کد خبر: 857813 A

روحانی در تماس تلفنی رامافوسا؛

رییس جمهوری تاکید کرد که ریشه بسیاری از مسائل خطرناک در منطقه ما از تحریم غیر قانونی آمریکا نشات می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والسلمین حسن روحانی شامگاه امشب در تماس تلفنی "سیریل رامافوسا" رییس جمهوری آفریقای جنوبی با تاکید براینکه اراده ما بر این است که ناامنی و تنش در منطقه بالا نرود، افزود: ریشه بسیاری از مسائل خطرناک در منطقه ما از تحریم غیرقانونی آمریکا نشات می‌گیرد و امیدواریم همه کشورهای دوست با موضع گیری مناسب خود درمورد این اقدام غیر قانونی، آمریکا را وادار کنند به قانون برگردد.

روحانی اتخاذ موضع از سوی کشورها در مورد ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد سلیمانی را بسیار مهم دانست و تاکیدکرد: ما باید به آمریکایی‌ها اعلام و تفهیم کنیم که جهان نمی‌پذیرد آنها اقدامات جنایتکارانه انجام دهند.

رییس جمهوری با بیان اینکه شهید سپهبد سلیمانی در سال‌های اخیر به طور مداوم با تروریسم، مخصوصا داعش مبارزه کرد، اظهار داشت: این جنایت  مردم ما را در برابر کشورهای متجاوز یکپارچه‌تر و منسجم‌تر کرد.

روحانی از آفریقای جنوبی به عنوان کشور دوست که همیشه در کنار ایران بوده نام برد و افزود: مردم ما نسبت به مردم آفریقای جنوبی همواره و بویژه در دوران مبارزه علیه آپارتاید، نگاهی دوستانه داشته‌اند.

رییس جمهوری افزود: همیشه میان ما و دولت آفریقای جنوبی همکاری‌های بسیار خوبی در سازمان‌های بین المللی بوده و امیدوارم در محکومیت این تروریسم دولتی  باز هم در مجامع بین المللی همصدا باشیم.

روحانی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور  ابراز امیدواری کرد که وزیران امورخارجه برای اجرایی کردن سندهای همکاری تلاش کنند و روابط دو کشور در همه زمینه‌ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بیش از پیش توسعه یابد.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی نیز ضمن تسلیت شهادت سردار شهید سلیمانی به دولت و مردم ایران از طرف دولت و ملت آفریقای جنوبی، ترور شهید سلیمانی را بزدلانه خواند و گفت: من از شنیدن خبر شهادت سپهبد سلیمانی که در میان مردم بسیار محبوب بود، شوکه شدم و این اقدام را شدیدا محکوم می‌کنیم.

رامافوسا هچنین با برشمردن ضرورت توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها، افزود: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور می‌بایست بیش از پیش فعال شده و موضوعات دو جانبه را مورد بررسی قرار دهند.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر