کد خبر: 850218 A

غلامی در پاسخ به نماینده سبزوار:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دفاع از عملکرد خود گفت: برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها تفاوت جنسیتی در نظر نمی‌گیریم.

به گزارش ایلنا، منصور غلامی در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی سوال حسین مقصودی در خصوص علت انتصاب رئیس و معاونین مرد برای دانشگاه‌های دخترانه گفت: انتخاب رئیس برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فرآیندی دارد، بر اساس این فرآیند از بین اعضای هیأت علمی اعضا انتخاب می‌شود.

وی ادامه داد: اما در برخی دانشگاه‌ها به دلیل جوان بودن نمی‌توان چنین رویه‌ای را پیاده کرد بنابراین از دانشگاه‌های نزدیک یا افرادمرتبط دانشگاهی که برای دانشگاه‌های جوان برنامه‌های توسعه‌ای دارند فردی برای ریاست انتخاب می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: در دانشگاه‌های مختلف فردی که کارایی و تجربه کافی برای مدیریت داشته باشد در اولویت انتخاب برای ریاست قرار می‌گیرد از سوی دیگر با توجه به رویکرد جوانگرایی در دانشگاه‌ها به طور میانگین در ۹ سال گذشته سن انتصابات جوان‌تر شده است هر چند که جایگاه علمی، سابقه و پیشکسوتی نیز در این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان داشت: اگر فضای مدیریتی علیه مدیر دانشگاهی وجود داشته باشد ادامه کار برای آن فرد ممکن نیست بنابراین بهتر است فضا اصلاح شود چرا که این نگرانی وجود دارد که آثار دیگری بر روند سالم افراد داشته باشد بنابراین تغییر رئیس معمول است هرچند که جرمی ثابت نشده باشد.

غلامی ادامه داد: در دانشگاه‌های جوان که کلا ۷ عضو هیأت علمی دارند و ۳ رشته را پوشش می‌دهند امکان انتخاب رئیس از بین اعضای هیأت علمی که عموما سابقه خدمت کم و وضعیت استخدامی پیمانی دارند، ممکن نیست از این رو از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها در مدیریت دانشگاه جوان استفاده می‌کنیم.

وی تأکید کرد: از روز اول نمی‌توان مدیریت دانشگاه جوان را به اعضای هیات علمی آن دانشگاه سپرد، این کار به مصلحت نیست.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه در انتخاب روسای دانشگاه‌ها تفاوت جنسیتی در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: باید تبادلی بین جمعیت مدیران خانم در مراکز علمی دختران اتفاق بیفتد با این حال باید اجازه داد تجربه خانم‌ها انباشته شود سپس مدیریت را برعهده آنها گذاشت.

منصور غلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر