کد خبر: 854251 A

مدیر پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی:

مدیر پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی سال اینده را پر تنش دانست و تاکید کرد اشتباهات ترامپ باعث توقف هژمونی آمریکا در جهان شده است.

جان تیرمن (John tirman) مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا است.  وی در حوزه روابط بین‌الملل، پناهندگان و مسائل حوزه خلیج فارس، تروریسم و حقوق بشر، جنگ و مناقشات بین‌المللی تحقیق، بررسی و تدریس کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون اتفاقات اخیر بیان کرده است

با دولت ترامپ هژمونی آمریکا متوقف شده است

جان تیرمن در مورد پایان هژمونی آمریکا گفت: هژمونی آمریکا تمام نشده است اما با دولت ترامپ شاهد نوعی توقف بوده است. این هژمونی اکنون متوقف شده است.  خروج از برجام  علت  آشفتگی‌های حال حاضر است. این یک حرکت «هژمونیک» بود که از آن عقب‌نشینی شد. 

رزمایش مشترک نوعی پیام و هشدار به آمریکا بود

تیرمن در مورد رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین گفت: این رزمایش در واقع یک هشدار و پیام آشکار و نشانه ای برای آمریکا به حساب می‌آمد که متاسفانه به آن توجه نکرد.

عراق به دولتی برای ریشه کن کردن فساد نیاز دارد

وی در مورد تحولات سیاسی آینده عراق گفت:  عراق به دولتی نیاز دارد که فساد را ریشه کن کند و کالا را به صورت عادلانه توزیع کند. بدون این تحولات، اعتراضات ممکن است در آینده ادامه داشته باشد.

تضعیف موقعیت اعتدالیون به ضرر ایران و صلح در منطقه است

این استاد دانشگاه در مورد تحریم‌ها و فشار بر ایران گفت: فشار بر ایران معتدلان در ایران را تضعیف کرده است تحریم‌ها فقط تندروها را تقویت کرده است و این برای ایران و صلح منطقه بد است.

سال جدید پر تنش خواهد بود

  وی در مورد روابط ایران و آمریکا و آینده تنش ها گفت: تنش‌ها باقی خواهد ماند و یک رئیس جمهور دموکرات نیز باید بر روی کانال‌های دیپلماتیک کار کند تا روابط را به آنچه قبل از ترامپ وجود داشت برگرداند. مدیریت بحران نشان می‌دهد که هر دو طرف باید از امتناع از عادی سازی روابط دیپلماتیک خودداری کنند. من سال جدید را پر تنش ارزیابی می‌کنم.

ایران آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر