کد خبر: 832661 A

با تصویب مجلس؛

با رأی نمایندگان گزارش‌های ارسالی مجلس به قوه قضائیه خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ آبان) مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان مصوبه پیشین خود را به این شرح اصلاح کردند.

به موجب ماده ۲۰۲ آئین‌نامه داخلی مجلس که بخشی از آن برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت یا تغییر بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کند.

نمایندگان مجلس همچنین برای تامین نظر شورای نگهبان ماده ۶ طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کردند که بر اساس آن یک ماده به عنوان ماده ۲۳۴ مکرر به قانون الحاق می‌شود: هر یک از کمیسیون‌ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد ۲۱۱، ۲۱۴ و ۲۳۴ این قانون را پس از تصویب مجلس تهیه و فورا از طریق هیات رئیسه حسب مورد به قوه قضائیه یا مراجع قانونی ذیربط ارسال می‌کند. گزارش های ارسالی به قوه قضائیه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده‌ها را هر سه ماه یکبار به اطلاع نمایندگان می‌رساند.

طبق تبصره ۱ این ماده موارد مذکور در مواد ۲۱۵ و ۲۳۴ این قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم – تعزیرات) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. عزل یا برکناری مقاماتی که در قانون اساسی احکام خاصی دارد مطابق همان قانون اقدام می‌شود.

طبق تبصره ۲ این ماده گزارش ماده ۲۳۴ در مورد رئیس جمهور بر اساس بند ۱۰ اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

 

مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر