کد خبر: 856889 A

رحمانی‌فضلی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر کشور ترکیه:

وزیر کشور گفت: آمریکا با ترور سردار سلیمانی نشان داد که بزرگترین حامی تروریسم و حتی رهبر تروریسم منطقه است.

به گزارش ایلنا به نقل از روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» در گفت‌و‌گوی تلفنی با سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه ضمن قدردانی از همدردی و حمایت دولت و ملت ترکیه با دولت و ملت ایران افزود: شهید قاسم سلیمانی، فرمانده مقابله و مبارزه با تروریسم بود و خدماتی که ایشان به مردم منطقه در مبارزه با تروریسم کرد؛ مورد تصدیق دولت‌ها و مردم منطقه است.

وی با اشاره به اینکه تنها تروریست‌ها و حامیانشان از شهید سپهبد سلیمانی کینه داشتند و کینه خود را با ترور ایشان عملیاتی کردند، اظهار کرد: آمریکا با این اقدام نشان داد بزرگترین حامی تروریسم و حتی رهبر تروریسم منطقه است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه باید ببینیم چه کسانی از شهادت سردار خوشحال و چه کسانی ناراحت شدند، گفت: ملت‌های منطقه و دولت‌هایی که تحت تاثیر اقدامات تروریست‌ها بودند، از این واقعه سخت غمگین هستند اما تروریست‌ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی از این موضوع خوشحال شدند و این امر نشان می‌دهد آنها حامیان اصلی تروریست‌ها هستند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه ملت ایران و مردم مسلمان منطقه یکپارچه ترور شهید سلیمانی را محکوم کردند و تقاضای انتقام و برخورد با مسببین آن را دارند، افزود: تمام مردم ایران در چند روز گذشته این مطالبه و درخواست را از دولت و حکومت خود داشتند و این حق قانونی و طبیعی مردم و دولت ایران است که در مکان و زمان مناسب انتقام درخور با این حادثه را بگیرد.

رحمانی‌فضلی تاکید کرد: آمریکا سال‌هاست که در منطقه ما مداخله می‌کند و در حوزه‌های مختلف ورود می‌کند که این امر نه مورد قبول مردم منطقه و نه منطبق با قوانین بین المللی است.

وزیر کشور با بیان اینکه ایران همواره تابع قوانین بوده و هیچ‌وقت در امور کشورهای دیگر دخالت نکرده، اظهار کرد: همکاری ایران با سایر کشورهای منطقه در چارچوب همکاری‌های دو یا چندجانبه بوده و همواره با توافق صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه امنیت کشورهای منطقه و همکاری ایران با آنها برای برقراری امنیت و مقابله با تروریسم امر مهمی است، تصریح کرد: ایران با کشورهای همسایه همکاری خوبی در مبارزه و مقابله با تروریسم داشته است و همچنان در مبارزه با تروریسم فعال خواهیم بود.

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: توقع داریم همه کشورهای منطقه و دولت‌های مستقل نسبت به این اقدام موضع گیری کنند و البته دولت‌های دوست همچون ترکیه و رییس جمهوری این کشور این موضوع را محکوم کردند.

وزیر کشور تاکید کرد: توقع داریم نهادهای بین‌المللی چون سازمان ملل و شورای امنیت نیز این اقدام را به شدت محکوم کنند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: همچنان ثبات و صلح در منطقه برای ما مهم است و حضور آمریکا در منطقه موجب بی‌ثباتی و عدم امنیت است و همچنین مبارزه با تروریسم در منطقه را اولویت خود می‌دانیم.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن محکوم کردن ترور سردار سلیمانی، از طرف دولت و ملت خود این ضایعه بزرگ را به مردم و دولت ایران تسلیت گفت.

وی با اشاره به اینکه ترکیه همواره برابر مداخلات خارجی در منطقه ایستاده، اظهار کرد: ترکیه برابر این اقدام نیز موضع گرفته و به شدت آن را محکوم کرده است.

وزیر کشور ترکیه با اشاره به این که از تاثر بسیار زیاد و خشم مردم ایران نسبت به این موضوع آگاه است، تصریح کرد: مواضع دولت‌های منطقه در چنین مواردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

سویلو  همچنین با تاکید بر اینکه صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: افراد و گروه‌هایی در تلاش هستند صلح و ثبات منطقه را بر هم بزنند که باید برابر چنین افرادی با طمانینه عمل کنیم تا بهانه‌ای به دست آنها داده نشود.

وزارت کشور عبدالرضا رحمانی فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر