کد خبر: 915504 A

نماینده پیشین اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با ایلنا:

نماینده سابق اتحادیه اروپا، تلاش‌های اروپا برای بازگرداندن آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها را بی‌نتیجه دانست و تاکید کرد: ایران نشان داد که دارای کادر درمان قابلی است که با این منابع محدود با بیماری مقابله کرده‌اند.

مارک اوته یک دیپلمات بلژیکی است که پیش از این نماینده ویژه اتحادیه اروپا در روند صلح خاورمیانه بوده است. او در حال حاضر به عنوان مدیرکل انستیتوی اگمونت خدمت می‌کند.

وی در گفت‌و‌گو با ایلنا نظرات خود در مورد تنش‌های اخیر و شیوع کرونا بیان کرده است. 

در ایران مردم بیش از دیگران از شرایط همه‌گیری بیماری رنج می‌برند

مارک اوته در ابتدا با اعلام همدردی با مردم ایران به دلیل تحریم‌ها گفت: اول از همه، بگذارید بیش از سایر مشکلات به دلیل مشکلات بین‌المللی و داخلی به دلیل تحریم‌ها، با مردم ایران به ویژه مبتلایان به بیماری همه‌گیر، ابراز همدردی کنم. وقتی صحبت از تاثیر ویروس می‌شود، همه انسان‌ها در یک قایق یکسان هستند، همه شرایط یکسانی داریم اگرچه اعتراف می‌کنم که برخی بیش از دیگران در برخی از کشورها مانند ایران از این شرایط رنج می‌برند.

تلاش‌های آمریکا برای دور زدن تحریم‌ها و لغو آنها بی‌نتیجه بوده است

وی افزود: می‌گویند تحریم‌های آمریکا در مورد کالاهای بشردوستانه و پزشکی صدق نمی‌کند و عمدتا مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است. اما در عمل این اتفاق رخ نمی‌دهد. کشورهای اروپایی سیستمی را برای دور زدن تحریم‌های ثانویه آمریکا ایجاد کرده‌اند، در عین حال تلاش می‌کنند تا ایالات متحده را متقاعد کنند که مخالفت خود را با برجام و لغو تحریم‌های مربوطه کنار بگذارد اما این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده است.

ایران دارای کادر درمان قابلی است که با این منابع محدود با بیماری مقابله کرده‌اند

اوته در ادامه خاطرنشان کرد: درستش این است که بگوییم تحریم‌ها دسترسی به منابع مالی را محدود کرده است اما ایران نشان داد دارای پزشکان و پرستاران صالح و کارآمد و کادر درمان قابلی است که با این منابع محدود به بهبود بیماران کمک می‌کنند و توانسته‌اند با بیماری مقابله کنند.

تنش‌ها بین ایالات متحده و ایران در حال بدتر شدن است

وی در ادامه با ابراز نگرانی از تنش میان آمریکا و ایران گفت: تنش‌ها بین ایالات متحده و ایران در حال بدتر شدن است. این یک خطر برای صلح و ثبات در منطقه است. اکنون کشورهای سوم و میانجی می‌توانند روند بهبود رابطه میان ایران و آمریکا را تسهیل کنند.

اوته تاکید کرد: در  همین راستا بازیگران منطقه نقش مهمی را ایفا می‌کنند و به همین ترتیب اروپایی‌ها نیز نقش مهمی بازی می‌کنند. می‌توان با ایجاد اعتماد و سازوکارهای ایجاد حداقل اعتماد اقدام کرد و سپس به اقدامات ساختاری برای تامین امنیت منطقه پرداخت. قبل از هر چیز باید در مورد این مسائل صحبت شود و اعتماد میان ایران و آمریکا ایجاد شود.

اتحادیه اروپا ایران آمریکا تنش میان ایران و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر