کد خبر: 835582 A

امینی در نطق میان دستور:

نماینده مردم ایلام در مجلس با انتقاد از رفتار اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجام، گفت: آنها عملا به صدور بیانیه اکتفا کرده‌اند و در خفا و آشکار بدون اجازه آمریکا اقدامی نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سلام امینی در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه، ۲۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه حدود یک ماه از راهپیمایی میلیونی اربعین می گذرد و ۶۳ درصد زائران از مرز مهران گذشتند، گفت: به وضوح دیده شد که سیل عظیم جمعیت چگونه از داخل و خارج به سمت استان ایلام سرازیر شده و نقاط قوت و ضعف از سوی مسئولان بررسی شد لذا اکنون که در آستانه بررسی بودجه ۹۹ هستیم انتظار داریم اعتبارات لازم از سوی دولت برای خدمات رسانی بهتر به زائران لحاظ شود.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران و چرداول در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ۱۸ ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته و دشمنان نظام سیاست فشار حداکثری بر ملت ایران را در پیش گرفته اند، اظهار داشت: قرار بود اروپایی ها اوضاع را تلطیف کنند اما عملا اقدامی نکرده اند و صرفا به صدور بیانیه و دعوت به خویشتنداری اکتفا کردند و در خفا و آشکار اعلام کردند که بدون اجازه آمریکا نمی توانند کاری کنند.

وی اضافه کرد: در واقع ضربات ناجوانمردانه اروپایی ها اگر بیشتر از آمریکایی ها نبود کمتر نبود چرا که آنها نیز از زیر بار تعهدات شانه خالی کرده و ملت ایران را زیر بار تحریم های ظالمانه و فشارهای شدید اقتصادی و معیشتی تنها گذاشتند.

امینی در ادامه خطاب به رئیس جمهور گفت: انتظار می رود با اهرمی که در دست دارید گام های بلندتر و موثرتری بردارید و پاسخ عهدشکنی عهدشکنان را به جهان منعکس کنید همچنین از آنجایی که مردم ایران زیر بار تحریم های ظالمانه متحمل مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند لازم است نمایندگان مجلس نیز در تصمیم گیری ها مشارکت داده شوند.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس ادامه داد: با افزودن مبالغی به سه میلیون مستمری بگیر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشکل فقر حل نمی شود چرا که رقم قابل توجهی از مردم زیر خط فقر هستند اما تحت پوشش هیچ ارگان حمایتی قرار ندارند و از سوی دیگر حتی بخشی از کارکنان دولت نیز زیر خط فقر قرار دارند لذا این استدلال که قیمت سوخت در کشورهای همسایه به مراتب بالاتر بوده و به نرخ دلار محاسبه می شود سخنی درست است اما درست تر آن است که ما دستمزد و درآمدهای مردم را نیز به نرخ دلار محاسبه و پرداخت کنیم نه اینکه دخل مردم را به نرخ ریال و خرج آنها را به نرخ دلار محاسبه کنیم.

وی خطاب به رئیس جمهور و وزرای کابینه ادامه داد: مردم استان ایلام ماه ها است که منتظر سفر شما به ایلام هستند و انتظارات فراوانی دارند که یکی از آنها بحث راه آهن و شبکه ریلی است که به مناقصه رفته و پیمانکار در حال تجهیز کارگاه است اما اعتبار تخصیص داده شده کافی نیست همچنین فرودگاه ایلام بر روند حمل و نقل تأثیرگذار است که نیازمند اعتبار برای تکمیل پروژه است.

امینی ادامه داد: راه های اصلی حوزه انتخابیه نیازمند تزریق اعتبارات بیشتر است و همچنین در زمینه آب، سرریز برخی رودخانه های حوزه انتخابیه، منتظر اعتبارات مکفی برای ایجاد سد هستند که تا کنون پیشرفت فیزیکی اندکی داشته اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: نظام آموزش و پرورش ما به نگاه نوین اصلاحی نیاز دارد که بدون نیروی کارآزموده و متخصص میسر نمی شود؛ تا سال ۱۴۰۰ تقریبا ۳۵۰ هزار نفر در فاز اول و ۳۵۰ هزار نفر دیگر تا سال ۱۴۰۴ در فاز دوم از جمعیت ۳۵۰ هزار نفری وزارت آموزش و پرورش به افتخار بازنشستگی نائل می شوند که از همین امروز باید به فکر نیروی جایگزین آن بود.

وی خطاب به حاجی میرزایی افزود: به قولی که در زمینه رتبه بندی فرهنگیان دادید عمل کرده و تکلیف حق التدریسی های دولتی و غیرانتفاعی، مربیان مهدکودک و نهضتی ها و خریدخدمت ها را روشن کنید که این افراد در آینده نیاز اصلی آموزش و پرورش هستند لذا دستور دهید مطالبه آنها شامل حق التدریس، حق الزحمه امتحانات و پاداش پایان خدمت و حق مسکن، حق ازدواج و حق اموات که سال ها در نوبت پرداخت است، پرداخت شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان ایلام در ادامه خطاب به وزیر کشور گفت: از آنجایی که ایلام در راهپیمایی اربعین جایگاه ویژه دارد انتظار داریم که فرمانداری ویژه برای ایلام اعلام شود همچنین ارتقای برخی نقاط حوزه انتخابیه به بخش و شهرستان در دستور کار وزارت کشور قرار گیرد.

وی خطاب به وزیر بهداشت افزود: بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی ایلام نیاز مبرم کل این استان است و نیازمند تزریق اعتبار برای تکمیل مرحله پایانی آن است همچنین شهرک های تازه تأسیس مثل سیروان و ملکشاهی فاقد بیمارستان و مراکز درمانی شبانه روزی هستند که نیازمند دستور شماست همچنین بخش قابل توجهی از مردم استان ایلام از بیماری های صعب العلاج به خصوص سرطان رنج برده که نیازمند مراکز درمانی اولیه و ثانویه و سهمیه داروهای خاص هستند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به وزیر نفت خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه چاه های گاز استان ایلام، توسعه پالایشگاه این استان از ضروریات است.

بودجه نفت نماینده مردم در مجلس ایلام عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر