کد خبر: 887945 A

تحلیلگر آمریکایی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛

تحلیلگر آمریکایی تحریم‌ها را برای عذاب ایرانی‌ها دانست و گفت: اروپا با عدم حمایت از برجام، ضعف ژئوپلیتیکی بزرگ خود را نشان داد. این لحظه‌ای بود که کشورهای اروپایی باید از قانون پیروی و بر تعهدات خود ایستادگی می‌کردند، اما آنها نتوانستند کاری کنند.

استفن کینزر، (stephen kinzer) نویسنده، روزنامه‌نگار و پژوهشگر آمریکایی است. وی پیش از این خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمر بوده و چندین کتاب چاپ کرده است. وی در حال حاضر برای چندین روزنامه و آژانس خبری گزارش می‌نویسد.

ترامپ برعکس وعده‌های خود عمل کرده است

استفن کینزر در ابتدا در مورد وعده ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از منطقه گفت: ایالات متحده اکنون در خاورمیانه نسبت به  زمانی که ترامپ مسئولیت را تازه گرفته بود تعداد بیشتری نیرو دارد، بنابراین به این معنا دقیقاً برعکس آنچه وعده داده است عمل کرده است.

تحریم‌ها تنها برای عذاب ایرانیان طراحی شده است 

وی در ادامه در مورد سیاست خارجه ترامپ گفت:  سیاست خارجی ترامپ نامنسجم است. به عنوان مثال، وی به دنبال روابط بهتر با روسیه است، اما نفرت روسیه را نیز به طور چشم‌گیری برانگیخته است . به نظر نمی‌رسد وی خصومت شخصی با ایران داشته باشد، اما به نظر می‌رسد معاونان وی به ویژه وزیر امور خارجه وی معتقدند که آنها در یک مأموریت الهی برای عذاب ایران و ایرانیان حضور دارند.تحریم‌ها نیز بخشی از این تئوری متوهمانه است.

اگر حمله آمریکا به عراق نبود، هیچ داعشی وجود نداشت


کینزر در ادامه در مورد تاثیر آمریکا بر بی‌ثباتی در منطقه گفت: بدون حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ، هیچ داعشی وجود نداشت. بدون پشتیبانی ایالات متحده رنج‌ مردم سوریه بسیار کاهش می ‌افت. بدون فروش تسلیحات ایالات متحده به عربستان سعودی، جنگ علیه یمن شکل نمی‌گرفت و یا در سطح بسیار محدودی بود.

 آمریکا جهان را مانند فیلم‌های غربی می‌بیند 

وی در ادامه در مورد ترور سردار سلیمانی گفت:  آمریکایی‌ها مانند ترامپ معتقدند جهان مانند یک فیلم غربی است. در آن فیلم‌ها، یک شخص بد منشأ همه بدی‌ها است و وقتی او را می‌کشید ، همه مشکلات را حل می‌کنید و همه در صلح زندگی می‌کنند. در این دنیای خیالی، وی متقاعد شد که می‌تواندبا ترور سردار سلیمانی لذت ببرد.

انتقام ایران حساب شده بود

این تحلیل‌گر آمریکایی در مورد حملات ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی گفت: پاسخ ایران به طرز چشمگیری محاسبه شده بود. لحظه‌ای می‌توانست جنگ شکل بگیرد اگر هر دو طرف می‌خواستند.

اروپا با عدم حمایت از برجام، ضعف ژئوپلیتیکی بزرگ خود را نشان داد

وی در ادامه در مورد سرنوشت برجام گفت: اروپا با عدم حمایت از برجام، ضعف ژئوپلیتیکی بزرگ خود را نشان داد. این لحظه‌ای بود که کشورهای اروپایی باید از قانون پیروی و بر تعهدات خود ایستادگی می‌کردند، اما آنها نتوانستند کاری کنند. قدرت ایالات متحده برای صدمه زدن به آنها هنوز هم بسیار بزرگ است.

انتخاب دوباره ترامپ خطرناک است

 کینزر در مورد آینده ترامپ گفت: ممکن است ترامپ یک دوره دیگر رئیس‌جمهور باشد. این برای جهان و همچنین ایالات متحده خطرناک خواهد بود. به نظر من جو بایدن سیاست خارجی مشابهی خواهد داشت، گرچه جان کری ممکن است دوباره در دولت او ظاهر شود. از بین نامزدهای باقیمانده ، فقط سندرز قادر بود سیاست خارجی آمریکا را تغییر دهد.

ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر