کد خبر: 848545 A

معاون مشاور امنیت ملی هند:

راجیندر کانا، معاون مشاور امنیت ملی هند که در صدر هیئتی امنیتی برای شرکت در دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای به ایران آمده است، در حاشیه این نشست با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار دریابان شمخانی با اشاره به ضرورت استقرار ثبات و امنیت پایدار بعنوان ضروری‌ترین نیاز ملت های منطقه که تضمین کننده آرامش و رفاه آنان است، بر غلبه دیپلماسی بر درگیری میان کشورهای منطقه تاکید کرد.

وی با اشاره به روابط خوب تهران و دهلی و زمینه های گسترده ای که در حوزه های مختلف اقتصادی برای توسعه مناسبات وجود دارد خاطر نشان کرد: با به فعلیت رساندن ظرفیت‌های فراوان همکاری میان دو کشور می توان الگوی مناسبی از تعامل منطقه‌ای را به منصه ظهور رساند.

شمخانی با اشاره به عوامل ناامنی در منطقه که ریشه در سیاست های استعماری کشورهای زورگو و سلطه‌گر دارد و یاد آوری نقش تاریخی و برجسته مهاتما گاندی در مبارزه با جریان شوم استعمار و استثمار ملت ها تصریح کرد: امروز مبارزه با زیاده خواهی نظام سلطه و در راس آن آمریکا ادامه راه عزتمندی است که رهبران آزاده جهان نظیر گاندی برای استقلال و آزادی ملت ها نشان دادند.

معاون مشاور امنیت ملی هندوستان نیز در این ملاقات با تاکید بر اراده رهبران دو کشور برای توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت: هند از حق مشروع ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای دفاع می کند و معتقد است که ایران باید از تمام حقوق خود در برجام بهره مند شود.

وی حفظ برجام و پایبندی طرف‌های امضاء کننده این توافقنامه به تعهداتشان را در صلح و امنیت بین المللی تاثیر گذار دانست و افزود: گفت‌وگو و فاصله گرفتن از تنش، بهترین مسیر حل و فصل مشکلات و منازعات منطقه ای و بین المللی است.

گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر