کد خبر: 844414 A

دژپسند در پاسخ به سوال نماینده اهر:

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امهال تسهیلات دریافتی حادثه‌دیدگان بعد از وقوع زلزله نیازمند قانون جدید است، خسارت‌دیدگان در کنار مشکلات خود نباید دغدغه دیگری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۱۸ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال بیت الله عبداللهی نماینده مردم اهر، هریس گفت: علاوه بر جلسات منظم در کمیسیون اقتصادی مجلس امروز برای دومین بار به منظور پاسخگویی به سؤال نمایندگان در صحن علنی حضور دارم. امروز تقریباً یک سالگی جنگ اقتصادی گسترده در حال طی شدن است و دشمن از تمامی حیله‌های خود در این جنگ بهره می‌برد، باید ما نیز با تمام قدرت در مقابله با این حرکت ظالمانه دشمن برنامه و عزم جدی داشته باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه یکی از حیله‌های دشمن انسداد منابع برای اجرای پروژه‌ها است تا مردم آماده مقابله با حکومت شوند، ادامه داد: باید برای نقش بر آب کردن حیله دشمن برنامه‌ریزی کنیم، وزارت اقتصاد در مجراهای گوناگون برنامه‌های لازم را مد نظر قرار داده است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از راه‌های تأمین منابع، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است که در ۷ ماهه اول سال جاری سرمایه‌گذاری مستیم خارجی ۲۰درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: باید با کشورایی که ارتباط داریم بتوانیم تجارت و صادرات را تسهیل کنیم اما کشور نیازمند تأمین منابع بیشتر برای این امر است. یکی از منابع برای توسع زیرساخت‌ها، پرداخت تسهیلات بانکی است.

دژپسند با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی وزارت امور اقتصاد و دارایی اصلاح نظام بانکی کشور است، گفت: خوشبختانه برنامه جامع اصلاح نظام بانکی تقدیم رئیس جمهور شده، برای اینکه بانک‌ها چابک‌تر و قدرت پرداخت تسهیلات بیشتری داشته باشند، واگذاری املاک آنها در دستور کار قرار گرفته که ۱۷ هزار میلیارد تومان به صورت یکپارچه و یک جا واگذار شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی راکد بانک‌ها به افرادی که توانایی دارند، واگذاری مدیریتی شده تا توان پرداخت تسهیلات بانک‌ها افزایش پیدا کند، اضافه کرد: یکی از واحدهایی که می‌تواند به افراد و خانوارهایی که در معرض سیل قرار گرفته‌اند کمک کنند، بانک‌ها هستند. بخش زیادی از مردم در زمینه کشاورزی شاغل هستند، این اقشار از توان اقتصادی بالایی برخوردار نیستند به همین دلیل در چنین شرایطی بانک‌ها در پرداخت، امهال و بخشودگی جرائم تسهیلات نقش محوری دارند.

وی افزود: افرادی که در زلزله آسیب دیده‌اند می‌توانند تسهیلات خود را امهال کنند و بانک‌ها نیز مطابق قانون نسبت به این امر اقدام کرده‌اند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه تا جایی که اجازه قانونی داشته باشیم در زمینه امهال وام خسارت‌دیدگان اقدام می‌کنیم، عنوان کرد: کسانی که در بحران سیل و زلزله قرار می‌گیرند نباید فشار دیگری آنها را احاطه کند، امهال تسهیلات به افرادی تعلق می‌گیرد که قبل از وقوع زلزله وام گرفته باشند.

دژپسند با بیان اینکه برای بخشودگی تسهیلات حدود ۱۸ هزار پرونده بررسی شده و اقدامات لازم صورت گرفته است. در زمینه امهال تسهیلات از دو بانک کشاورزی و مسکن لیستی تهیه شده که مشخصات تمامی افراد در آن وجود دارد، گفت: برخی از بدهکاران منتظر فرصت و شرایط جدید بودند به همین دلیل بانک‌ها به تبلیغات شهری روی آورده‌اند تا در این زمینه اقدام کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان با تأکید براینکه امهال تسهیلات دریافت بعد از وقوع زلزله به قانون نیاز دارد، خاطر نشان کرد: اعتقاد داریم خسارت‌دیدگان در کنار سرمای هوا نباید مشکل دیگری داشته باشند.

مناطق زلزله زده وزیر اقتصاد و دارایی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر