کد خبر: 864647 A

حجت الاسلام شهریاری:

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اتفاقی که با انقلاب اسلامی در ایران افتاد در دنیا بی نظیر بود، اظهار داشت: دشمنان تلاش بسیاری برای تجزیه جهان اسلام انجام دادند، اما تلاشهای امام(ره) ناتوانی استکبار در مقابل مقاومت را آشکار کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین «حمید شهریاری» دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عصر روز یکشنبه در دیدار «نصرت الله لطفی» قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: بدون تردید انقلاب اسلامی ایران بدون نام امام خمینی(ره) در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست، امام راحل ولایت را به معنای اصیل و دقیق کلمه در صحنه های سیاسی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور رساندند.

وی ادامه داد:عنوانی که امام خمینی(ره) برای این نظام گذاشتند، ریشه در تفکر و مفهوم ولایت داشت؛ این ولایتمداری تداوم خود را اینگونه نشان داد که دین افیون جامعه نیست، بلکه می تواند عامل تحول نوین در جامعه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری با بیان این مطلب افزود:اتفاقی که با انقلاب اسلامی در ایران افتاد در دنیا بی نظیر بود؛ دشمنان تلاش بسیاری برای پاره کردن و تجزیه جهان اسلام انجام دادند، اما تلاشهای امام(ره) ناتوانی استکبار در مقابل مقاومت را آشکار کرد، امام راحل یک تنه در مقابل این اندیشه دشمن ایستادگی  و ملتی را با خود همراه کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت:امام خمینی(ره) مفهوم معیت الهی را به معنای دقیق کلمه در شخص خود حس می کرد و این حس خود را به ملت نیز تزریق کرد و آن را به حرکت درآورد، امام (ره) به خدایی متصل بود که منشأ قدرت است و اگر کسی به معنی واقعی کلمه به خدا متصل باشد، هراسی از هیچ چیز ندارد و این بود که امام خمینی(ره) ترسی از آمریکا و شاه در دل نداشت.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تصریح کرد: استکبار جهانی بسیار تلاش کرد تا نظام جمهوری اسلامی ایران را از میان بردارد اما خداوند متعال بعد از امام راحل، مرحمتی به نام رهبر معظم انقلاب را به ملت ایران عنایت کرد که مختصات بسیار حائز اهمیتی دارد و یکی از این مختصات، اندیشه ورزی ایشان در حوزه انقلاب اسلامی و توسعه محتوا در این زمینه است؛ ایشان مفاهیمی مهمی چون، تمدن نوین اسلامی، عقلانیت اسلامی و ... را مطرح کردند.

وی با اشاره به این مطلب ادامه داد:تمرکز امام راحل بر تقابل بین مستکبرین و مستضعفین بود و بعد از ایشان، مقام معظم رهبری این مفهوم را به معنی دقیق نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج  و در کشورهایی چون، عراق، بحرین، سوریه و ... گسترش دادند و اگر استکبار، گروه تروریستی چون داعش را ایجاد می کند از ترس گسترش همین مفهوم در جهان است؛ چرا که می داند اگر این مفهوم گسترش یابد، مستضعفین علیه مستکبرین قیام می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری بار دیگر با تأکید بر اینکه، نام امام خیمنی (ره) هرگز نباید از برنامه های دهه فجر پاک شود، گفت: امام راحل شخصیت برجسته ای در القای حس معیت الهی بود و شهید سلیمانی شاگرد این مکتب بود؛ بنابراین باید در ایام دهه فجر این مکتب را برجسته کرد و اینگونه بیان کرد که ما مکتبی داریم که می گوید می توانید مقاوم باشید و از هیچ چیز نترسید.

در ابتدای این نشست «نصرت الله لطفی» قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، به تشریح برنامه های کارگروههای ایام دهه فجر چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: شعار دهه فجر امسال« انقلاب اسلامی زنده و پویا در پرتو ولایتمداری، جهاد و مقاومت» است.

وی اظهار کرد:به خاطر شرایط خاص امسال، نقشه راهی تنظیم و مصوب شد تا در برنامه های دهه فجر به بیانیه گام دوم انقلاب بیشتر پرداخته شود و در محوریت قرار گیرد.

لطفی در ادامه همچنین به اسامی ایام دهه فجر(12 تا 22 بهمن) اشاره کرد و گفت:برای هر یک از ایام این دهه،متناسب با نام آن برنامه های خاصی تدارک دیده شده است.

حجت الاسلام و المسلمین «سید حامد علم الهدی»معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این دیدار، به برنامه های مناطق اهل سنت در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: هموطنان اهل سنت از جشنهای انقلاب اسلامی به خوبی استقبال می کنند و مراسم های خوب و باشکوهی در مساجد و اماکن مختلف این مناطق به مناسبت ایام دهه فجر برگزار می شود؛ نهادهای این مناطق همکاری خوبی با کمیته تقریب مذاهب اسلامی در بزرگداشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی داشته و دارند.

وی همچنین از قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی درخواست کرد تا این شورا همکاریهای خود را با مجمع تقریب برای برگزاری هرچه بهتر برنامه های ایام هفته وحدت در استانهای مرزی افزایش دهد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین نیکزاد طی سخنانی از افراطی گری و گرایش به وهابیت به عنوان آسیبهای مناطق اهل سنت یاد و بر ضرورت ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و تبیین آن در این مناطق تأکید کرد.

وی همچنین تأکید کرد که باید از ظرفیت نخبگان حوزوی و دانشگاهی اهل سنت در جهت تبیین اهداف انقلاب اسلامی بهره برد.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حمید شهریاری حجت الاسلام شهریاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر