کد خبر: 850662 A

نشنال اینترست:

نشنال اینترست در گزارشی به جنگ احتمالی ایران و اسرائیل پرداخت و نوشت: این جنگ می‌تواند برای اسرائیل فوق‌العاده خطرناک باشد و بقای آن را به خطر بیاندازد.

به گزارش ایلنا به نقل از نشنال اینترست، اسرائیل نگران افزایش تنش با ایران است. ایران و اسرائیل بارها به بیان تهدید علیه یکدیگر پرداخته‌اند. ایران و اسرائیل در طول سه سال گذشته بار‌ها مواضع  یکدیگر در منطقه را هدف قرار داده‌اند. اما هر دو می‌دانند که جنگ تمام عیار و طولانی به نفع هیچ کدام نخواهد بود. اسرائیلی‌ها شاید فکر می‌کنند که یک جنگ کوتاه مدت بتواند به کاهش مشروعیت جمهوری اسلامی و تشدید بی‌ثباتی در داخل ایران کمک کند اما این جنگ می‌تواند برای اسرائیل فوق‌العاده خطرناک باشد و بقای اسرائیل را به خطر بیاندازد.

در این جنگ نیروی هوایی اسرائیل می‌تواند به اهداف ایران حمله کند. اسرائیلی‌ها همچنین کار دشواری برای نابود کردن پایگاه‌های هوایی ایران در مناطق شرقی کشور خواهند داشت. کنترل سامانه‌های موشکی و راکتی در اختیار افراد ایرانی و همچنین نظامیان شیعه قرار دارد. ایران می‌تواند به اهدافی در نقاط مختلف اسرائیل حمله کند. ایران می‌تواند از داخل خاک خود، اسرائیل را با موشک‌های بالستیک هدف قرار دهد.

از سوی دیگر ایران به نیروهای مورد حمایتش مجهز است بدون تردید این نیرو‌ها در سوریه، لبنان، غزه و عراق در این درگیری حضور خواهند داشت. گروه حزب الله در لبنان در طول سال‌های گذشته آمادگی‌های خود برای درگیری احتمالی با اسرائیل را تقویت کرده است. حزب‌الله همچنین زرادخانه موشکی خود را توسعه داده است.

هم چنین اسرائیل برای حمله به ایران باید از حریم هوایی کشورهای دیگر استفاده کند. عراق در مقابل چنین درخواستی مقاومت خواهد کرد. مشخص نیست که حتی عربستان سعودی نیز با این در خواست  موافقت کند. البته شاید اسرائیل تصمیم بگیرد که از دولت‌های منطقه برای استفاده از قلمرو هوایی آن‌ها اجازه‌ای کسب نکند.

چیزی که مشخص است این است که دو طرف انگیزه‌ای برای ادامه جنگ برای مدتی طولانی نخواهند داشت. البته سیاست آمریکا نیز اهمیت بالایی برای نتیجه جنگ خواهد داشت. دونالد ترامپ تاکنون تمایلی برای اقدام نظامی علیه تهران نشان نداده است. در هر صورت، به نظر می‌رسد که در صورت جنگ شهروندان ایرانی و اسرائیلی هزینه‌های جنگ را باید بپردازند و آن‌ها بیش از هر کسی از این درگیری آسیب خواهند دید.

ایران اسرائیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر