کد خبر: 921240 A

فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایلنا:

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه لغو معافیت‌‌ همکاری‌های هسته‌ای روی ایران تاثیر چندانی ندارد، گفت: آمریکا دیگر نمی‌تواند هر حرفی را که می‌زند، عملی کند.

«عبدالرضا فرجی‌راد» تحلیل‌گر مسائل ژئوپلتیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درمورد لغو معافیت‌های همکاری هسته‌ای ایران توسط آمریکا طی ۶۰ روز آینده، گفت:‌ این موضع برای آمریکا با توجه به فشارهایی که تحمل می‌کند، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. این مساله را زمانی مطرح کردند که اعزام ۵ فرند کشتی انرژی و فرآورده‌های نفتی و گازی ایران به ونزوئلا انجام شد، بنابراین وقتی به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند جلوی این نفت‌کش‌ها را گرفته یا درگیری ایجاد کنند، این مساله را مطرح کردند تا بتوانند فضای تبلیغاتی را از جانب خودشان در اختیار بگیرند لذا همانگونه که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، این قطع همکاری تاثیر چندانی روی ایران ندارد.

بازی روسیه، چین و بریتانیا  با لغو معافیت‌های هسته‌ای تا انتخابات آمریکا

وی درباره واکنش کشورهای چین، روسیه و مسئول سیاست خارجه اروپا به این اقدام آمریکا، درباره اقدامات بیشتر آنها برای مقابله با آمریکا، اظهار داشت: ممکن است فشارهای آمریکا باعث شود تا انتخابات ریاست جمهوری آن، کشورهای روسیه، چین و حتی بریتانیا با این قضیه بازی کنند، لذا این کشورها به طور زبانی مخالفت خودشان را با آمریکا اعلام می‌کنند و هماهنگی‌هایی را نیز با ایران به عمل می‌آورند.

مدیرکل سابق شورای راهبردی روابط خارجی ایران افزود: از طرفی با توجه به اینکه تا انتخابات آمریکا کمتر از شش ماه باقی مانده است، با این موضوع بازی می‌کنند تا تحت تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند لذا ‌در چند ماه آینده روسیه، چین و اروپا با هر اقدامی که ایالات متحده به ویژه در رابطه با ایران انجام ‌دهد سعی می‌کنند با فراز و نشیبی‌ مختلف کنار بیایند تا به انتخابات برسند و منتظر نتیجه انتخابات باشند که احتمالا ترامپ انتخاب نشود و ما دوباره به برجام بازگردیم.

ترامپ می‌خواهد برجام را به نحوی دربیاورد که دولت بعدی آمریکا نتواند آن را بازگرداند

وی این اقدامات آمریکا را در جهت ناامید کردن ایران از برجام و در نهایت خروج آن از این معاهده و به پای میز مذاکره رفتن برای معاهده دیگر با هر دولتی حتی غیر از دولت ترامپ دانست و افزود: این فشارها و اصرار بر ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران همه برای این است که برجام را به نحوی دربیاورند که دولت بعدی آمریکا نتواند آن را بازگرداند و بتواند توافقی برای مذاکراتی تازه داشته باشد و جمهوری‌خواهان تبلیغ کنند که آخر حرف آنها به کرسی نشسته است.

کارشناس روابط بین‌الملل درباره خروج ایران از برجام گفت: برای آمریکایی‌ها قطعی شده است که استراتژی ایران چیست، ایران در شش ماه پیش رو از برجام خارج نخواهد شد و اروپایی‌ها نیز از برجام خارج نمی‌شوند. اما تلاش ایالات متحد برای این است که برجام را حیض انتفاع بیندازند و بعد از انتخابات آمریکا هم حتی اگر دموکرات‌ها بر سر کار آمدند مباحث را برای گفت‌وگو دوباره مورد موافقت قرار دهند.

اعزام نفتکش‌ها به ونزوئلا نشان داد که ایران سیاست استواری دارد

فرجی‌راد درباره اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا و تاثیر آن بر مناسبات سیاست خارجی ایران گفت: از نظر روابط بین‌الملل و افزایش وزن ژئوپلتیک ایران، این اقدام قابل توجه است، یعنی از یک طرف این عمل نشان داد که ایران سیاست استواری دارد و روی منافع ملی خودش می‌ایستد و از طرف دیگر همان حرف جوزف بوررل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که گفت: «شاهد افول قدرت آمریکا در جهان هستیم» تایید شد.

آمریکا دیگر آن آمریکایی نیست که بتواند هر حرفی را که می‌زند عملی کند

وی ادامه داد: این اقدامی که در رابطه با ونزوئلا انجام شد به عیان و وضوح نشان داد آمریکا دیگر آن آمریکایی نیست که بتواند هر حرفی را که می‌زند عملی کند؛  از سویی بعد از قضیه عین‌الاسد و تلافی شهادت سرلشکر سلیمانی، تردیدهایی وجود داشت که ‌آیا اقدام ایران محدود به همان خواهد بود یا در موارد دیگر هم ادامه می‌یابد؟! بنابراین ایران در قضیه رساندن سوخت به ونزئولا تهدید کرد که اگر اقدامی از سوی آمریکا صورت بگیرد، واکنش نشان خواهد داد و این موضع نیز تثبیت شد که ایران شوخی ندارد و به هر اقدام ایالات متحد عکس العمل نشان خواهد داد.

فرجی‌راد درباره ادعای نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا مبنی بر اینکه هرگونه کمک به مبادلات نفتی ایران و ونزوئلا ممکن است کشتی‌ها، ناخداها و حتی شرکت‌های بیمه را با تحریم روبرو کند، گفت: آمریکا هر کجا کم می‌آورد با اقدامی دیگر سعی می‌کند این موضوع را جبران کند. البته آمریکای امروز، قانون‌گرا نیست و می‌تواند اقداماتی را انجام دهد و ممکن است ترامپ شبانه اعلام کند که کشور یا کشتی‌هایی را تحریم کرده است.

آمریکا عبدالرضا فرجی‌راد برجام ایرا تحریم تسلیحاتی تحریم تسلیحاتی ایران تحلیل‌گر مسائل ژئوپلتیک ایران ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر