کد خبر: 836030 A

پمپئو اعلام کرد؛

وزیر امور خارجه آمریکا با تکرار اظهارات مداخله‌جویانه خود علیه ایران، العام کرد که معافیت از تحریم‌های مربوط به سایت فردو از ۱۵ دسامبر لغو خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه با بیان اینکه آمریکا به معافیت‌ از تحریم‌های خود در رابطه با سایت هسته‌ای فردو ایران خاتمه می‌دهد، بار دیگر در اظهاراتی مداخله‌جویانه مدعی شد: از نزدیک بر اعتراضات در ایران نظارت داریم و از گزارش تلفات صورت گرفته عمیقاً نگرانیم.

پومپئو در یک جلسه توجیهی مطبوعاتی در مورد سایت فردو مدعی شد: مقدار مناسب غنی سازی اورانیوم برای بزرگترین حامی تروریسم در جهان صفر است ... هیچ دلیل موجهی برای از سرگیری مجدد غنی‌سازی در این مکان که قبلاً مخفی بوده وجود ندارد.

وی افزود که این معافیت‌ها ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به پایان می‌رسد.

این در حالی است که وزیر امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و فریبکارانه کاخ‌سفید و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ناآرامی‌های اخیر در ایران گفت: اعلام حمایت مقام‌های آمریکایی از «مردم ایران» دروغی شرم‌آور است.

محمد جواد ظریف افزود: اعتراض قانون‌مند حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است و نیازی به یادآوری و حمایت مزورانه رژیم هایی که هدف رسمی خود را وادار کردن ایران به اجرای خواسته‌های غیرمشروع و ضد قانونی آنها از طریق تحمیل فشار اقتصادی - حتی در حوزه غذا و دارو - بر شهروندان ایرانی اعلام کرده‌اند، ندارد.

وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقام های آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم آور خواند و تاکید کرد: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می شود هیچگاه نمی تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد.

ظریف تصریح کرد: کشورهایی که نتوانسته‌اند از خود هیچ توان و اراده‌ای در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا نشان دهند و اکنون برای پنهان کردن ناتوانی خود از آشوب و برهم زدن نظم عمومی حمایت سیاسی و میدانی می‌نمایند، مسئولیت کلیه عواقب تحریکات خطرناک خود را بر عهده خواهند داشت.

امور خارجه آمریکا ایالات متحده ایران تروریسم دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر