کد خبر: 837135 A

اسماعیلی خبر داد؛

سخنگوی دستگاه قضا از بازداشت ۱۰۰ نفر از سردسته‌ها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر خبر داد.

به گزارش ایلنا، عصر امروز غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضایی و رئیس حوزه ریاست به همراه علی القاصی مهر دادستان تهران از وضع متهمان بازداشت شده در اغتشاشات اخیر در زندان اوین بازدید کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه این بازدید افزود: با هدایت‌های مقام معظم رهبری، هوشیاری مردم، جدا شدن صف مردم از اغتشاشگران و با تلاش و زحمت یکایک نیرو‌های امنیتی و انتظامی، آرامش به کشور برگشته و اغتشاشات اخیر به پایان رسیده است.

وی گفت: کار مجموعه دستگاه قضایی از حالا به بعد برای ریشه یابی این موضوع و برخورد با متخلفینی که اعمال و رفتار آن‌ها باعث ایجاد این ناامنی در جامعه ما شد، برای رسیدگی به پرونده یکایک دستگیرشدگان و اغتشاشگران به نوعی آغاز شده است.

اسماعیلی افزود: در این ماموریت تدبیر ریاست قوه قضاییه بر این است که هیئتی را که برای پیگیری این حوادث منصوب کردند بر فرایند رسیدگی به این پرونده‌ها اشراف کامل داشته باشند و تاکیدکردند که اعضای این هیئت از یکایک مراکزی که بازداشتی‌های حوادث اخیر در آنجا نگهداری می‌شوند بازدید داشته باشند؛ به همین منظور امروز بنده به عنوان نماینده ریاست قوه قضائیه همراه با دادستان تهران که زحمت اصلی رسیدگی به این پرونده‌ها در پایتخت کشور را بر عهده دارد، از این مکان بازدید کردیم.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به بازدید از محل بازداشتگاه‌های نگهداری متهمان حوادث اخیر، گفت: ماموریت داشتیم تا ببینیم با همه جنایت‌هایی که این‌ها انجام دادند، حقوقی که زندانیان از آن در ارتباط با موضوع سلامت، ارتباط با خانواده و اطلاع به خانواده برای رفع دغدغه‌ها برخوردار هستند چطور رعایت می‌شود، همچنین فرایند را از نزدیک دیدیم و برای نظارت بر نحوه انجام تحقیقات در مرحله بازجویی حضور پیدا کردیم و دیدار چهره به چهره‌ای با برخی از عناصر بازداشت شده داشتیم.

وی افزود: با مامورانی که در این حوزه فعالیت داشتند صحبت کردیم، خوشبختانه روی کسانی که در صحنه درگیری‌ها بازداشت شدند امر غربالگری سریع انجام شد و تعداد زیادی از آن‌ها آزاد شدند. همچنین عناصر وابسته، خودفروخته، تشکیلاتی و اراذل و اوباشی که بعضا دارای سوابق متعدد بودند و با تمهید مقدماتی و تهیه سلاح، قمه و وسایل مربوط به ایجاد حریق در این اغتشاشات شرکت کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند.

اسماعیلی با بیان اینکه فقط در مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی به ما داده شد که حدود ۱۰۰ نفر از لیدرها، سردسته‌ها و عوامل اصلی این اغتشاشات در نقاط مختلف کشور توسط عزیزان سپاه شناسایی و دستگیر شدند، گفت: جمع قابل توجهی به مراتب بیش از این تعداد از ناحیه وزارت اطلاعات مورد شناسایی قرار گرفتند و تعدادی از آن‌ها بازداشت شدند و یا در شرف بازداشت هستند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به شناسایی و دستگیری افراد اصلی در حوادث اخیر توسط پلیس اطلاعات و امنیت کشور، افزود: تاکید شد تا با رعایت همه موازین قانونی و همه حقوقی که قانون برای متهمان در نظر گرفته است، امر رسیدگی و تحقیقات مقدماتی و همچنین فرایند دادگاه این‌ها در حداقل زمان برگزار شود و مردم از نتیجه دادرسی‌ها مطلع شوند.

وی گفت: خوشحالیم از اینکه علاوه بر کمک در جهت تامین امنیت مردم و اینکه امنیت مردم و شهروندان اولویت اول ماست، رصد می‌کنیم تا خدایی ناکرده اجحافی در حق همین کسانی که ما از آن‌ها به عنوان اراذل و اوباش یاد می‌کنیم انجام نشود.

اسماعیلی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا وابستگی متهمان دستگیر شده که در اغتشاشات شرکت داشته اند، مشخص شده است یا خیر؟ افزود: آنچه که به ما گزارش شد هم وابستگان به جریان نفاق و هم وابستگانی از جریان سلطنت طلب در بین دستگیرشدگان داریم و در استان‌ها مرزی ما، افرادی از گروه‌های تجزیه طلب در بین دستگیرشدگان هستند و گروه‌های مسلحی که ساماندهی شده بودند و آموزش برای اقدامات خرابکارانه دیده بودند به صورت گروهی در بین دستگیر شدگان هستند که این‌ها در فرایند تحقیقات مقدماتی اطلاعات بیشتر آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

اسماعیلی در ادامه اظهارات خود درباره رسیدگی به پرونده بازداشتی‌های حوادث اخیر، گفت:​ مقامات قضایی از ساعات اولیه و به طور شبانه روزی در بازداشتگاه‌ها حضور داشتند و تحقیقات در حال انجام است و تاکنون هم تعداد قابل توجهی از بازداشت شدگان که صرفا در تجمعات حضور پیدا کردند، اما نقشی در تخریب و آتش زدن نداشتند، آزاد شده اند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تاکید شده است تا غربالگری سریع‌تر انجام شود و به تعبیری که ریاست قوه قضاییه تاکید کردند افرادی که احیانا بی تقصیر و یا کم تقصیرند باید سریع تعیین تکلیف و آزاد شوند و به خانواده‌های خود بازگردند تا درباره آن‌ها در آینده تصمیم گیری شود و در خصوص کسانی که نقش مهم داشتند باید شدید و در اسرع وقت، دادرسی انجام شود.

اسماعیلی با بیان اینکه مردم ما از اراذل و اوباشی که این جنایت‌ها را به بار آورده اند مستندات، مطالب، فیلم‌ها و عکس‌هایی در اختیار دارند، گفت: مردم به امنیت خود و آسایش همنوعان کمک کنند تا کسانی که امنیت آن‌ها و دیگر شهروندان را به مخاطره انداختند شناسایی و مجازات شوند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: افتخار ما در بین کشور‌های منطقه، امنیتی است که برای این مردم فراهم کردیم و حاضر هستیم برای امنیت آن‌ها جانفشانی کنیم، مردم نیز کمک کنند تا با کمک آن‌ها و اطلاعاتی که از آن‌ها خواهیم گرفت ان شاءالله عناصر اصلی به سزای اعمال خود برسند و دیگران نیز در صورت همکاری و احراز اینکه نقش مهمی در این حوادث نداشتند از ارفاقات قانونی بهره‌مند خواهند شد.

 

اسماعیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر