کد خبر: 837222 A

حسام‌الدین آشنا:

مشاور رئیس جمهور از ایجاد یک نهاد حقوق بشر و شهروندی مستقل از قوه قضائیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسام‌الدین آشنا در شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی با بیان این‌که تشکیل نهاد حقوق حقوق بشر حلقه مکمل منشور حقوق شهروندی است، گفت: وقتی از حقوق شهروندی و نقض قانون صحبت می‌کنیم نمی‌توان از کسانی که حقوق شهروندی را نقض می کنند، انتظار داشت گزارش دهنده نقض حقوق مردم باشند.

 مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: باید یک نهاد مستقل از قوه قضاییه و مجلس و دولت در خصوص حقوق بشر و حقوق شهروندی تشکیل شود و تحت هیچ کارگزاری نباشد تا بتواند رسیدگی و نظارت درست داشته باشد. در این صورت است که  از نظر ملی و بین‌المللی می‌توانیم به آن استناد کنیم.

وی  ادامه داد:  باید نهادی تشکیل شود که به دولت بگوید حقوق شهروندی را نقض کرده است یا خیر، زیرا اگر مستقل باشد، می‌تواند نتایج بررسی‌ها را هم بیان کند.

آشنا خاطرنشان کرد: از مسئله حقوق بشر سوءبرداشت‌های زیادی شده است و جاهایی هم ممکن است سوءاستفاده شده باشد برای همین است که معاونت حقوقی رئیس‌جمهور درصد تاسیس نهادی مستقل است.

وی ادامه داد: با قوه قضائیه رایزنی‌هایی شده است که این نهاد با ستاد حقوق بشر مداخله نداشته باشد و امیدواریم امسال با احداث نهاد مستقل حقوق شهروندی این را به دستاوردهای دولت اضافه کنیم.

حسام‌الدین آشنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر