کد خبر: 889630 A

لاریجانی در بازدید از بیمارستان در حال ساخت مهدی کلینیک:

رئیس مجلس شورای اسلامی از حضور مسئولانه پرستاران و پزشکان در خط مقدم مبارزه با کرونا تقدیر کرد و شهامت کادر درمانی ایران را در دنیا بی نظیر خواند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز ۴ فروردین ماه از بیمارستان در حال ساخت و تجهیز مهدی کلینیک در مجتمع امام خمینی(ره) بازدید کرد.

لاریجانی در این بازدید یکی از نقاط تمایز نحوه مواجهه با کرونا در ایران را ورود بهنگام کادر درمانی برای مبارزه با کرونا دانست و افزود:   برخی  کشورهای غربی در ابتدا با این  تصور که در نتیجه همه گیری این بیماری، جامعه خود بخود نسبت به آن ایمنی ایجاد می کند،  زمان را از دست دادند و تعداد کشته های آنها طی چند روز نخست ورود این ویروس افزایش چشمگیری پیدا کرد، اما ما  برای کنترل این بیماری به موقع  وارد عمل شدیم.

وی اظهارات نسنجیده برخی سردمداران غربی در خصوص بیماری کرونا را از علل کم توجهی بخش درمان این کشورها  به مبارزه با کرونا برشمرد و اضافه کرد: همین مسئله به افزایش آمار بیماران و تلفات ناشی از کرونا در برخی کشورهای اروپایی دامن زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از نکات مهم  در کشور ما  این بود که پزشکان، پرستاران، اساتید و پیشکسوتان حوزه بهداشت و درمان  با شهامت در صف اول مبارزه با کرونا قرار گرفتند که  این موضوع روحیه دو چندانی به مردم و  بیماران داد و  چنین رفتاری به هیچ عنوان در سایر کشورها  دیده نشده است.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم در پیشگیری و شناسایی بیماران کرونایی را  اجرای طرح غربالگری در سطح ملی برشمرد و افزود: این اقدام به موقع  موجب شناسایی و درمان بسیاری از بیماران کرونایی شد.

لاریجانی اقدامات کنترلی استان های گوناگون در مواجهه با این بیماری را  نیز قابل تقدیر خواند و اظهار کرد: در بسیاری از استان ها بیماری کرونا به خوبی کنترل شد و در تماس تلفنی که اخیرا با برخی استانداران داشتم، آمارهای امید بخشی در خصوص درمان و پیشگیری از بیماری کرونا دریافت کردم.

وی کاهش میزان سفرهای نوروزی از ۱۸ میلیون  به ۳ میلیون سفر را بی سابقه برشمرد و عنوان کرد: هر چند بهتر بود این ۳ میلیون سفر هم صورت نمی‌گرفت اما این آمار بیانگر کاهش چشمگیر سفرهای نوروزی است و نشان می دهد که جاده های مواصلاتی در برخی استان ها به خوبی کنترل شده است.

در جریان این بازدید، صادق نیت، رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و دیگر  مدیران این  مجتمع  گزارشی از نحوه رسیدگی به بیماران کرونایی، چگونگی درمان آنها و همچنین پیشرفت فیزیکی پروژه های در حال ساخت بیمارستان مهدی کلینیک ارائه کردند.

خسرو صادق نیت در نشستی که پس از این بازدید با حضور رییس مجلس  برگزار شد ، طرح توسعه مجتمع بیمارستانی امام خمینی و ساخت بیمارستان مهدی کلینیک با ۲۰۰۰ تخت بیمارستانی را  بزرگترین پروژه بهداشت و درمان کشور پس از انقلاب توصیف کرد که مراحل ساخت آن تا کنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته  و گفت:  بیمارستان امام خمینی(ره) در یک ماه گذشته ۱۳ هزار و پانصد مراجعه از سوی بیماران مبتلا به کرونا داشته که از این تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر بستری و ۹۰۰ نفر با حال عمومی خوب ترخیص شده اند.

لاریجانی همچنین در حاشیه این بازدید درباره باز شدن مجلس و اینکه آیا با توجه به شرایط بعد از تعطیلات مجلس به صورت مجازی خواهد بود، افزود: وضعیت مجلس در ایران با کشورهای دیگر تفاوت داشت زیرا همزمان با انتخابات شد و مواجهه نمایندگان با مردم باعث شد که بحث ویروس در بین نمایندگان گسترش پیدا کند و به همین دلیل وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا نامه دادند که پارلمان تشکیل نشود.

وی ادامه داد: البته این کار درست بود بعد از این که تست هایی انجام دادیم مشاهده کردیم که تعدادی از نمایندگان به این ویروس مبتلا شده اند و درگیری نمایندگان با بیماری نسبتا قابل توجه بود.

رییس مجلس گفت: امیدواریم که بعد از تعطیلات نوروی مجلس کار خود را با پروتکل جدید شروع کند و ممکن است از نظر ترکیبات داخلی هم تفاوت هایی صورت بگیرد.

لاریجانی افزود: ما برای شرایط حاد پیش بینی هایی برای استفاده از سیستم های دیجیتالی دوسویه را طراحی کردیم که تست اولیه آن انجام شده و احتمالا فردا تست دیگری انجام شود که این هم برای این است که اگر شرایط ما غیرعادی بود استفاده کنیم اما امیدوارم که مجلس بعد از تعطیلات اول سال کار خود را شروع کند.

وی درخصوص بازدید خود از این بیمارستان گفت: این بازدید در خصوص بررسی وضعیت بیمارستان و رسیدگی به بیماران کرونایی بود که نشان داد که حجم زیادی از پرسنل بیمارستان با صداقت و اخلاق حرفه در حال خدمت رسانی هستند.

وی افزود: گزارش خوبی از روند بهبودی در این بیمارستان داده شد که خبر خیلی خوبی است البته اگر چه هنوز مراجعات زیاد است بنابراین از مردم می خواهم که پروتکل هایی که برای بهداشت این بیماری در نظر گرفته شده رعایت کنند و حتما در منزل بمانند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مردم به سفر نروند، اگر چه سفرها نسبت به سال گذشته کم شده اما با توجه به این ویروس همین مقدار از سفر می تواند ضایعاتی به وجود آورد.

وی از مردم خواست که در روز ۱۳ عید با خانواده به طبیعت و بیرون نروند زیرا این کار باعث شیوع این ویروس می شود و برای خود و خانواده و دیگران مشکل ایجاد می کنند.

لاریجانی گفت: در کل خدماتی که این بیمارستان و کادردرمانی و پزشکان انجام می دهند بسیار ستودنی است و از همه آنها تشکر می کنم زیرا خیلی خوب کار کردند. وقتی که کار تیم پزشکی ایران با سایر کشورهای دیگر مقایسه می شود با توجه به وجدان کاری و فداکاری که در ایرانیان وجود دارد چقدر متفاوت با سایر کشورها است.

رییس مجلس با تاکید بر این که وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در بحث مبارزه با این ویروس خیلی خوب کار کرده، گفت: بعضی جاها ممکن است رعایت کافی در بخش اجتماعی کشور نشده باشد اما در کل در کنترل این ویروس گام های خیلی موثری انجام دادند.

وی یادآور شد: در بعضی از رسانه های کشورهای دیگر به این مساله اشاره شده که ایران به موقع به موضوع کنترل و مبارزه با شیوع ویروس کرونا توجه کرد و زمان را از دست نداده است.

لاریجانی بار دیگر تاکید کرد: اگرچه سخت است اما هرچه بتوانیم در منزل سکنی داشته باشیم عواقب و نتیجه کار بهتر خواهد بود. بنابراین تقاضای ما مجددا این است که در این ایام پیش رو نه سفر و نه سیزده بدر بروند چرا که برای خود و خانواده اشان و هم برای کشور مفید است که دچار مشکل نشود.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر