترش داد.

وی با تقدیر از مساعدت اداره کل اوقاف و امور خیریه تهران ادامه داد: شأن و منزلت خانواده‌های زندانیان به عنوان ارباب رجوع رعایت می‌شود، زیرا آنان قشری آسیب‌پذیر بوده، در روند ارتکاب جرم هیچ نقشی ندارند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

مدیر کل زندانهای استان تهران همچنین اظهار کرد: مجموعه استراحتگاهی با هدف تکریم ارباب رجوع، ایجاد محیطی آرام و به دور از ذهنیت فضای فیزیکی زندان، در فضایی به مساحت یک هزار متر مربع، شامل سالن انتظار ملاقات با کلیه امکانات رفاهی مانند سرمایشی، گرمایشی و فروشگاه های متعدد البسه و لوازم مورد نیاز زندانیان و مواد غذایی آماده ساخته می‌شود.

وی افزود: با ساخت این مجموعه در فضایی مناسب و در مجاورت سالن ملاقات، خانواده‌ها می‌توانند در فضایی مناسب‌تر با زندانی خود دیدار نمایند و تمام تلاش‌ها برای ارتقای وضعیت زندان‌های استان تهران که چهره جدید زندانبانی اسلامی را در نیمه دوم سال گذشته به تصویر کشید، صورت می گیرد.

حیات الغیب تصریح کرد: در این زمینه مراجع قضایی می توانند با همکاری و همیاری دیگر سازمانها، بخشی از مشکلات زندانیان و خانواده های آنان را از طریق اعمال مجازات های جایگزین حبس کاهش دهند.

در ادامه، رییس کل دادگستری استان تهران ضمن تقدیر از مجموعه سازمان و اداره کل زندانهای استان تهران وظیفه قوه قضاییه را ساماندهی زندانها و برنامه ریزی در جهت کاهش جمعیت کیفری عنوان کرد و افزود: در این راستا قوه قضاییه با استفاده حداکثری از فضا و ظرفیت های موجود بخش های آموزشی و فرهنگی در زندانها را سرلوحه کار خود قرار داده است.

حشمتی با اشاره به جمعیت کیفری مجتمع و زندانهای استان، بهره‌مندی مددجویان از عفو، آزادی و مرخصی در چند ماه اخیر را در راستای کمک به حل مشکلات قضایی مددجویان دانست و تأکید کرد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود جهت برطرف شدن مشکلات زندانیان با پیگیری‌های انجام شده در این مدت تعداد قابل توجهی از مددجویان از زندان آزاد یا به مرخصی اعزام گردیدند که این امر در روحیه زندانیان و خانواده‌های آنان تاثیر گذار بوده است و از طرفی با کاهش جمعیت کیفری در زندانها زمینه رسیدگی و پیگیری مشکلات قضایی مددجویان توسط مجموعه زندانها فراهم گردیده است.

حشمتی با اشاره به مشکلات معیشتی خانواده‌های زندانیان گفت: این افراد از نقاط و شهرهای مختلف برای ملاقات به مجتمع مراجعه می‌کنند و به دلیل دوری مجتمع از شهر با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و وظیفه ما بهبود وضعیت و گسترش امکانات جهت رفت و آمد خانواده‌های زندانیان است.

همچنین در ادامه مراسم، رییس کل دادگستری استان تهران با حضور در سالن ملاقات مجتمع ضمن بازدید از دایره نظارت بر زندان به صورت حضوری با خانواده های مددجویان بازدید مسائل و مشکلات قضایی را جویا و دستورات لازم را در جهت رفع آنان صادر کردند.

بر اساس این گزارش با تلاش اداره کل زندان های استان، فراهم شدن زمینه های لازم و کمک های مردم نیکوکار، این مجموعه در مدت زمان کوتاهی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

زندان خانواده های زندانیان رئیس کل دادگستری استان تهران حشمتی ندامتگاه تهران بزرگ تهران بزرگ سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور حیات الغیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر