کد خبر: 888131 A

در شرایط خطیر کنونی، بالا بردن ظرفیت دستگاه دیپلماسی کشور برای جلب همکاری بیشتر کشورها و مشارکت جامعه جهانی ضروری است. دستگاه دیپلماسی برای رفع مشکلات ناشی از تروریسم اقتصادی آمریکا و شیوع کرونا، نیازمند پشتیبانی هر چه بیشتر ارکان نظام است و با انجام برخی اقدامات ثبات آفرین خصوصا تجدید نظر برای پیوستن به FATF مسیر هموارتر می‌شود.

در ایام پایانی سال سه مشکل اساسی منافع و امنیت ملی را در معرض تهدید جدی قرار داده است: 

۱-سایه شوم تحریم‌های ضدبشری دونالد ترامپ تحت عنوان تروریسم اقتصادی که با هدف ایجاد فشار حداکثری بر اقتصاد ایران اعمال می‌گردد.

۲-عدم تصمیم‌سازی مناسب درباره موضوع پیوستن به FATF بدلیل بلاتکلیف گذاشتن لوایح دولت در امر مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و نتیجتا بازگشت ایران به لیست سیاه FATF ، 

۳- شیوع ویروس کرونا در سطح وسیع و درگیر شدن کل کشور با این اپیدمی، ویروسی که جان انسان‌ها را با در نوردیدن همه مرزهای جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی به مخاطره انداخته است.

با این اوضاع، کاسبان تحریم در داخل کشور جشن به پا نموده و تمام تلاش خود را در جهت برهم زدن اوضاع اقتصادی و سودجویی حداکثری در تمامی بخش ها به کار گرفته‌اند. این افراد برای بهره‌برداری از اوضاع بحرانی کشور و کسب سود حداکثری، علاوه بر اخلال در بازار ارز و عرضه و تقاضا، به بیماران کرونایی هم رحم نکرده و اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی را احتکار کرده‌اند. علیرغم همه تلاش‌ها و رفتارهای ناجوانمردانه آمریکا از فراسوی مرزها و اقدامات بی‌ثبات کننده کاسبان تحریم در داخل و نیز مشکلات مضاعف ناشی از شیوع بیماری کرونا؛ هوشمندی مردم و تلاش موفق دولت و بخش خصوصی برای تامین نیازهای ضروری مردم ثبات در بازار عرضه و تقاضا را امیدوار کننده نموده است. 

در شرایط خطیر کنونی، بالا بردن ظرفیت دستگاه دیپلماسی کشور برای جلب همکاری بیشتر کشورها و مشارکت جامعه جهانی ضروری است. دستگاه دیپلماسی برای رفع مشکلات ناشی از تروریسم اقتصادی آمریکا و شیوع کرونا، نیازمند پشتیبانی هر چه بیشتر ارکان نظام است و با انجام برخی اقدامات ثبات آفرین خصوصا تجدید نظر برای پیوستن به FATF مسیر هموارتر می‌شود. شایسته این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام به واسطه شرایط اضطراری حاکم بر کشور و اهمیت توجه به مصالح و منافع عالیه نظام؛ با هدف مقابله حداکثری با کاسبان تحریم ، مافیای ضدملی و شکست دادن اهداف تروریسم اقتصادی آمریکا و در نتیجه تسهیل توسعه روابط و همکاری‌های بین‌المللی از طریق دستگاه سیاست خارجی، تصمیم خود برای تایید لوایح دولت در امر مبارزه با پولشویی و کمک مالی به تروریسم را به شکلی مثبت اعلام نمایند. باید در نظر داشت که عدم پیوستن ایران به FATF و ورودکشورمان به لیست سیاه عواقب ناخوشایندی را در همین ایام کوتاه رقم زده است. قرارگیری ایران در لیست سیاه و شیوع بیماری کرونا بخش عظیمی از اقتصاد خرد و کلان کشور مان را با مشکل جدی مواجه ساخته و گذر از این مرحله ی سخت تاریخی تدبیر بیشتری می طلبد. 

دولت و مردم دست به گریبان مبارزه با این ویروس خطرآفرین هستند ماندن مردم در خانه توصیه‌ای تخصصی از سوی پزشکان است و همزمان فشار ناشی از تحریم‌های تروریستی آمریکا بر بخش درمان کشور به طور مضاعف سنگینی می‌نماید. بنابراین بی‌توجهی به نیازهای اضطراری به ویژه در حوزه ایجاد تسهیلات حداقلی تامین و تکمیل ارتباطات سیاسی، مالی و بانکی ‌گناهی نابخشودنی است و ملت و آیندگان در این باره قضاوت خواهند داشت.

این قضاوت هم شامل تروریسم اقتصادی ترامپ و هم شامل بی توجهی و خود تحریمی ناشی از بی تصمیمی مصلحت اندیشان در این شرایط اضطرار خواهد بود. بی شک امروز فقط دشمنان ایرانیان به ویژه ترامپ، صهیونیستها و سودا گران مرگ و کاسبان تحریم از این شرایط متنفع و خشنود می‌باشند. قطع زنجیره  خشنودی آنها و تامین منافع و امنیت ملی، پیوستن به FATF را ضروری می‌کند. 

سعید محمدی، کارشناس روابط بین الملل

 

FATF تامین امنیت ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر