کد خبر: 857653 A

مقام سابق کاخ سفید در گفت‌وگو با ایلنا:

مقام سابق کاخ سفید ترور سردار سلیمانی را فاقد توجیه دانست و گفت: ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی خیلی سریع اقدام کرد. اما به نظر من بهترین راه این است که عراق آینده حضور نظامی آمریکا در عراق را بررسی کند.

فرانک هیپل (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی به صورت تخصصی در حوزه سلاح هسته‌ای و پیمان منع اشاعه هسته‌ای و جنگ تحقیق و بررسی کرده است.

ترور سردار سلیمانی می‌توانست منطقه را به سمت جنگ ببرد 

فرانک هیپل در گفت‌وگو با ایلنا درباره تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا عنوان کرد: ترور سردار سلیمانی در واقع با بهانه حملات ایران علیه سفارت عراق صورت گرفت. به دلیل شهرت و بزرگی و محبوبیت سردار سلیمانی در ایران و عراق، این اقدام آمریکا می‌توانست خطر جنگ را ایجاد کند.

دولت عراق مجوز چنین حملاتی را نداده است 

وی افزود: این ترورها نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود چرا که دولت عرق مجوز چنین حملاتی را نداده است. معتقدم اکنون همه چیز به عراق بستگی دارد که آیا اجازه می‌دهد که آمریکایی‌ها باز هم در عراق بمانند یا خیر؟ به نظر می‌رسد که اکنون غیرنظامیان آمریکایی در معرض خطر هستند و از آن‌ها خواسته شده است عراق را ترک کنند.

دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید یادآور شد: بعد از ترور سردار سلیمانی تنش‌ها بین آمریکا و ایران بیشتر شده است. 

ادعای ترامپ مبنی بر تهدید سردار سلیمانی توجیه خوبی برای ترور نیست

ترور سردار سلیمانی غیرقانونی بود

هیپل یادآور شد: ترامپ برای هر اقدامی نیازمند اجازه کنگره است. دولت ترامپ ادعا کرده است که ترور ژنرال سلیمانی اقدامی دفاع از خود بوده است، زیرا وی قصد داشت حملات گروه‌های تحت حمایت ایران به نیروهای آمریکایی را انجام دهد. اما توجیهی به کنگره ارائه شد که به گفته نانسی پلوسی این توجیه باعث طرح سوالات بیشتری می‌شود و توجیه خوبی برای حمله به ایران نیست و ترور سردار سلیمانی غیرقانونی است. 

توئیت‌های ترامپ فاقد اندیشه است

وی در ادامه به پیام‌های توئیتری ترامپ اشاره کرد و گفت: پرزیدنت ترامپ بسیاری از موارد فاقد اندیشه را در توئیتر می‌گوید. با توجه به قدرت رؤسای جمهور آمریکا برای جنگ، چنین توئیت‌هایی می‌تواند تنش‌ها را بیشتر کند. 

بهترین راه برای کاهش تنش‌ها دستور عراق برای اخراج آمریکایی‌هاست

دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید خاطرنشان کرد: ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی خیلی سریع اقدام کرد. اما به نظر من بهترین راه این است که عراق آینده حضور نظامی آمریکا در عراق را بررسی کند.

ایران سردار سلیمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر