کد خبر: 891906 A

رییس جمهور:

رییس جمهور با بیان اینکه دولت با همه توان حامی صددرصد سربازان خط مقدم بخش سلامت و درمان کشور است، گفت: اصل اول در کشور سلامتی مردم است.

به زارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه هیات دولت افزود: در این فرصت از مردم که در این ایام تحمل کردند و دستوراتی که مسوولین بهداشتی دادند و توصیه هایی که کردند توجه کردند و گروهی که برای زندگی مردم و تامین مایحتاج عمومی مردم همه توان خود را به کار بردند سپاسگزاری می‌کنم.

وی در ادامه با تاکید بر این که اصل اول در کشور ما سلامت مردم است، گفت: از تلاش‌های بهداشت و درمان و همه سربازان مقدم این خط یعنی پزشکان و پرستاران و کادر درمانی را هم باید تقدیر و تشکر کنیم و هم باید حمایت کنیم. دولت با همه توان حامی آنها خواهد بود. نیازمندی ها و تجهیزات آنها چه در داخل و یا خارج تامین شود بنابراین ما این حمایت صددرصد را در بخش درمان داریم.

رئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که درمان قطعی و نهایی این ویروس پیدا شود، نباید اجازه دهیم در یک استان یا شهر مجددا پیک یا اوج شیوع ایجاد شود.

وی ادامه داد: همه‌ی تصمیمات با اتفاق آرا و پس از بررسی های بسیار در کمیته های تخصصی اتخاذ شده است، مردم عزیز ما باید بدانند که همانطور که سلامت برای ما یک اصل است، تولید هم برای ما مهم است. ما نمی‌توانیم تولید را در کشور تعطیل کنیم. ما نمی‌توانیم تولید مواد غذایی و بهداشتی و یا توزیع آنها را تعطیل کنیم. تعطیلی این بخش‌ها امکان‌پذیر نیست. مدیریت جامعه برای ما این است که سلامت، تولید و امنیت جامعه برای ما اصل است.

روحانی با اشاره برخی اظهار نظرهای صورت گفته، اظهار داشت: از همه آنهایی که بیرون صحنه تصمیم‌گیری هستند که البته ممکن است مقامی داشته باشند یا دو سه ماه آینده مقامی پیدا کنند خواهش می‌کنم کمک کنند. شرایط امروز کشور شرایط مرید جمع‌کردن نیست. شرایط ما شرایطی نیست که در آن بتوانیم جنگ سیاسی را مطرح کنیم، ما بحث حزبی، قومیتی و حتی ملیتی نداریم. کرونا، مسئله گسترده جهانی است ما می‌خواهیم از این مسئله عبور کنیم.

وی افزود: محدودیت‌هایی که وضع می‌کنیم نمی‌تواند آنقدر حداکثری باشد که قابل اجرا نباشد و در عین حال نمی‌تواند آنقدر حداقلی باشد که تأثیر لازم را نگذارد. باید بین حداقل‌ها و حدااکثرها راه میانه را برگزینیم و بر آن مبنا عمل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه بیان داشت: خواهش من این است که دستاوردهای بزرگ را در سایه این رنج و مشقت نادیده نگیریم. این بیماری برای مردم رنج‌آور بود. برای مردم مشکل آفرید. بسیاری عزیزانشان را از دست دادند. پزشکان و پرستاران ایام سختی را می‌گذرانند اما آثار خوبی وجود داشت که ما نباید اجازه دهیم این آثار خوب از بین رود مثلا از خلال این بیماری، وحدت و انسجامی به وجود آمد که نباید بگذاریم از بین رود. در این ایام دلها مهربان و متوجه خداوند و متوجه کمک به یکدیگر شد. ما امروز این سرمایه‌ اجتماعی را پیدا کردیم. این سرمایه به نفع همه است.

روحانی با اشاره به آخرین گزارش وزیر بهداشت، گفت: توانمندی های ما در حوزه تخت های بیمارستانی و ICU آمار قابل قبولی دارد، از نظر کاهش تعداد فوتی ها نیز در آمار رو به کاهش است، کادر درمانی و پزشکی ما هم تسلط مناسبی دارند و استرس کمتری نسبت به قبل دارد.

وی ادامه داد: استان های ما که در وضعیت پیک بودند از آن وضعیت عبور کردند و استان هایی که در پیک هستند هم باید عبور کنند. در مجموع وضعیت ما در این هفته از هفته گذشته بهتر است و ما می خواهیم قدم به قدم به نقطه مطلوب برسیم.

روحانی در پایان ابراز داشت: ما امیدواریم که مردم عزیز همکاری خواهند کرد، پزشکان عزیز و واحد های درمانی و تولیدی نیز همکاری و تلاش خواهد کرد، البته ما می دانیم که برخی واحد های تولیدی ما در شرایط سخت هستند و تلاش خواهیم کرد که در حد توان به آن ها کمک کنیم.

ادامه دارد...

رییس جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر