کد خبر: 848777 A

دادستان کل کشور:

حجت‌الاسلام منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب استان هرمزگان گفت: از مهمترین ماموریت‌های دادگستری و دادستان جدید بحث مبارزه با قاچاق کالا است و لذا دادستان محترم استان باید مبارزه با قاچاق کالا را در اولویت کاری خود قرار دهد.

به گزارش ایلنا، مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب استان هرمزگان با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام منتظری اظهار کرد: یک مدیر خوب و خدمت‌گزار پست و مقام را برای پیشبرد اهداف شخصی نمی‌بیند، بلکه مدیر خوب کسی است که حتی از بسیاری از منافع شخصی خود صرف نظر می‌کند تا بتواند بهتر به مردم خدمت نماید.

وی افزود: بنا به فرموده امیرالمومنین (ع) یکی از شاخص‌های مهم برای موفقیت، داشتن حسن تدبیر است و ما هم اگر در کار‌ها نظم داشته باشیم موفق خواهیم بود، اما متاسفانه بسیاری از ضعف‌هایی که در کشور وجود دارد به سوءتدبیر برمی گردد.

حجت الاسلام منتظری گفت: کشور ما از ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف برخوردار است و  یکی از نمونه‌های خوب این ظرفیت‌ها جوانان نخبه ما هستند و اگر از همین جوانان هم در عرصه اقتصادی کمک گرفته شود بسیاری از موفقیت‌ها را شاهد خواهیم بود.

دادستان کل کشور: متاسفانه دست‌های پشت پرده اجازه نمی‌دهند که از این ظرفیت خوب در عرصه اقتصاد استفاده شود و عناصر نفوذی مانع می‌شوند که در بحث اقتصاد گره‌گشایی صورت گیرد.

دادستان کل کشور اظهار کرد: هدف دشمن از فشار‌ها سرنگونی نظام بوده و چهل است در حال دست و پا زدن هستند؛ اما به نتیجه نرسیدند و جز شکستِ پشت سر هم چیزی عایدشان نشده است.

وی افزود: اکنون و در حوادث اخیر آبان ماه برخی برنامه‌های آن‌ها برملا شده است به طوری که اگر به یاد داشته باشید مقام معظم رهبری فرمودند که دشمن برای سال ۹۷ برنامه دارد و اگر نتواند آن را انجام دهد برای سال ۹۸ برنامه‌اش پیاده خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: نهایتا با مسئله بنزین در کشور اعتراضاتی شد و عناصر دشمن و اغتشاشگران از این اعتراضات سواستفاده کردند و در برخی استان‌ها ما شاهد حوادث تلخی بودیم که ریشه همه آن‌ها در برنامه‌های دشمن بوده است.

وی افزود: باید دانست که امنیت مردم چیزی نیست که به آسانی به دست آمده باشد بلکه همه ما در تامین امنیت وظیفه داریم، اگر امنیت باشد اقتصاد خواهد بود و چرخ‌های کارخانه‌ها خواهد چرخید و مراکز علمی ما روی پای خود خواهند ایستاد لذا امنیت را نمی‌توان دست‌کم گرفت البته همه مسئولان امنیتی اطلاعاتی و قضایی وظیفه دارند در تامین امنیت تلاش کنند تا حداقل خسارت‌ها بوجود بیاید، اما وقتی که اغتشاشگران بانک‌ها، مراکز درمانی، پمپ بنزین و پاسگاه‌ها را تخریب می‌کنند چه باید کرد؟ در دفاع از جان مال و ناموس مردم چه باید کرد؟ وقتی که می‌بینیم بستر هدایت اغتشاشات را فضای مجازی قرار داده و خودش از بیرون این اغتشاشات را هدایت می‌کند چه باید کرد؟

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دستگاه قضایی وظیفه دارد در راستای صیانت از امنیت جامعه تلاش و اقدام کند و در اینجا از دادستان جدید استان می‌خواهم که در این زمینه توجه بیشتری کنند البته استان هرمزگان در حوادث اخیر دچار مشکل فراوانی نبودند و یکی از نمونه‌های موفق تحول در قوه قضاییه دادگستری استان هرمزگان بوده است.

دادستان کل کشور تاکید کرد: یکی از مشکلات استان هرمزگان کمبود نیرو می‌باشد که امیدواریم با یک برنامه‌ریزی خوب به نحوی عمل شود که در آینده بتوانیم از نیرو‌های بومی خود استان استفاده کنیم.

وی در ادامه به موضوع مبارزه با قاچاق کالا اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین ماموریت‌های دادگستری و دادستان جدید بحث مبارزه با قاچاق کالا است و لذا دادستان محترم استان باید مبارزه با قاچاق کالا را در اولویت کاری خود قرار دهد. متاسفانه ما امسال شاهد رشد قاچاق کالا بوده‌ایم که بخش عمده‌ای از این قاچاق‌ها از این استان و بنادر بوده است اگرچه مسئولیت مستقیم مبارزه با قاچاق کالا برعهده دستگاه اجرایی است، اما ما وظیفه داریم در قاچاق‌های سازمان یافته ورود کنیم و لازم است با دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری داشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین  منتظری ادامه داد: مسئله دیگر بحث دفاع از حقوق عامه است که لازم است دادستان محترم استان بخش زیادی از وقت خود را به دفاع از حقوق عامه اختصاص دهند و در آنجایی که به حقوق عامه خسارت وارد می‌شود مدعی‌العموم باید ورود کند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان نیز در این مراسم اظهار کرد: گاهی در حوزه اختیارات ولایت‌فقیه در دوران غیبت کبرای امام زمان (عج) مسئله‌ای که همه فقها در آن اتفاق‌نظر دارند امور عمومی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی عنوان کرد: اصل دیگری که در نظام ولایت و امامت به آن پرداخته می‌شود قوه مجریه در اسلام و تأمین عدالت است، مصالح عمومی در نظام ولایت و امامت به‌عنوان یک اصل در حاکمیت دینی است.

وی تصریح کرد: بخش عمده اهداف نظام به‌عنوان شئون ولایت امر تفویض به قوه قضاییه شده و انحصاری به قوه قضاییه ندارد و بخشی از عدالت به عهده قوه مجریه است اما بار اصلی این کار بر دوش قوه قضاییه است، قوه قضاییه به‌ویژه دادستانی‌ها به‌عنوان ادامه‌دهنده وظیفه‌ای که اسلام به‌عنوان شئون ولایت و امامت دیده‌شده عهده‌دار تأمین مصالح عامه هستند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان افزود: دادستانی‌ها در نظام جمهوری اسلامی مأموریت بزرگی را به عهده‌دارند و اصلی‌ترین کار را در بخش تأمین مصالح عامه جامعه اسلامی دارند؛ امروز رسالت دادستانی‌ها در دستگاه قضای ما رسالتی بسیار مهم و مرتبط با فلسفه تشکیل حکومت اسلامی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان افزود: دریا به‌عنوان یک نعمت خدادادی در کنار مردم هرمزگان قرار دارد و این نعمت متعلق به تمام مردم است  پس بهره‌مندی از حقوق دریا نیاز به یک کارشناسی دقیق دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان باید به این منزله ورود کرده و رشته حقوق دریا را در هرمزگان راه‌اندازی و دانشجویان پایان‌نامه‌های خود را به این سمت سوق دهند، تصریح کرد: حقوق دریا هم در ابعاد بین‌المللی و هم ابعاد داخلی نیاز به تأمل و همفکری دارد.

حجت‌الاسلام و المسلین عبادی بیان کرد: در حوزه دریا و محیط‌زیست مردم منابعی دارند که نیاز به تأمین منابع احساس می‌شود و دادستانی‌ها می‌توانند نقش مهمی در این مسیر ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر حقوق عمومی به‌درستی رعایت شود و این حقوق ضایع نشود شاهد خواهیم بود که همه امور طبق قانون پیش خواهد رفت و این موضوع بدون ورود دادستانی‌ها محقق نمی‌شود.

امام‌جمعه بندرعباس با بیان اینکه دادستانی‌ها نیاز به کارشناسان و مشاوران خبره در حوزه دریا، مسائل عمومی و محیط‌زیست دارند، اضافه کرد: امروز اگر مردم هرمزگان از بوی تعفن فاضلاب رنجیده‌اند نیاز به یک محیط کارشناسی و حضور مشاوران خبره دارد.

وی ادامه داد: پیش از آنکه به این بحران برسیم باید کارشناسی می‌شد و این از حقوق مردم است که باید رعایت شود.

دادستان سابق بندرعباس نیز در این مراسم اظهار کرد: بنده این توفیق را داشته‌ام که همه خدمت قضایی خود را در استان هرمزگان بوده‌ام، از سال ۷۹ در این استان هستم و در جاهای مختلف دادگستری، سازمان بازرسی انجام‌وظیفه کرده‌ام.

ابوالفتح ابوالهادی افزود: در دادسرای بندرعباس دو سال خدمت مردم هرمزگان بودم و آنچه در توان داشتم را به کار گرفتم . امیدوارم موردعنایت خداوند قرار گرفته باشد؛ در همه این سال‌ها از همراهی بسیاری از همکارانم استفاده کردم، شرایط برای من به‌گونه‌ای بود که هیچ احساس غربتی نداشتم.

وی ادامه داد: با پیگیری‌ها و زحمات رئیس‌کل دادگستری هرمزگان و همه همکاران و همه مسئولان استانی دادسرای بندرعباس در وضعیت خوبی قرار دارد و ازلحاظ آمار عملکردی در آخرین رتبه‌بندی رتبه اول را کسب کرده است و قطعاً شرایط محیا است که در جایگاه بالاتری قرار بگیرد.

دادستان سابق بندرعباس تصریح کرد: آقای قهرمانی دوست و همکار بنده است و به شایستگی قبول زحمت و راه را برای رفتن بنده هموار کرد و از وی تشکر می‌کنم.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان صبح امروز در آئین تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان اظهار کرد: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب آیت‌الله رئیسی فرمودند برای همه‌ی فصول سند تحول، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید؛ در زمان‌بندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود. در همه فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.

علی صالحی افزود: همان‌طور که آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه اظهار کرد حکم مقام معظم رهبری منشوری است جهت عملکرد دستگاه قضایی و همه ما ملزم به رعایت آن هستیم ازاین‌رو دستگاه قضای استان هرمزگان نیز به تأسی از حکم مقام معظم رهبری همراه با سراسر کشور بحث تحول در درون دستگاه را به‌عنوان سرلوحه کار خود قرار داده است.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان عنوان کرد: از زمان انتصابم از یکم خردادماه ۹۸ به‌عنوان رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان سعی کردم همان‌طور که همکارانم در گذشته فعالیت چشمگیری داشتند در این تحول همگام با سراسر کشور اقدام کنم.

صالحی ادامه داد: در راستای عملی کردن برنامه تحول ضرورت را بر این دیدم که بازرسی‌های حوزه‌های قضایی را به‌عنوان اولویت در دستور کار قرار دهیم، دو دور بازرسی تمامی حوزه‌های قضایی استان هرمزگان را انجام دادم.

وی تصریح کرد: این بازرسی‌ها بسیار هدفمند بوده و سوری نبوده است، سعی کردیم حجم عظیمی از پرونده‌ها را بررسی کنیم و نارسایی‌ها، ضعف‌ها و نقایص را ببینیم، در جهت رفع آن‌ها اقدام و نقاط قوت را تقویت کنیم.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: با این کار جهادی و انقلابی که در هرمزگان صورت گرفت همه وقفه‌های ما زیر یک ماه است و این مسئله را به‌صورت مستمر رسد می‌کنیم.

صالحی ادامه داد: در بحث مردمی بودن که یکی از توصیه‌های مقام معظم رهبری در حکم انتصاب آیت‌الله رئیسی بوده است، ما این مسئله را به‌عنوان یک وظیفه در دستور کار خود قرار دادیم و یک روز هفته را صرفاً به ملاقات‌های مردمی اختصاص دادیم.

وی خاطرنشان کرد: در مساجد جامع شهرستان‌ها جلساتی برگزار کردیم و به‌واسطه این جلسات اختلافات بزرگی که بین طوایف در سطح استان هرمزگان وجود داشت برطرف شدند.

فریدون همتی در آیین تکریم و معارفه دادستان مرکز استان هرمزگان، عنوان کرد: مجموعه دستگاه قضایی در استان هرمزگان با هماهنگی مناسب و تلاش قضات و کارکنان شریف این مجموعه، اقدامات بسیار خوبی را در راستای تحقق اهداف حوزه قضایی در هرمزگان داشته و در حال انجام است.

وی ادامه داد: این همراهی، همدلی و تلاش دستگاه قضایی در استان بسیار اثرگذار بوده و نتایج و موفقیت های بسیار خوبی را برای هرمزگان به همراه داشته است.

استاندار هرمزگان افزود: همدلی و هماهنگی ارکان مختلف به خصوص در شرایط ویژه و خاص نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد که این امر را در استان هرمزگان شاهد هستیم.

همتی تصریح کرد: دستگاه قضایی در هرمزگان در راستای رونق تولید و حل مسائل و مشکلات بنگاه های اقتصادی و تولیدی در استان نقش مهم و موثری را ایفا نموده و قدردان تلاش این مجموعه هستیم.

مبارزه با قاچاق از دیگر موارد مهم در استان است که دستگاه قضایی در این راستا با تسریع در رسیدگی به پرونده های این حوزه نقش مهمی ایفا نموده و در حال تلاش گسترده برای مبارزه با قاچاق است.

استاندار هرمزگان با قدردانی از تلاش‌های آقای ابوالهادی دادستان سابق بندرعباس، برای آقای قهرمانی دادستان جدید بندرعباس آرزوی توفیق نمودند

گفتنی است در پایان این مراسم از خدمات و تلاش‌های دادستان سابق استان تقدیر و مجتبی قهرمانی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب استان هرمزگان معارفه شد.

دادستان کل کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر