کد خبر: 916510 A

رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور مطرح کرد؛

رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف کشور گفت: در سنوات گذشته بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده که رسیدگی شده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری، رییس شورا‌های حل اختلاف کشور در آیین گشایش مجتمع ویژه صلح و سازش با نام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانى با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و مدافعان سلامت و شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: سردار قاسم سلیمانی به عنوان فردی که حافظ امنیت بود و بخش مهمی از مسئولیت دفاع از جمهوری اسلامی را در ا قصی نقاط عالم بر عهده داشت، حق بزرگی به گردن ملت ایران و ملت‌های آزادی خواه در منطقه دارد.

وی با اشاره به راه اندازی مجتمع تخصصی ویژه صلح وسازش در تهران عنوان کرد: راه اندازی مجتمع تخصصی ویژه صلح و سازش با همکاری سرپرست این مجتمع، شاهد اقدامات خدا پسندانه‌ای خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات شورا‌های حل اختلاف در سطح کشور بیان کرد: شورا‌های حل اختلاف از بدو تولد خدمات بسیار ارزنده‌ای در کشور انجام داده‌ و مورد اعتماد و محل مراجعه مردم جهت صلح وسازش بوده است و امروز بخش قابل توجهی از پرونده‌ها به شورا‌های حل اختلاف ارجاع می‌شود.

رسیس شورا‌های حل اختلاف کشور در ادامه با بیان اینکه در سنوات گذشته سه میلیون و ۸۰۰ هزار پرونده به شورا‌های حل اختلاف ارجاع و مورد رسیدگی قرار گرفته است، گفت: علاوه بر موضوع رسیدگی به پرونده‌ها ماموریت دیگری که شورا‌های حل اختلاف دارند این است که محل رجوع مردم برای امری است که بار‌ها در قرآن و کلام ائمه به آن تاکید شده که همان صلح و سازش است و در کنار وظیفه رسیدگی، این وظیفه امروز پررنگ می‌شود.

وی افزود: حسب ماموریت دوره تحول دستگاه قضایی و با توجه به تاکید ریاست قوه قضاییه بخش عمده ماموریت شورا‌های حل اختلاف به موضوع صلح و سازش اختصاص می‌یابد و سمت و سوی حرکت ما در آینده بیشتر به سمت صلح و سازش است.

حجت الاسلام والمسلمین مظفری گفت: به همین جهت در اولین قدم موضوع لایحه قانونی شورا‌ها مطرح بود که در جهت دائمی شدن قانون فعلی تهیه شده و یکی از نکات مهم آن توجه به بحث مصالحه است و پیش بینی ما این است که شورا‌ها در آینده ظرفیت قالب آن مربوط به بحث مصالحه است.

رییس شورا‌های حل اختلاف کشور با تاکید بر اختصاص تمام ظرفیت‌های شورا‌های حل اختلاف در بخش‌های مختلف مردمی، ریش سفیدان، معتمدان و افرادی که صاحب نفوذ هستند، گفت: باید از این ظرفیت‌ها در جهت برگزاری صلح در دعاوی مختلف که میان مردم اتفاق می‌افتد استفاده کنیم.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران نیز در این مراسم طی سخنانی عنوان کرد: از زمان بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص اهتمام در امر صلح و سازش، در حال حاضر ۲۴ شعبه ویژه صلح و سازش در ۱۶ ناحیه دادسرا مستقر و فعال هستند.

مهدوی گفت: همچنین در ۸ زندان استان تهران ۱۱ شعبه ویژه صلح و سازش مستقر کرده‌ایم و یک شعبه نیز در امامزاده عینعلی و زینعلی افتتاح شده است و همچنین شعبه اقلیت‌های دینی ویژه زرتشتیان در مجتمع ۲۷مستقر شده است.

وی اظهار کرد: در پی تفاهم نامه با وزیر صمت منعقد شد در راستای عملیاتی کردن این تفاهم نامه که در حال اجراست، ۶ شعبه ویژه در شهرک‌های صنعتی به عنوان شعب ویژه صلح و سازش مستقر شود. با توجه به سال جهش تولید بیست شعبه در اتحادیه‌های مختلف به عنوان شعبه ویژه صلح و سازش اعم از اتحادیه طلا، مبلمان و کشتیرانی و حمل و نقل و سایر شعباتی که در آنجا مستقر است.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران در ادامه بیان کرد: اخیراً در ستاد اقتصاد مقاومتی که مدیر کل تعاون و رفاه و کار استان تهران حضور داشتند درخواستی مطرح و مکاتباتی انجام و مقرر شد از طریق سایر اصناف و اتحادیه‌ها تعدادی از شعب ویژه صلح و سازش در آنجا داشته باشیم.

مهدوی در ادامه بیان کرد: پیش از این آمار صلح و سازش در استان تهران کمتر از ۱۰ درصد بود که خوشبختانه این آمار در حال حاضر افزایش یافته است و قریب به ۳۵ درصد پرونده‌های کیفری با صلح و سازش مختومه می‌شود؛ اما باز هم از این آمار راضی نیستیم و تدابیر اندیشیده شده است که با تعامل با دادگستری استان تهران و مرکز شورا‌های حل اختلاف امیدواریم این رقم را به ۷۰ درصد برسانیم؛ در حال حاضر در برخی از شعبات ویژه صلح و سازش در دادسرا‌ها آمار به ۵۹ تا ۶۰ درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: در این شعبه که امروز افتتاح شد پیشنهاد اولیه از سوی سرپرست دادسرای ناحیه ۱۲ ارائه شد و با توجه به اینکه این مجتمع در مرکزیت شهر قرار دارد و ناحیه ۱۱ و مجتمع قضایی ولیعصر به آن نزدیک است، در این شعبه از ظرفیت روحانیون و سادات و بازاریان به عنوان اعضای شورا استفاده کرده ایم.

وی با اشاره به نامگذاری این مجتمع به نام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: این شهید بزرگوار که ما به نوعی مدیون آن هستیم مظهر صلح و امنیت در منطقه بودند و به همین خاطر شعبه را به نام ایشان نامگذاری کرده‌ایم.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران یادآور شد: امروز این شعبه به طور رسمی افتتاح و دو هفته گذشته به صورت آزمایشی آغاز به کار کرده است.

 

حمل و نقل دادسرا دستگاه قضایی یاد و خاطره شهدا ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر