کد خبر: 838528 A

اجتماع بزرگ مردم ایران که به دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در میدان انقلاب برگزار شد، با حواشی همراه بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، راهپیمایی امروز مردم تهران در محکومیت اقدامات اغتشاشگران در حالی برگزار شد که راهپیمایی‌هایی مشابه نیز طی روزهای گذشته در شهرهای مختلف برگزار شده بود. از آنجایی که راهپیمایی‌های تهران به دلیل وسعت و جمعیت پایتخت پرشورتر برگزار می‌شود اما هر راهپیمایی باتوجه به موضوع محرکه آن رنگ و بوی خاص خودش را می‌گیرد. مثلا در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن علاوه بر شعارهایی ازجمله مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر منافق، شاید شعارهایی با مضامین حمایت از نظام کشورمان بیش از هر راهپیمایی دیگری به گوش برسد. یا در راهپیمایی‌ ۱۳ آبان و روز قدس شعارهایی در محکومیت قدرت‌های استکباری به مراتب  بلندتر از سایر شعارها فریاد زده می‌شود.

هرچند که بسیاری از شعارها در همه راهپیمایی‌ها مشترک هستند اما مضامین و شعارهایی که امروز روی پلاکاردها نوشته شده بود رنگ و بوی متفاوتی نسبت به راهپیمایی‌های مشابه داشت.

هرچند که این راهپیمایی‌ برای محکومیت اغتشاشگران اخیر و به جهت به رخ کشیدن اقتدار ملت برگزار شده بود اما فضای مقصر جلوه دادن دولت در آن کاملا مشهود بود.

برخی در پلاکاردها عباراتی را به کار برده بودند که گویی تنها حسن روحانی پای مصوبه افزایش قیمت بنزین را امضاء کرده است. برخی نیز با نوشته‌هایشان آنچنان به دولت و رئیس دولت تاخته بودند تا جایی که تلاش کرده بودند از نوشته‌هایشان «خائن بودن رئیس‌جمهور» برداشت شود. در این عبارات و پلاکاردها اکثرا حمایت رهبری از تصمیم سران قوا نادیده گرفته شده و به جای حمایت به انتقاد و حمله به مسئولان روی آورده بودند، آن هم به صورت گزینشی و نه همه مسئولان و قوای سه گانه دخیل در این تصمیم.

index

یکی از شعارهایی که در راهپیمایی امروز به وفور قابل مشاهده بود خطاب به مسئولان بود که به آن‌ها گفته بود «ذوق نکنید به عشق رهبر آمدیم». اینگونه شعارها معمولا در هیچ راهپیمایی قابل مشاهده نبود.

خیانت‌کار خواندن دولت نیز از دیگر نوشته‌هایی بود که با نگاهی به اطراف امکان روئیت آن وجود داشت. در این میان مجلس نیز از تیر انتقادات برخی‌ها در امان نماند و به منفعل عمل کردن در برابر اقدامات دولت متهم شد به گونه‌ای که روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود «دولت خیانت می‌کند مجلس نگاهش می‌کند». این جملات که مضامین شبیه آن نیز کم دیده نمی‌شد، شاید اهدافی برای تحت فشار قرار دادن دولت از طریق پارلمان و حتی تسلیم دولت داشته باشد.

این عبارت‌ها در کنار برخی پلاکاردها و نوشته‌هایی با مضامین حذفی، به طور مستقیم و غیرمستقیم خواسته‌هایی را از شورای نگهبان بیان می‌کردند و دامنه این انتقادات را علاوه بر مجلس و دولت به سمت جریان‌ها سیاسی هم می‌کشاند.

index2

به عنوان مثال یکی از پلاکاردهای بزرگ در این راهپیمایی منتخبان مردم را اینچنین مورد خطاب قرار داده بود: «مسئولین تنبل و بی‌تدبیر در دولت و مجلس». چنین عباراتی تقریبا تا کنون در هیچ راهپیمایی سابقه نداشته است که قطعا می‌توان به قصد برخی از به کار بردن چنین عباراتی پی برد.

این پلاکارد در ادامه می‌نویسد: «ما مردم به عشق رهبر و آرمان‌های مقدس نظام و اعلام برائت و انزجار از دشمنان داخلی و خارجی آمده‌ایم». این عبارت وقتی خطاب به مسئولان دولت و مجلس گفته می‌شود و منتخبان مردم را تنبل و بی‌تدبیر خطاب می‌کند این هدف را متبادر می‌کند که شاید نویسندگان آن قصد دارند که مسئولان را در مقابل رهبر انقلاب جلوه دهند.

این پلاکارد در ادامه اینطور می‌نویسد: «حضور ما را دلیلی بر تایید اشتباهات خود ندانید، به خواست خداوند و با هوشیاری مردم شما و جریان فکری فریبکارتان جایی در مجلس و دولت‌های بعدی نخواهید داشت». این عبارت به نوعی درخواست غیر مستقیم از شورای نگهبان است.

این درخواست به‌طور علنی‌تری هم با این عبارت مطرح شده بود: «شورای نگهبان ما از شما انتظار داریم نااهلان را رد صلاحیت کنید».

index3

حمله به شخص رئیس‌جمهور، و مسئول دانستن شخص او در ایجاد نارضایتی‌ معیشتی مردم از دیگر برداشت‌هایی بود که امکان دریافت آن از پلاکاردها و نوشته‌ها ممکن بود. نوشته‌هایی ازجمله «از دلار جهانگیری تا بنزین روحانی #خائن» یا نوشته دیگری خطاب به رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «شما با نقد به سهمیه‌بندی و دونرخی شدن بنزین رای‌ آوردید» گزاره‌هایی بودند که شاید سعی بر این داشتند تا توپ مسئولیت گرانی بنزین و حواشی پس از آن را به زمین شخص رئیس‌جمهور بیاندازد.

نام بردن از فتنه ۸۸ و فتنه بنزین و ربط دادن آن به اظهارات حسن روحانی مبنی بر استفاده از همه ظرفیت‌های قانون اساسی ازجمله رفراندوم هم دلیل دیگری برای تاختن به رئیس‌جمهور بود. در پلاکاردی نوشته شده بود: «فتنه ۹۸ برای رفراندوم بود و تیرش به سنگ خورد #فتنه بنزین #فتنه امنیتی ۹۸»

عبارت «مرگ بر فتنه‌گر چه در حصر چه در قصر» نیز شاید خطاب قرار دادن مجدد حسن روحانی و کاربرد عبارت فتنه‌گر برای رئیس دولت دوازدهم تلقی شود.

پس از انتقاد و حمله به دولت و مجلس، برخی نیز قوه قضائیه و حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی را مورد خطاب قرار دادند. اما مضامین مورد خطاب این قوه همچون شورای نگهبان رنگ و بوی درخواست داشت. درخواستی برای اعدام فتنه‌گران و آشوبگران در شعارهایی همچون «آشوبگر مسلح اعدام باید گردد»، « فتنه‌گر آشوب‌گر چه دانشجو چه استاد اعدام باید گردد» به چشم می‌خورد.

1

index

نکته جالب توجه اینکه رسانه ملی هم جریان پخش زنده تجمع امروز نتوانست به صورت بی‌طرفانه‌ای این مراسم را پوشش دهد و برخی پلاکاردهای حمله علیه دولت را در تصاویر بسته به نمایش گذاشت.

در یکی از این پلاکاردها روحانی عامل اصلی آشوب‌های اخیر معرفی شده و از قوه قضائیه خواسته شده بود که به این مساله رسیدگی کند.

11

22

در عین حال شب‌نامه‌ای علیه دولت در میان تجمع‌کنندگان پخش شد که در تمام صفحات آن حمله به دولت و اعضای کابینه مشهود است.

 

بنزین اعتراض حمایت از اقتدار و امنیت کشور حمله به دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر