کد خبر: 848507 A

دبیر شورای عالی امنیت ملی:

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: حضور کشورهایی مانند چین، روسیه،تاجیکستان ازبکستان در نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای نشان داد که فشار حداکثری با دیپلماسی فعال خنثی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، امیر دریابان شمخانی در نشست خبری خود در حاشیه دومین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان «گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای با موضوع افغانستان» با بیان اینکه این نشست مورد تایید کشورهای موثر منطقه‌ای بود، بیان کرد: سطح مشارکت‌کنندگان سطح عالی و خوبی بود و مسئولان عالی امنیتی کشورهای شرکت کننده در این نشست حضور داشتند و هرکدام پیشنهادهای خوبی را پیرامون مسائل منطقه مطرح کردند که قرار شد که این پیشنهادها توسط معاونان شورای امنیت تا اجلاس بعدی پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه دو نکته در این اجلاس وجود داشت؛ یادآور شد: اول مؤثر بودن آن و دوم این بود که پیشنهادها به شکل اجرایی تا اجلاس آینده بررسی و انجام شوند.

شمخانی با بیان اینکه برخی سیاست انزوای ایران را می‌خواهند، گفت: حضور کشورهایی مانند چین، روسیه،تاجیکستان ازبکستان نشان داد که فشار حداکثری با دیپلماسی فعال خنثی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سطح مشارکت‌کنندگان در این نشست رکورد خوبی را زد و شرکت‌کنندگان حول موضوع امنیت‌های جمعی از فرصت‌های موجود در منطقه گفتند و از اقدامات خود درباره نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صحبت کردند، گفت: چین ایران و روسیه دشمنان فرا منطقه‌ای آمریکا هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ضرورت مقابله با داعش و تاکید کشورهای حاضر در این اجلاس بر این مسال گفت: رد نهاد یا فردی که با ترور و خونریزی قصد دارد خود را به عنوان نماد اسلام معرفی کند فصل فرهنگی مابین کشورهای اجلاس بود. برخلاف پروپاگاندای آمریکا علیه ایران، این همایش نشان داد که ایران چه در منطقه و چه در دنیا انزواناپذیر است.

شمخانی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات ایران و طالبان و آمریکا و طالبان اظهار داشت: ما با مذاکرات آمریکا و طالبان به دو دلیل مخالفیم؛ دلیل نخست اینکه هر راهبردی برای افغانستان بدون حضور نیروهای افغان بی‌فایده است و مذاکرات آمریکا بدون دولت و مردم افغانستان انجام شده است.

وی دلیل دوم را اینگونه بیان کرد: ما به دلیل عدم اطمینان به آمریکا در اجلاس و مذاکرات آمریکا و طالبان شرکت نکردیم؛ چراکه در هر تصمیم‌گیری درباره افغانستان باید مردم و دولت افغانستان حضور داشته باشند و هرگونه تولید سیاست‌های ضدامنیت و منافع منطقه نباید وجود داشته باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ایران تصریح کرد: ایران همواره در همکاری با دولت افغانستان خواهان مذاکره بوده است، فرستاده‌ای به افغانستان داشته که با رئیس‌جمهور افغانستان صحبت کرده و مذاکره ما با طالبان در جهت تسهیل مذاکرات افغانستان است.

شمخانی در پاسخ به سوالی درباره کمک نظامی ایران به طالبان گفت: ایران هرجا کمک داشته اعلام کرده است، همانطور که ما کمک نظامی به فلسطین و کمک مستشار به یمن سوریه و عراق را داشته و اعلام کرده‌ایم، اما نیازی به کمک نظامی به طالبان نبوده چرا هر نوع سلاح در افغانستان قابل خرید است و موضوع کمک‌نظامی ایران به طالبان حقیقت ندارد؛ ایران از هرگونه اقدامی که به ضرر دولت افغانستان باشد خودداری می‌کند.

وی درباره اینکه آیا مإاکره با طالبان مشروعیت بخشیدن به آن نیست، تصریح کرد: طالبان بخشی از واقعیت مردم افغانستان است اما همه مردم افغانستان نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایران‌پرس درباره تجربه موفق همکاری ایران و روسیه در سوریه برای برقراری امنیت در افغانستان یاد آور شد: یکی از پایه‌های اصلی این اجلاس دولت روسیه است که هم در همکاری سیاسی و هم در مقابله با تروریسم و ایجاد مرزهای امن برای جلوگیری از اهداف شوم آمریکا در افغانستان همکاری خوبی داریم.

امیر شمخانی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات عملی برای مقابله با انتقال داعش به افغانستان، بیان داشت: این انتقال به شکل پیچیده‌ای صورت می‌گیرد آنچه که مربوط به مسائل سرزمینی است و از ایران می‌گذرد ما مقابله می‌کنیم و همچنین همکاری امنیتی و اطلاعاتی خوبی با دولت افغانستان برای جلوگیری از این انتقال انجام می‌دهیم.

وی افزود: برآورد مغز انتقال داعش در افغانستان این بود که مرزهای ناامنی برای ایران روسیه و چین ایجاد کنند که موفق نشدند.

دبیر عالی شورای امنیت با بیان اینکه رقم نیروهای ناتو که برای مبارزه با تروریسم به افغانستان رفته است، ۱۴۰ هزار نفر بوده، گفت: این ماموریت هم برای مبارزه با تروریسم و هم منبع مالی ترروریسم موفق نبوده است؛ ما در همکاری امنیتی و تجهیزاتی در یک سطحی مشارکت داشتیم و اعلام آمادگی هم کردیم که از مقدورات منحصر به فرد نظامی از جمله پهپاد برای مقابله با داعش و تروریسم در افغانستان استفاده می‌کنیم.

شمخانی درباره کیفیت همکاری با روسیه با بیان اینکه همکاری ما با روسیه تنها موردی است که امکان دریافت ارائه اطلاعات کمی در مقابله تروریسم را دارد، خاطر نشان کرد: آنکه داعش را از شامات و شمال سوریه بیرون انداخت ائتلاف سوریه، روسیه و ایران بود و همچنین بیرون راندن داعش از عراق نیز با همکاری ایران و مردم و دولت عراق بود.

وی با اشاره به بحث های انجام شده در اجلاس گفت: هم بحث منطقه‌ای و هم بحث همکاری‌های دو جانبه داشتیم که راجع به برجام هم در آن صحبت شد، گفت: یکی از نقاط مثبت این اجلاس حضور پاکستان بود که اگر شورای امنیت ملی آنها دوباره ایجاد شود در اجلاسیه سوم با موضوعات آن، امنیت منطقه‌ای شرکت خواهد داشت.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: همه کشورهای حاضر در اجلاس از آمریکا به عنوان زورگو، متخلف و پیمان‌شکن نام بردند و اقدامات ایران را اقداماتی قابل درک می‌دانستند.

وی با بیان اینکه در دیدارهای دو جانبه یک موضوع را به کشورها توضیح می‌دادم، گفت: به کشورها گفتم که در بحث مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ایران قوانین سخت گیرانه‌تری را نسبت به کنوانسیون‌ بین‌المللی دارد و برای پیوستن به این کنوانسیون حق تحفظ برای خود قائل است؛ چراکه ما نمی‌توانیم هم تحریم شویم و هم دور زدن تحریم‌‌ها دچار مشکل شود، CFT و پالرمو با دور زدن تحریم‌ها قابل جمع نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد: ما برای کشورهای روسیه و چین اقدامات ایران را که در قوانین داخلی برای مبارزه و مقابله پولشویی و تامین مالی تروریسم است نشان خواهم داد و از طرفی با سوءاستفاده از کنوانسیون‌ها برای دور زدن طبیعی تحریم ها توسط ایران و مقابله خواهیم کرد.

وی با شاره به حضور نیروهای غربی در افغانستان گفت: هیچ آمار کمی مثبتی از حضور گسترده غرب و ناتو به شکل آمار و فهرست وجود ندارد؛ خروج آنها با توجه با وضع اقتصادی افغانستان باید با هماهنگی دولت افغانستان باشد به این صورت که خروج نیروهای آنها انجام شود اما تسلیحات خودشان را نبرند. اگر‌ کسی خیرخواه افغانستان است هزینه خروج را از افغانستان نگیرد.

شمخانی با بیان اینکه داعش فقط افغانی نیست و بخش از آن مربوط به آسیای مرکزی بوده و بسیاری از فرماندهانش افغانستانی نیستند، اظهار داشت: جغرافیای داعش فقط جغرافیای منطقه‌ای نیست و آمریکا یا باید از داعش دست بکشد و یا در مبارزه مردمی علیه داعش شکست بخورد.

وی تصریح کرد: تروریسم گاهی به شکل آشکار و با صدای توپ و آژیر آمبولانس است اما گاهی مانند آمریکا تروریسم اقتصادی دارند. بسیاری از کشورهایی که نقش موثری در مقابله با سیاست‌های آمریکا در منطقه دارند بر تروریسم اقتصادی آمریکا صحه می‌گذارند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر