کد خبر: 873074 A

در نشست حزب کارگزاران سازندگی مطرح شد؛

حزب کارگزاران سازندگی با حضور اعضای شورای مرکزی و لیست ارائه شده این حزب به تبیین مواضع خود در انتخابات مجلس یازدهم پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران در نشست خبری صبح امروز حزب کارگزاران و اعضای لیست ارائه شده از سوی این حزب، در پاسخ به این پرسش که چرا نگاه کارگزاران به انتخابات تکلیف‌محوری است، اظهار کرد: نگاه ما به انتخابات تکلیف محور نیست. این انتخابات سخت‌ترین انتخاباتی است که من تجربه کرده‌ام. یکی از سختی‌ها به دلیل عملکرد شورای نگهبان است. مساله بعدی رنجش مردم است که این رنجش دلایل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی ایران دارد. شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و سوء تدبیرهای داخلی است. چرا بعد از چندین ماه آمار کشته‌شدگان اعتراض به بنزین اعلام نمی‌شود؟

وی افزود: این مسائل مردم را عصبانی کرده است با این حال تجربه کارگزاران این است که نباید انتخابات را تحریم کنیم زیرا تحریم، آینده ایران را سخت‌تر می‌کند. بحث ما تکلیف محوری نیست بلکه سیاست‌ورزی هوشمندانه و استفاده از موقعیت انتخابات است.

مرعشی در پاسخ به این پرسش که چرا در این شرایط اصلاح‌طلبان باید در انتخابات شرکت کنند؟ تصریح کرد: آینده ایران به زمین بلندشدن و زمین خوردن‌ها بستگی دارد. قبول ندارم چون نهادهای قدرت کار خود را می‌کنند، ما باید صحنه سیاسی را ترک کنیم، این درست نیست.

سخنگوی حزب کارگزاران افزود: رای مردم بی اثر نیست؛ در سال۷۶، مردم با وجود ناطق نوری، خاتمی را برگزیدند. در سال۸۴ همه می‌گفتند قالیباف انتخاب می‌شود اما احمدی‌نژاد انتخاب شد. در تمام این سال‌ها، رای مردم اثرگذار بوده است. قرار نیست همیشه ما پیروز باشیم بلکه باید در این روند، رشد کنیم. باید از همین انتخابات محدود استفاده هم کنیم. خردورزی حکم می‌کند از همین شرایط هم استفاده کنیم.

مردم نباید فرصت‌ را در انتخابات از دست بدهند

کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره این که برنامه کارگزاران برای افزایش مشارکت مردم درانتخابات چیست، گفت: اگر مردم از فرصت علی مطهری، علیرضا رحیمی و سایر چهره‌های ارزنده محروم می‌شوند ولی افراد با تقوا، متخصص، توانمند و علاقمند به توسعه کشور وجود دارند و نباید خود را از این نیروها محروم کنیم.

وی ادامه داد: همه ما تکلیف داریم اما تعریف تکلیف مهم است. می‌توان تکلیف را تنگ نظرانه تعریف کرد اما ما فکر می‌کنیم تکلیف داریم در شرایط سیاسی و بن بست‌های کشور، وارد شویم زیرا نباید مردم را تنها بگذاریم. نمی‌شود مردم را برای حضور در انتخابات تشویق کنیم اما خود ما در انتخابات نباشیم.

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: لیست کارگزاران شامل نمایندگان فعلی مجلس، اساتید دانشگاه و جوانان می‌شود. ما ده سرفصل و برنامه کلی را معرفی کرده‌ایم تا نمایندگان معرفی شده توسط ما در مجلس بعدی، آن برنامه‌ها را دنبال کنند. از مردم هم خواهش می‌کنیم حتما در انتخابات فعال باشند.

مرعشی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که لیست ارائه شده نسبتش با بدنه اصلاح‌طلبان چیست، گفت: مصوبه اولیه حزب ما این بود که در تهران تابع شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باشیم اما بعد از اینکه شورا تصمیم گرفت لیست ندهد ما بحث و بررسی کردیم که لیست بدهیم یا خیر که تصمیم بر دادن لیست شد.

وی تاکید کرد: ما تحت تاثیر هیچ لابی قرار نگرفتیم و برایمان شاخصه سلامت و پاک دستی، تخصص و پایبندی به‌ اصلاح‌طلبان مهم بود.

مرعشی افزود: دستاورد برای ما مهم است ما دوستانی را انتخاب کردیم که در مجلس شاخصه‌های اصلاح‌طلبی را نشان دهند و اولین اصل ما قبول نظام  و اصلاحات در چارچوب نظام  است.

وی ادامه داد: برای ما سلامت نفس، مالی و اقتصادی و تخصص اهمیت داشتن و چیزی که برای ما اهمیت نداشت وابستگی حزبی بود، زیرا فراگیری برای ما مهم بود.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: لیستی که امروز کارگزاران سازندگی بسته است کم و کاستی نسبت به لیست‌های قبلی ندارد و اگر این لیست ۳۰ نفره به مجلس برود کار بزرگی صورت می‌گیرد.

کرباسچی در واکنش به انتقاد از اعضای لیست کارگزاران و انتساب آنها به آیت الله هاشمی، گفت: همه افراد این لیست یا همراه آیت الله هاشمی بوده یا به فکر آیت الله هاشمی نزدیک هستند. ما وقتی می‌گوییم لیست یاران هاشمی یعنی ما در حزب کارگزاران، ندا، خانه کارگر و حزب اسلامی کار، یاران آیت الله هاشمی بوده و علاقمند به روش اداره جامعه به سبک آیت الله هاشمی هستیم و اعضای لیست راه آیت الله هاشمی را در مجلس یازدهم دنبال می‌کنند.

مرعشی درباره این چرا کارگزارن سازندگی از ۸ حزب دیگر احزاب جدا شد و خودش لیست داد، گفت: اختلاف دیدگاهی وجود داشت هنگامی که مردم رنجیدند ما با آن‌ها همراهی کنیم یا این که وارد میدان شویم.

وی ادامه داد: از مردم در اطلاعیه کارگزاران سازندگی به خاطر شرایط کشور عذرخواهی کردیم.

سخنگوی حزب کارگزارن سازندگی افزود: ما هیچ پیش شرطی برای حضور نداشتیم، دوستان گفتند که هر ۱۳ نماینده حاضر در مجلس در لیست باشند که ما نپذیرفتیم و امروز همه مسئولیت این لیست را می‌پذیریم.

وی تاکید کرد: لیست کارگزارن سازندگی مورد اقبال مردم قرار گیرد پیروزی از آن اصلاح‌طلبان خواهد بود اما اگر شکست خورد آن را هم می‌پذیریم.

مرعشی گفت: به دنبال جدایی نیستیم اما به دنبال آموزه‌های جدید هستیم.

مرعشی همچنین در پیش‌بینی خود از موفقیت لیست کارگزاران در انتخابات، تصریح کرد: پیش‌بینی ما براساس نظرسنجی‌هایی است که هر سه روز یکبار در تهران انجام می‌شود. براساس این نطرسنجی‌ها الان مشارکت در تهران، سی و پنج درصد است. امید ما این است که حداقل  پنجاه درصد لیست کارگزاران موفقیت بدست آورد. اگر انتخابات به مرحله دوم برود شانس ما بیشتر است ولی انتخابات تهران به مرحله دوم نمی‌رود.

مرعشی درباره این‌که رئیس دولت اصلاحات از لیست کارگزاران حمایت خواهد کرد و کارگزاران لیستی با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواهد داشت یا خیر، گفت: حزب کارگزاران با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات لیستی نخواهد داد، یک ائتلافی تشکیل داده است و حدود ۲۰ نفرشان مشترک هستند.

وی ادامه داد: حمایت کردن رئیس دولت هم بر عهده خودشان است.

کرباسچی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در لیست ارائه شده از سوی کارگزاران سازندگی افرادی حضور دارند که سابقه قانون‌گذاری ندارند و آیا این ضعف محسوب نمی‌شود، گفت: درست است که در لیست کارگزاران افرادی هستند که  تجربه کار در مجلس ندارند  و  یا کسانی هستند که نماینده فعلی مجلس هستند اما بحث جوان‌گرایی می‌شود یک وقتی باید حلقه مجلس باز شود، این همه صحبت برای همین است.

وی تاکید کرد: بایستی تمهیداتی را در سازمان‌دهی مجلس قرار دهند تا گردش نخبگانی اتفاق بیفتد. اگر می‌خواهیم نسل دوم و سوم انقلاب جایی را پیدا کنند راهش باز کردن این حلقه است. جوان‌گرایی برای چه می‌شود؟ قطعا توانایی‌های علمی می‌تواند به قانون‌گذاری کمک کند.

مرعشی درباره برنامه حزب کارگزاران برای مجلس یازدهم، افزود: ما ده برنامه را اعلام کرده‌ایم. احیای کارآمدی، مبارزه با فساد، ساماندهی رابطه نظارت و اجرا بین مجلس و دولت از جمله برنامه‌های حزب است.

سخنگوی حزب کارگزاران در پاسخ به این پرسش که آیا به فکر انتخابات۱۴۰۰ هستند، خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهوری که می‌خواهد در ۱۴۰۰ بیاید باید قادر باشد کل توان کارشناسی کشور را به صحنه بیاورد یعنی همان کاری که آیت الله هاشمی انجام می‌داد. رئیس‌جمهور همچنین باید بتواند با رهبری تعامل خوبی داشته باشد. ما دنبال کسی هستیم که این دو ظرفیت را داشته باشد ولی هنوز او را نیافته‌ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که احتمال لیست مشترک از سوی اصلاح‌طلبان وجود دارد، گفت: منتظریم ببینیم قالیباف و پایداری چه می‌کنند.

مرعشی درباره حضور  یکی از اعضای حزب اتحاد در لیست کارگزاران گفت: ما برای تمام احزابی که لیست دادند و ندادند احترام قائل هستیم. آنچه که ما می‌گوییم موضع حزب است و طعنه‌ای به کسی نمی‌زنیم. لیستی بهتر از کارگزاران وجود ندارد.

وی افزود: فرید موسوی عضو حزب اتحاد است و چون کارکرد مثبتی داشت در لیست ما قرار گرفتند، بله ایشان عضو حزب اتحاد است اما اینجا شخص مهم است.

مرعشی درباره انتقاد محمود صادقی به بیانیه انتخاباتی حزب کارگزاران تصریح کرد: بهترین پاسخ ما در برابر این انتقاد سکوت است.

کرباسچی مرعشی حزب کارگزاران سازندگی مجلس یازدهم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر