کد خبر: 860294 A

یدالله طاهرنژاد در گفتگو با ایلنا:

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: انتخابات رقابتی می‌تواند انگیزه و نشاط مردم را برای حضور پای صندوق‌های رای افزایش دهد اما تجربه انتخابات‌های گذشته به ما نشان می‌دهد که رایزنی‌ها با شورای نگهبان چندان هم کارساز نبوده و بسیار بعید می‌دانم تغییرات جدی و اساسی صورت گیرد.

یدالله طاهرنژاد فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در خصوص رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان پیرامون مساله ردصلاحیت‌ها و اینکه آیا مذاکراتی از سوی معاون اول در جریان است، گفت: من از اینکه آقای جهانگیری مسیر و راهی برای مذاکره با شورای نگهبان ایجاد کرده است یا نه اطلاعی ندارم، اما تجربه انتخابات‌های گذشته به ما نشان می‌دهد که این رایزنی‌ها چندان هم کارساز نبوده و بسیار بعید میدانم تغییرات جدی و اساسی صورت گیرد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به واکنش اصلاح‌طلبان به تعداد زیاد ردصلاحیت نمایندگان و کاندیداهای اصلاح‌طلب و نحوه تصمیم‌گیری این جریان سیاسی در خصوص روند تعیین لیست انتخاباتی، خاطرنشان کرد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مسئولیت بررسی و تعیین تکلیف این کار را برعهده دارد و براساس مجموع شرایطی که وجود دارد تصمیم خواهند گرفت که حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات به چه صورت باشد از همین جهت ما منتظر اعلام نظر و تصمیم‌گیری شورای عالی سیاست‌گذاری هستیم.

وی ادامه داد: آنچه که تاکنون مورد بحث قرار گرفته و موافقان بیشتری دارد این است که در حوزه هایی که کاندیدای اصلاح‌طلب حضور دارد لیست ارائه شده و در حوزه‌هایی که هیچ کاندیدای اصلاح‌طلبی نداریم لیستی ارائه نشود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به اصرار جریان مقابل برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات و اینکه لیست ندادن را به نوعی «فتنه خاموش» نامیده‌اند، تصریح کرد: وقتی در یک حوزه انتخابیه، یک جریان سیاسی هیچ کاندیدایی که تایید صلاحیت شده باشد ندارد، چگونه لیست بدهد؟ آقایانی که می‌گویند این (لیست ندادن) فتنه خاموش است، اگر می‌توانند راه حل هم بدهند. برای مثال در یک حوزه انتخابیه هیچ اصلاح‌طلبی تایید نشده است. خب در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان چگونه لیست بدهند؟ آقایان اگر راه حل منطقی دارند به این سوال پاسخ بدهند و به حل مساله کمک کنند، اگر راه حل منطقی و کارشناسانه‌ای باشد ما از راه حل آن‌ها استقبال می‌کنیم و شورای‌عالی نیز آن را بررسی خواهد کرد.

وی افزود: اما تا آن جا که اطلاع دارم، چیزی که تا این لحظه در شورای عالی مطرح و بررسی شده، این است که در حوزه‌هایی که کاندیدا وجود دارد و امکان جمع‌بندی و رسیدن به لیست فراهم باشد، می‌توان بررسی کرد و لیست تهیه کرد. اما همزمان در حال بررسی هستند که در حوزه‌هایی که هیچ کاندیدایی باقی نمانده چه تصمیمی باید گرفته شود. امیدواریم به سازوکار مناسبی که مسائل ملی را در پی داشته باشد، برسند.

عضو حزب کارگزاران سازندگی در خصوص سرنوشت طرح «سرا» و اینکه گفته می‌شود این طرح در استان‌ها قابلیت اجرایی ندارد، گفت: طرح سرا مورد اصلاحات اساسی قرار گرفته است، ولی ما همچنان معتقدیم که زمینه اجرای آن فراهم نیست. اما از آنجا که بنا را بر حرکت در چارچوب شورای عالی اصلاح‌طلبان گذاشتیم، اگر شورای عالی به این نتیجه برسد که این طرح قابل اجرا است، ما مخالفتی نداریم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به تاثیر فضای سیاسی بر میزان مشارکت مردم در انتخابات اسفند ماه، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم در شهرهای بزرگ شاهد مشارکت چشم‌گیری نباشیم؛ چراکه مردم در این شهرها معمولا از فضای اجتماعی و سیاسی تاثیر می‌پذیرند. اما در شهرهای کوچک به دلایل متعددی که معمولا سیاسی هم نیستند، می‌توان انتخابات پرشوری برگزار کرد، بنابراین بهتر است که بیشتر بر شهرهای کوچک و حوزه‌هایی که مسائل سیاسی در آن‌ها کمتر دخیل است، تمرکز کنیم و از آن‌جا انتظار مشارکت بالا داشته باشیم.

طاهرنژاد در پایان در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه ارائه لیست انتخاباتی از سوی اصلاح‌طلبان چه اندازه می‌تواند بر میزان مشارکت مردم در انتخابات اثرگذار باشد، تصریح کرد: اگر فضا برای انتخابات رقابتی فراهم شود، قطعا یک انتخابات رقابتی منجر به افزایش سطح مشارکت شده و در مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای، ایجاد نشاط و انگیزه می‌کند. امیدوارم که این اتفاق رخ داده و در تمام حوزه‌های انتخاباتی شاهد فضای رقابتی و در نتیجه‌ آن یک انتخابات پرشور و باشکوه باشیم.

اسحاق جهانگیری یدالله طاهرنژاد کارگزاران سازندگی انتخابات مجلس 98 طرح سرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر