کد خبر: 921958 A

پیرهادی در گفت‌وگو با ایلنا:

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تحقیق و تفحص یک ابزار برای پیشبرد اهداف مجلس است و ما گزارشی از آن دسته از تحقیق و تفحص‌های بر زمین مانده برای پیگیری مجدد خواسته‌ایم.

محسن پیرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه مجلس یازدهم تا چه میزان به شفافیت در تمامی ابعاد اهمیت می‌دهد گفت: یکی از کارهایی که جزو شعارهای ما بود و باید به طور ویژه در مجلس یازدهم پیگیری کنیم ،مسئله شفافیت است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید شفافیت را تبدیل به قانون کنیم؛  زیرا هنگامی که یک مسئله به صورت قانون درمی‌آید، ضمانت اجرایی و تعهد پیدا می‌کند، اما هنگامی که صرفا بخواهیم یکسری مسائل را در حوزه ژورنالیستی و فضاهای ذهنی عمومی جامعه دنبال کنیم، نه تنها کار ریشه‌ای انجام نداده‌ایم بلکه دستاوردی هم به دست نیاورده‌ایم.

وی تاکید کرد: در بسیاری از موارد قانون‌گذار این ظرفیت را به ما داده است که مسئله‌‌ای تبدیل به قانون شود تا بتوانیم از ظرفیت‌هایش استفاده کنیم‌.

پیرهادی درباره انجام تحقیق و تفحص از سوی خانه ملت بیان کرد: تحقیق و تفحص یک ابزار برای نظارت بهتر و یا جراحی یک معضل و مسئله پیش آمده است.

وی با بیان این‌که تحقیق و تفحص به دنبال یک مسئله خاص صورت می‌گیرد، گفت: برای این‌که یک تحقیق و تفحص سرانجام پیدا کند، باید همه اطراف و پیرامونش به طور کارشناسی دیده شود تا خدایی نکرده تحقیق و تفحصی که صورت می‌گیرد،  دچار سیاست زدگی نشود.

این نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: زمانی که می‌خواهیم یک تحقیق و تفحص نتیجه دهد ، باید به دور از سیاسی‌کاری آن را انجام دهیم تا به نوعی خروجی‌اش به کام کشور و مردم شیرین بیاید.

وی گفت: یک کار کارشناسی به دور  از سیاست‌کاری که با تخصص و علم همراه باشد، می‌تواند درست دنبال شود.

پیرهادی تاکید کرد: تحقیق و تفخص ابزاری برای پیشبرد اهداف مجلس است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که تحقیق و  تفحص‌هایی از مجالس قبلی مانده‌ است که مردم چشم انتظار نتیجه آن هستند آیا مجلس یازدهم آن‌ها را پیگیری می‌کند یا خیر، گفت: گزارشی از تحقیق و  تفحص‌هایی که بر زمین مانده است، خواسته‌ایم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درخواست داده‌ایم تحقیق و تفحص‌هایی که گزارش‌شان قرأت نشده و چه آن‌هایی که در میان راه دچار مشکل شده است را در اختیارمان قرار دهند.

وی درباره اینکه برخی از تحقیق و تفحص‌ها مانند حوادث آبان و سقوط هواپیمای اوکراینی مغفول مانده است، مجلس یازدهم در برابر آن‌ها چه خواهد کرد گفت: نباید این ظرفیت‌ها را با هیجان‌زدگی دنبال کنیم اگر بنای تحقیق و تفحص داریم، باید تا انتهای آن برویم و به مردم که محرم و امین و مورد اعتماد همه مسئولان هستند و اصلا آنان این‌ها را به کرسی و مسند اختیارات رساندند،  گزارش دهیم.

وی تاکید کرد: یکسری از بحث‌های امنیتی و نظامی هستند که ممکن با اطلاع‌رسانی، عناصر خارج از کشور از آنها سواستفاده کنند اما در بقیه موارد جاری باید با مردم شفاف صحبت کنیم.

پیرهادی گفت: باید برای انجام تحقیق و تفحص کار کارشناشی صورت گیرد و تمامی ابعاد موضوع سنجیده و تا انتها پیگیری شود  و این کار نوعی روال شود.

وی ادامه داد: گاهی یک جمعی بدون کار کارشناسی امضاء جمع می‌کنند، سوار موج و درگیر جریانات می‌شوند که معمولا نتیجه نمی‌دهد اگر می‌خواهیم مسائل ساختارمند شود و خروجی خوبی داشته باشد باید کار کارشناسی انجام دهیم.

پیرهادی تحقیق و تفحص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر