کد خبر: 860040 A

سردار عبداللهی:

کارشناسان مسائل غرب آسیا امشب ۲۴ دی‌ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی ابعاد سانحه هواپیمای اوکراینی پرداختند.

به گزارش ایلنا، سرتیپ خلبان علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح امشب ۲۴ دی‌ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی ابعاد سانحه هوایی اوکراین پرداخت.

سرتیپ عبداللهی با اشاره به اینکه یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های دفاعی کشور مجموعه سامانه‌های دفاع هوایی است گفت: بخش‌های زیادی در این کار دخیل هستند لذا باید مراکز فرماندهی سیستم رادار مرکزی و سیستم رادار سامانه‌ها با یکدیگر هماهنگ شوند.

او با اشاره به اینکه اهداف هوایی سرعت بالایی دارند افزود: ساعت ۶ و ۱۵ دقیقه هجدهم دی ماه روز چهارشنبه این حادثه رخ داد در حالی که فرمانده نیروی هوافضا در ماموریت غرب کشور بودند، بعد از حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت موضوع به فرمانده نیروی هوافضا اطلاع داده می‌شود و ایشان هم به سلسله مراتب خود نیز موضوع را اعلام می‌کنند.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد:ح دود ساعت ۷ و نیم الی ۸ صبح موضوع به ستادکل نیرو‌های مسلح اطلاع داده شد که این اتفاق افتاده است، ستاد کل نیرو‌های مسلح بلافاصله فراخوانی را اعلام می‌کنند، در این فراخوان ماموریت‌ها به مسئولین مربوطه محول می‌شود.

آسمان جمهوری اسلامی ایران امن است

سرتیپ عبداللهی با اشاره به اینکه آسمان جمهوری اسلامی ایران امن است گفت: این اتفاق در حدود ۳۷ کشور دنیا رخ داده که ممکن است بر اثر خطای انسانی و یا سایر موارد بوده باشد؛ لذا ما هیچ مشکلی در امنیت هوایی کشور نداریم.

او با اشاره به اینکه ما بعد از این حادثه تمام آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها را بازنگری کردیم تا اگر اشکالات احتمالی وجود دارد مرتفع شود ادامه داد: بحث پیشگیری از تکرار حوادث بسیار مهم است لذا چنین اتفاق دیگر رخ نخواهد داد لذا بنده اذعان می‌کنم که امنیت هوایی کشور هیچ مشکلی ندارد و همه پرواز‌ها برقرار است، ما از دشمن انتظاری جز دشمنی نداریم به طوری که دشمن به دنبال ایجاد تفرقه و نفاق است، این اطمینان را می‌دهم آنچه که تاکنون به دست آمده را بیان کرده ایم و اگر به موارد دیگری دست پیدا کنیم نیز اعلام خواهیم کرد، زیرا فرزندان آن‌ها در نیرو‌های مسلح صادق هستند.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به اینکه ما به دنبال کتمان موضوع نبودیم گفت: ما صادقانه همه چیز را بیان و از مردم عذرخواهی کردیم، لذا نیرو‌های مسلح آنچه را که مردم باید بدانند را اعلام می‌کنند

او با اشاره به اینکه مردم به خوبی خدمات نیرو‌های مسلح را در طول هشت سال دفاع مقدس و برقراری امنیت در طول ۴۰ سال اخیر دیده اند عنوان کرد: کشور ما در امنیت به سر می‌برد به طوری که کشور‌های منطقه درگیر جنگ بودند.

سرتیب عبداللهی با اشاره به اینکه جامعه به نیرو‌های مسلح اعتماد دارد خاطرنشان کرد: بنای نیرو‌های مسلح بر این است که با مردم صادق باشد، زیرا نیروی مسلح متعلق به مردم است، ما بر اساس تحقیق و کار کارشناسی شده موضوع را به مردم اعلام کردیم به طوری که سردار حاجی زاده بلافاصله اعلام می‌کنند که خطای انسانی رخ داده است لذا ستاد کل نیرو‌های مسلح از مردم عذرخواهی کرد.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به اینکه با افراد خاطی برخورد می‌شود گفت: تحقیقات ما همچنان ادامه دارد و در مورد قطع ارتباط سامانه حتماً تحقیقاتمان را ادامه خواهیم داد، در خصوص این موضوع که چرا اپراتور اقدام به شلیک کرده است نیز تحقیقات را آغاز کرده‌ایم، تاکنون آنچه مشخص شده بر این است که این هواپیما بر اثر اصابت شی خارجی سقوط کرده است لذا بررسی‌های ما به صورت همه جانبه ادامه دارد.

سردار عبداللهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر