کد خبر: 846702 A

با موافقت نمایندگان؛

نمایندگان مجلس با واریز ۲ درصد و یک درصد سهم عوارض شهرداری از محل مالیات نقل و انتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری به این میزان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه، ۲۴ آذرماه) مجلس شورای اسلامی نمایندگان در جریان بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با ماده ۱۱ این لایحه موافقت کردند.

 از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر، آنان با ۱۲۴ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع با این ماده موافقت کردند.

در ماده ۱۱ آمده است: سازمان امور مالیاتی موظف است هنگام دریافت مالیات ماده(۵۹) قانون مالیات مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی موضوع مالیات نقل و انتقال قطعی املاک و انتقال حق واگذاری به ترتیب دودرصد(۲%) ویک‌درصد(۱%) به‌عنوان عوارض دریافت و به حساب شهرداری محل واریز نماید.

همچنین در ماده ۵۹ قانون مالیات مستقیم آمده؛ نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد (۵%) و همچنین انتقال حق واگذاری محل به ‌مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد (۲%) در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات ‌می‌باشد.

تبصره ۱ـ چنانچه برای مورد معامله ارزش معاملاتی تعیین‌ نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیکترین محل مشابه مبنای محاسبه ‌مالیات خواهد بود.

تبصره ۲ـ حق واگذاری محل از نظر این قانون عبارت است ازحق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت ‌تجاری محل‌.

شهرداری قانون لایحه مالیات عوارض شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر