کد خبر: 894647 A

استاد دانشگاه کارلتون کانادا در گفت‌وگو با ایلنا:

استاد دانشگاه کارلتون کانادا بر ضرورت لغو تحریم‌ها تاکید کرد و گفت: ایالات متحده می‌تواند محدودیت‌ها را کاهش دهد و رسیدن دارو به ایران را تسهیل کند، اما این برای دولت ایالات متحده اولویت نیست که این موضوع مایه تاسف است ، زیرا بسیاری از افراد بی‌گناه تحت تأثیر فقدان داروهای کافی و تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرند و جان خود را از دست خواهند داد

دان رولاندز (Dane Rowlands) استاد اقتصاد دانشگاه کارلتون کانادا است. حوزه تخصصی وی توسعه بین‌المللی، صندوق بین‌المللی پول، سیاست‌های پولی بین‌الملل مدیریت جنگ و مهاجرت است. وی در گفت‌و‌گو با ایلنا به بیان نظرات خود در مورد تحریم‌ها و روابط ایران و آمریکا در زمان بحران شیوع کرونا پرداخت.

اروپایی‌های می‌خواهند همه طرف‌ها را با هم داشته باشند

دان رولاندز استاد دانشگاه در ابتدا در مورد تلاش‌های اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: من فکر می‌کنم دو دلیل وجود دارد که اروپا در برابر فشار ایالات متحده مقاومت نمی‌کند؛ اول، عناصری در اروپا وجود دارند که نسبت به همکاری ایران و انطباق با توافق برجام شک دارند. دوم و احتمالاً قانع‌کننده‌ترین دلیل این است که اروپا پیوندهای امنیتی و اقتصادی محکمی با ایالات متحده دارد که بسیار بیشتر از پیوند با  ایران است. آنها دوست دارند هر طرف را با هم داشته باشند، اما اگر مجبور به انتخاب شوند، تصمیم می‌گیرند که با ایالات متحده در  شرایط خوب باقی بماند.

جنگ در این شرایط فوق‌العاده مخرب خواهد بود

وی هم چنین نسبت به افزایش تنش و جنگ در منطقه هشدار داد و گفت: جنگ هرگز خوب نیست و اولین و کمترین نتیجه آن، تلفات غیرنظامیان خواهد بود و بی‌اعتمادی در منطقه را تقویت می‌کند. ما قبلاً شاهد بودیم که چگونه جنگ در عراق منجر به افراط‌گرایی سیاسی و فروپاشی اجتماعی در بسیاری از مناطق آن کشور و همچنین مشکلات شدید اقتصادی در پی آن ایجاد شد. جنگ در این شرایط فوق العاده مخرب خواهد بود.

برجام نقشه راه برای بهبود روابط بود

این استاد دانشگاه هم چنین در مورد روابط ایران و آمریکا گفت: اساساً، ایالات متحده هیچ وقت ایران را برای انقلاب و گروگان‌گیری پرسنل سفارت آمریکا، نبخشیده است. بنابراین آمریکا عجله ای برای انجام معامله ندارد. پرزیدنت اوباما اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده بود که سعی در برقراری مجدد روابط با کوبا و ایران به صورت جدی داشت، اما این ابتکارات با دولت فعلی ایالات متحده پایان یافت. بنابراین آمریکا در حال حاضر فکر می‌کند نیازی جدی به توافق با ایران ندارد.

وی به نقش برجام در کاهش تنش‌ها اشاره کرد و گفت: برجام نقشه راه برای بهبود روابط بود که نیاز به برخی اصلاحات دارد. ایران می‌تواند با کاهش اقدامات خود برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و همچنین کمک اروپا و آمریکا به اقتصاد ایران است. در ایران و آمریکا افرادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند که هر دو طرف دشمن بمانند که غلبه بر این گروه‌ها زمان‌بر است.

رولاندز در ادامه افزود: ایالات متحده تاکنون هیچ حرکتی برای توافق با ایران نشان نداده است. از استراتژی فشار بر ایران برای کشاندن ایران به میز مذاکره استفاده کرده است البته من اگرچه از سیاست خارجه ترامپ حمایت نمی‌کنم اما معتقدم که ایران می‌تواند به پیشنهاد آمریکا فکر کند.

تحریم‌های آمریکا در زمان شیوع کرونا مایه تاسف است

مردم بی‌گناه ایران تحت تأثیر فقدان داروهای کافی جان خود را از دست می‌دهند

وی در ادامه در مورد شرایط تحریم‌ها در مقابله با کرونا گفت: در این شرایط هر دو طرف می‌توانند از مسائل بشردوستانه و تلاش برای مقابله با کرونا  برای کاهش اختلاف‌ها استفاده کنند  احتمالاً فراهم کردن تجهیزات پزشکی اساسی مانند دستگاه تنفس از اهمیت زیادی برخوردار است. تجهیزات پزشکی و داروها از تحریم‌های ایالات متحده معاف هستند و می‌توانند به ایران ارسال شوند ، اما مشکل این است که صادرکنندگان معدودی می‌خواهند خطر نقض تحریم‌های مالی را به جان بخرند که این امر تجارت  با ایران را پیچیده می‌کند.

وی ادامه داد: ایالات متحده می‌تواند محدودیت‌ها را کاهش دهد و رسیدن دارو به ایران را تسهیل کند، اما این برای دولت ایالات متحده اولویت نیست که این موضوع مایه تاسف است ، زیرا بسیاری از افراد بی‌گناه تحت تأثیر فقدان داروهای کافی و تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرند و جان خود را از دست خواهند داد، شناخت نگرانی‌های مشترک بشردوستانه و بهداشتی می‌تواند راهی برای کاهش عدم اعتماد بین ایران و آمریکا و احتمالا مقدمه‌ای برای بحث‌های دیگر میان ایران و آمریکا باشد.

در شرایط تحریم ثروتمندان پولدارتر می‌شوند

این استاد در ادامه افزود: ایران توانسته است با تحریم‌ها کنار بیاید اما تحریم‌ها برای ایران بسیار پرهزینه است. در شرایط تحریم مردم بی گناه بسیار ضعیف می‌شوند و عده‌ای ثروتمند پولدارتر می‌شوند.

ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر