کد خبر: 830857 A

امیرحسنخانی در نطق میان دستور:

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: دیوان محاسبات گزارش کاملی از عملکرد دولت درباره نحوه هزینه کرد ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی تخصیص داده شده برای تامین کالای اساسی، ارائه دهد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا امیرحسنخانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن درود به ارواح طیبه شهدا و عرض ادب و سلام محضر ملت شریف ایران و مردم شهرستان های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه، گفت: با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب شرایط برای تبدیل ایران به کشوری قدرتمند و اثرگذار در دنیا فراهم است.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر براساس دستورات رهبری و دلسوزان نظام عمل می کردیم یقینا رضایتمندی مردم بیشتر بود و مردم در شرایط تحریم فشار کمتری را تحمل می کردند.

وی اظهار کرد: اگر در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی هستیم نباید کار، تلاش مضاعف و مدیریت جهادی و انقلابی، تولید داخلی و رونق تولید مورد توجه قرار گیرد، چرا نباید به مردم اعتماد و بسیاری از تصدی گری‌های دولت را به مردم واگذار کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با طرح این پرسش که چرا مردم برای ورود به دستگاه ها و وزارتخانه‌ها باید از گیت‌های مختلف عبور کنند، افزود: دستگاه هایی که با مردم بیگانه هستند بایستی با مردم همراه شوند، چرا گیت های مختلفی که سبب جدایی مردم از مسئولان است را جمع نمی کنید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: چرا اختیارات استانداران و فرمانداران برای گشایش کار مردم افزایش نمی یابد، تا چه زمانی می‌خواهیم متمرکز عمل کنیم و همه تصمیمات را برای استان ها و شهرستان ها در تهران بگیریم.

وی با اشاره به مشکلات شهرستان های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه و خطاب به وزیر کشور، اظهار کرد: اگرچه از دستور حضرتعالی مبنی بر تبدیل فرمانداری فردوس به فرمانداری ویژه چندین ماه می‌گذرد اما هنوز خبر قابل قبولی در این زمینه نداریم.

امیرحسنخانی ادامه داد: فردوس تنها شهرستان تک بخشی در کشور است، پس از تبدیل دو بخش آن به شهرستان ایجاد سه بخش مرکزی اسلامیه و باغستان مورد درخواست مردم و کارشناسان است چرا موضوع به دلایل مختلف عملیاتی نمی شود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: حدود ۱۵ سال از شهرستان شدن سرایان می گذرد اما هنوز فاقد بخش مرکزی است.

وی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اگرچه باید از تلاش و توجه شما تشکر کرد اما در جمهوری اسلامی عدالت باید حرف اول را بزند. چرا بودجه سال ۹۷ برای اتصال شهرستان های طبس و سرایان به ریل سراسری کمترین تخصیص را داشت؟

امیرحسنخانی اظهار کرد: در سال ۹۸ نیز علیرغم شروع پروژه ریل و داشتن ردیف اعتبار ۱۷ میلیارد تومانی تخصیص مناسبی صورت نگرفته است و در راه های حوزه انتخابیه و حتی استان خراسان جنوبی نیز یک متر بزرگراه ندارد.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد وسعت خراسان جنوبی را حوزه انتخابیه اینجانب تشکیل می دهد و علیرغم وسعت بسیار زیاد و نرخ بالای مهاجرت در شهرهای فردوس و بشرویه، زمین برای احداث مسکن به جوانان و حتی مددجویان نهادهای حمایتی وجود نداریم.

وی بیان کرد: چرا راه های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه علیرغم اینکه همواره زائران امام هشتم در آن دچار حادثه می شوند و با تائید پلیس راهور پرخطرترین راه‌های استان است، کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

امیرحسنخانی گفت: چطور پس از سال‌ها بشرویه که یکی از بزرگ ترین شهرهای خشت و گلی کشور است و ظرفیت ثبت جهانی دارد، در بن بست قرار دارد و علیرغم تلاش تمام مسئولان اصلاح جاده های آن  و شروع مسیرهای جدید مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه  علیرغم اینکه چند ماه از خرابی سی تی اسکن بیمارستان فردوس می گذرد، هنوز از سی تی اسکن جدید خبری نیست، افزود: علیرغم اینکه نرخ سرطان در شهرستان فردوس بالا است این شهرستان فاقد مرکز غربالگری است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ضمن تشکر برای اختصاص بودجه به منظور ساخت بیمارستان در بشرویه، بیان کرد: چرا احداث بیمارستان دوم طبس علیرغم عدم ظرفیت و قول های متعدد مسئولین هنوز اجرایی نشده است.

وی ضمن تشکر از هیات دولت به دلیل انتصاب استانداری جهادی و انقلابی در خراسان جنوبی، گفت: از مدیران استان می‌خواهم نگاهی متوازن و عدالت محور به همه شهرستان های استان داشته باشند.

امیرحسنخانی اظهار کرد: شغل بیشتر مردم در خراسان جنوبی کشاورزی است اما کاهش ۴۰ درصدی حقآبه مردم مشکلات بسیاری برای آن ها ایجاد کرده است، براساس خبرهای رسیده قرار است حقآبه مردم مجدد کسر خواهد شد، حال معیشت و ارتزاق مردم چگونه تامین می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه علیرغم اتمام مطالعات آب های ژرف هنوز برداشت از این آب‌ها عملیاتی نشده است، گفت: عملیات برداشت از آب های ژرف اجرایی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه شهرستان فردوس فاقد ردیف اعتباری برای منابع پایدار آب شرب است و نیاز است این ردیف اعتباری برای آن تعریف شود.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: علیرغم کاهش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش حقآبه متاسفانه محصولاتی مانند زعفران و انار، خرید تضمینی و حتی خرید توافقی ندارند که موجب ضرر و زیان بسیار کشاورزان می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: طرح های هادی روستایی در روستاها متوقف است که نیازمند تامین اعتبار و اجراست، چگونه در شهرستان های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه طرحی با سرمایه گذاری ایدرو و ایمیدرو علیرغم قول های مساعد و جلسات متعدد عملیاتی نشده است.

وی با بیان اینکه اگر خواهان پایداری جمعیت در استان خراسان جنوبی به عنوان استان مرزی هستیم باید به ایجاد زیرساخت های معادن نیز توجه ویژه شود گفت: متاسفانه علیرغم اقدامات برخی همکاران به منظور اصلاح مشکلات اصلی کشور مانند اصلاح نظام بانکداری و رسیدگی به معیشت مردم انجام داده‌اند، نمایندگان دولت با حضور در مجلس به نمایندگان قول ارسال لوایح می دهند اما هیچ کدام عملیاتی نمی شود و مردم همچنان در فشار روزافزون هستند.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: دیوان محاسبات گزارش کاملی از ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی تخصیص داده شده برای تامین کالاهای اساسی ارائه کند تا مشخص شود دولت این اعتبار را چگونه هزینه کرده است.

 

امیرحسنخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر