کد خبر: 868377 A

حجت الاسلام شهریاری:

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: راهبرد اصلی و اساسی، فرهنگ سازی در حوزه وحدت امت اسلامی است و دانشگاه باید به سمتی حرکت کند که با تدوین شاخص ها نشان دهد که سال به سال ما چه مقدار در این شاخص های تدوینی در حوزه تقریب بین مذاهب و وحدت امت اسلامی پیش رفته ایم.

به گزارش ایلنا، جلسه هیئت رئیسه دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین "حمید شهریاری" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، دکتر مختاری ریاست دانشگاه و معاونین عصرروز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه در سالن جلسات دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری طی سخنانی در این نشست با بیان اینکه تلاش کنیم پیوند خوبی بین دانشگاه مذاهب اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برقرار کنیم و این پیوند باعث هم افزایی دو مجموعه شود، اظهار داشت: من از دانشگاه مذاهب اسلامی توقع دارم در مسیر اهداف مجمع تقریب و راهبردهایی که مقام معظم رهبری برای مجمع تقریب تعیین کردند گام بردارد.

وی افزود: راهبرد اصلی و اساسی، فرهنگ سازی در حوزه وحدت امت اسلامی است و دانشگاه باید به سمتی حرکت کند که با تدوین شاخص ها نشان دهد که سال به سال ما چه مقدار در این شاخص های تدوینی در حوزه تقریب بین مذاهب و وحدت امت اسلامی پیش رفته ایم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی ظرفیت بسیار بالایی دارد و ما بسیار خوشحالیم که چنین دانشگاهی در کشورمان داریم، گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه مقام معظم رهبری است بسیار موثر و نقش آفرین باشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر تعامل دو سویه دانشگاه مذاهب اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد و بیان داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امروز تفرقه انگیزی یکی از اهداف اصلی دشمنان است لذا باید در این زمینه نیروهایی تربیت کرد که رقیب قابل توجهی در برابر افراط گرایی و تفرقه انگیزی دشمنان باشند هر چند دشمن در این زمینه در ایران موفق نبوده اما در خارج از کشور در حال فعالیت است بنابراین باید با استفاده از ظرفیت چنین دانشگاهی ضمن فرهنگ سازی داخلی در راستای جذب دانشجویان خارج از کشور و تربیت نیرو های تقریبی و سرمایه‌گذاری کرد .

وی افزود: امروز بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به جایی رسیده ایم که مرزهایمان را به مرز دشمن برده ایم بطوریکه امروز ما در یمن، بحرین، سرزمین‌های اشغالی و... مرز داریم. بنابراین باید حضور علمی و فرهنگی قوی در مرزهای خودمان داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری با اشاره به اهمیت و جایگاه دانشگاه و نخبگان یادآور شد: اگر غرب توانسته فرهنگ خود را به جهان اسلام غالب کند از طریق دانشگاه ها و نخبگان بوده است بطوریکه اول برند سازی کرده و نیروهای نخبه از کشورهای مختلف را جذب کردند و آموزش دادند تا زمانی که به کشورشان برمی‌گردند افکارشان را منتقل کنند ما نیز باید دیدمان را از داخل کشور به خارج تغییر دهیم و برند سازی کنیم و از کشورهای مختلف دانشجو جذب کنیم تا بتوانیم محتوای غنی و جدی برای تقریب و انقلاب اسلامی داشته باشیم.

 وی تصریح کرد: تربیت یافتگان دانشگاه مذاهب اسلامی می‌توانند سفیران تقریب در برابر نظام سلطه و استکبار باشند و ما باید با برنامه ریزی و هدف گذاری بتوانیم در دنیا اثر گذار باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر اینکه باید عالمان و دانشمندانی تربیت کنیم که تفکر جذاب امام و رهبری را در تشکیل حکومت اسلامی و امت واحده تبلیغ و ترویج کنند،بیان داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی باید خود را در این تراز نشان دهد و ان شاالله در آینده شاخص‌هایی تدوین کند که بتواند در زمینه جذب و تربیت دانشجویان خارجی با فکر حضرت امام و مقام معظم رهبری در زمینه امت واحد اسلامی اثر گذار باشند.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تمرکز بر مقوله اتحادیه اسلامی و امت واحده اسلامی و نظریه پردازی در این حوزه را یکی از وظایف اصلی دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان کرد و گفت: ان شاءالله به سمتی برویم که بتوانیم در زمینه مدل مفهومی تقریب و امت واحد اسلامی گام های عملیاتی برداریم و دانشگاه نیز بخشی از آن را بر دوش بکشد و ما این مطالبه را از دانشگاه مذاهب اسلامی داریم.

 وی با تاکید بر اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی ظرفیت بسیار بالایی دارد گفت: من بسیار خوشحالم که چنین دانشگاهی داریم و باید گام های بعدی در مسیر فعالیت های دانشگاه در جهت استراتژی تقریب و مطالبات مقام معظم رهبری برداشته شود چرا که وحدت اسلامی یک امر کلیدی و راهبردی در نظام جمهوری اسلامی است و همه باید به آن کمک کنند .

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در پایان تاکید کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه مقام معظم رهبری است بسیار موثر و نقش آفرین باشد.

تقریب مذاهب اسلامی+ حمیدشهریاری

در ابتدای این جلسه دکتر محمد حسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ضمن تبریک انتصاب بجا و شایسته دکتر شهریاری به دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای ایشان در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدواریم شاهد تحول شکل دیگر شگرف و شگفت شگرف در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دوره مدیریت جدید در عرصه های مختلف باشیم.

وی در ادامه ضمن معرفی معاونین دانشگاه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده و دستاوردهای دانشگاه در بخش های مختلف در سه سال اخیر ارائه داد.

دکتر مختاری ارتباط وثیق دانشگاه مذاهب اسلامی و مجمع تقریب را یکی از دغدغه‌های همیشگی عنوان کرد و و بیان داشت: ما تلاش کردیم این فاصله را کم کرده و ارتباط خوبی با مجمع برقرار کنیم به طوری که در دو سال اخیر وجهه علمی به کنفرانس وحدت اسلامی دادیم چرا که معتقدیم دانشگاه با پشتوانه علمی و نظری و برخورداری از اساتید و دانشجویان مذاهب مختلف می تواند متصدی مباحث علمی این رویداد بزرگ باشد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کرد: تمام تلاش ما بر این است که دانشگاه پاره‌ای از مجمع تقریب باشد به طوری که امسال کمیته های علمی کنفرانس وحدت را پوشش دادیم و این مطالبه ماست که دانشگاه از مهجوریت انفکاک از مجمع دربیاید و امیدواریم با تدبیر جنابعالی همه بدانند که دانشگاه و مجمع یکی است و می‌تواند پشتوانه فکری و تئوریک برای مجموعه تقریب باشد.

وی با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب در خصوص نوسازی و نوگرایی در ماموریت جدید مجمع تقریب اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی بستر همین نیروها و ظرفیت‌های جوان است و دانشجویان و تربیت یافتگان دانشگاه از مذاهب مختلف در این دانشگاه می‌توانند بازوهای علمی و اجرای خوبی برای مجمع تقریب باشند.

دکتر مختاری در بخش دیگری از گزارش خود به توسعه شعب دانشگاه از سه شعبه به ۷ استان در سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: راه اندازی شعب دانشگاه در داخل و خارج از کشور از مطالبات علما و مقامات و مسئولان است که نیاز به چنین مدل دانشگاهی را  احساس و از ما مطالبه می کنند.

 وی با تاکید بر اینکه قطعاً دانشگاه مذاهب اسلامی ظرفیت بالایی در تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در مسیر نوگرایی نوگرایی جریان تقریب دارد، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مدل مفهومی تقریب و امت واحده اسلامی را که مد نظر جنابعالی است می‌توان با محوریت دانشگاه مذاهب پیگیری کرد و دانشگاه با نیروهای خدوم و مخلص و همچنین دانشجویان و دانش‌آموختگان تقریبی و با استعدادی که دارد می تواند بازوی بسیار قوی و محکمی می‌تواند برای مجموعه و جریان تقریب باشد.

در ادامه این جلسه هر یک از معاونین دانشگاه در بخش های آموزشی، پژوهشی، اداری و مالی، فرهنگی و دانشجویی به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات خود در سه سال اخیر پرداختند.

دانشگاه مذاهب اسلامی مجمع تقریب مذاهب اسلامی حمید شهریاری حجت الاسلام شهریاری محمد حسین مختاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر