کد خبر: 836580 A

ایندیپندنت در تحلیلی به بررسی جریان اعتراض‌ها در ایران پرداخت و نوشت: دولت ترامپ در حالی از همراهی و کمک به مردم ایران سخن می‌گوید که با تحریم داروها و بانک‌ها برای نقل و انتقال مالی دقیقا جان مردم ایران و بیماران را در خطر انداخته است.

به گزارش ایلنا به نقل از ایندیپندنت، وقتی دولت ترامپ می‌گوید از مردم ایران حمایت می‌کند، به نظر می‌رسد که این ادعا صادقانه و معتبر نیست. درست است که اعتراض‌های اخیر به دنبال افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاده است اما نقش مهم آمریکا در مشکلات اقتصادی ایران و بالا رفتن قیمت بنزین را نباید نادیده گرفت. 

از سوی دیگر  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون در توئیتر خود واکنشی به این حوادث نشان نداده است اما تعدادی از  مقام‌های آمریکایی به آن واکنش نشان داده‌اند. کاخ سفید بیانیه‌ای صادر کرده و در آن از مردم ایران و اعتراض‌ها حمایت کرده است.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز در پیامی حمایت خود را از ایرانی‌ها اعلام کرده و هر گونه خشونت در برخورد با معترضان در ایران را محکوم کرده است. 

حمایت‌های دولت ترامپ از مردم ایران با انتقادهایی مواجه شده است و عده زیادی می‌گویند این حمایت صادقانه نیست و تحریم‌های ترامپ علیه ایران و مدیریت غلط و فساد اداری در ایران عامل مشکلات اقتصادی مردم است.

عسل راد، پژوهشگر شورای ملی ایران- آمریکا در این باره گفت: دولت ترامپ می‌تواند با رفع تحریم‌ها و اجازه فروش نفت به ایران، بهبود وضعیت اقتصادی را که طبق برجام قرار بود این کشور به آن دست یابد برای ایرانی‌ها به وجود آورد و باعث شود ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد و رونق اقتصادی را تجربه کند.

دولت ترامپ در حالی از همراهی و کمک به مردم ایران سخن می‌گوید که با  تحریم داروها و بانک‌ها برای نقل و انتقال مالی دقیقا جان مردم ایران و بیماران را در خطر انداخته است. 

کارشناسان حقوق بشر بارها نسبت به تاثیرات منفی تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر زندگی مردم ایران هشدار داده‌اند و در مورد تحریم داروها صحبت کرده‌اند. 

سارا لی ویتسون سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر گفت: مردم ایران خواسته‌های طبیعی دارند آمریکا باید خشم خود نسبت به ایران را کم کند و اگر خواهان کمک به مردم ایران است می‌تواند برای رفع تحریم‌ها اقدام کند و در این صورت به مردم ایران کمک کرده است.

ایران آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر