کد خبر: 830813 A

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری:

سخنگوی قوه قضائیه گفت: انتظارات ما از مسئولان، مقام‌ها و رسانه‌ها این است که بدون اطلاع سخنی نگویند و قبل از سخن گفتن اطلاعات به دست بیاورند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به سالروز یوم الله سیزده آبان گفت: این روز، روز مبارزه با استکبار جهانی است و یاد و خاطره شهدای دانش آموز را گرامی می‌داریم.

وی تاکید کرد: امروز رسالت قوه قضائیه اجرای عدالت، مبارزه با مفساد، احقاق حقوق بیت‌المال بدون ملاحظه با این و آن و مماشت با جریان‌های سیاسی است.

وی گفت: ما یک خط قرمز می‌شناسیم که آن قانون است و مقابل تمامی قانون‌شکنان خواهیم ایستاد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در حوزه اطلاع‌رسانی و سخنگویی به دنبال شعار، تبلیغات و وعده‌های غیرواقعی نیستیم رویکرد ما اطلاع‌رسانی توأم با امیدسازی و اعتمادپروی است.

وی افزود: از مردم فهیم و بصیر قدردانی می‌کنیم که بر اساس افکارسنجی وزارت اطلاعات بیش از ۷۶ درصد افراد برخورد با مفاسد اقتصادی و عملکرد قوه قضائیه را پذیرفته‌اند.

وی تاکید کرد: این افکارسنجی مسئولیت ما را سنگین می‌کند تا بتوانیم بیش از گذشته اعتماد مردم را به دست بیاوریم.

اسماعیلی ادامه داد: انتظارات ما از مسئولان، مقام‌ها و رسانه‌ها این است که بدون اطلاع سخنی نگویند و قبل از سخن گفتن اطلاعات به دست بیاورند.

وی ادامه داد: یکی از مقام‌ها بدون اطلاع هفته گذشته گفت کارخانه‌ای به دست قوه قضاییه تعطیل شده است و کارگران بیکار هستند، تحقیق کردیم و متوجه شدیم این کارخانه از مرداد ماه تعطیل است.

وی ادامه داد: مدیر عامل این کارخانه از قبل با شکایت دو دستگاه دولتی  بازداشت شده بود که ما ورود کردیم علاوه بر پرداخت حقوق کارگران حقوق دستگاه دولتی هم استیفا شد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: مورد بعدی تصادف معروف پورشه اصفهان بود که گفته شد راننده متخلف فقط به پرداخت دیه محکوم شد، به هیچ عنوان اینچنین نیست. اولا راننده متخلف به پرداخت دیه کامل محکوم شد، ثانیا به پرداخت ده دیه منجر به جرح محکوم شد. ثالثا سه سال حکم زندان برای وی صادر شد که دوسال آن قطعی است و یک سال دیگر را باید در مراکز بهزیستی هفته‌ای چهار شبانه روز از کسانی که در تصادفات دچار معلولیت شده‌اند، پرستاری کند.

وی ادامه داد: گویا این راننده اهل خوش گذارانی و سفر خارج از کشور بوده که دو سال ممنوع‌الخروج شد. سپس هم مقدر شد باتوجه به این که ایشان کرامت انسانی را نمی‌شناسد دو جلد کتاب در باب کرامت انسانی بخواند.

اسماعیلی تاکید کرد: این احکام باید برای سایر قضات سرلوحه باشد، قوه قضائیه اقدام خوبی انجام داده است نباید با اخبار غیر واقع آن‌ها را زیر سوال ببریم.

وی درباره ممنوعیت کالاهایی که امکان تولید داخل دارند اگر نهادی تخلف کرد تکلیفش چیست، گفت: مصوبه اخیر شورای هماهنگی عالی اقتصادی، مصوبه‌ای رو به جلو در خصوص کوتاهی که در مورد برخی از کالاهای تولید داخل دارند، است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید کردند که از کالای داخلی حمایت شود و این مصوبه در همین راستا است. اجرای این مصوبه بر عهده دولت است. بانک مرکزی نباید به کالاهایی که مورد مشابه در داخل دارند ارزی بدهد. دستگاه قضا با متخلفان قطعا برخورد خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره ورود قوه قضائیه به پرونده‌های خصوصی‌سازی گفت: تحقیقات لازم در این خصوص انجام شده است و پرونده رو به اتمام است.

وی خاطرنشان کرد: ورود قوه قضائیه به خصوصی‌سازی مشکلاتی را برملا کرد و دولت و مجلس به آن‌ها پی برد، امروز مشکلات واگذای هپکو و ماشین‌سازی مشخص شده است.

اسماعیلی ادامه داد: ورود ما در جهت احقاق حقوق بیت‌المال و مردم است و قوه قضائیه در برابر این اعمال خلاف قانون خواهد ایستاد.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده قطار سمنان گفت: ما اقدامات لازم را انجام دادیم دستور رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد که روز گذشته کیفرخواست ۴نفر از متهمان صادر شد که دادگاه خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دیه پرداخت شده است و این دادگاه برای مقصران است.

وی در خصوص پرواز تهران یاسوج، عنوان کرد: ۱۸ کیفرخواست صادر شد که ۱۵ نفر افراد حقیقی و ۳ نفر شخصیت حقوقی دارند که دادگاه‌شان خارج از نوبت برگزار خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد استرداد اموال که به بیت المال اعم از خزانه بانک‌ها اوقاف و شهرداری‌ها صورت گرفته نیز گفت: در ۶ ماهه اول سال ۹۸ به میزان ۷۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات معوقه بانک‌ها توسط اداره اجرای ثبت اسناد و املاک کشور بازپس‌گیری شده که در مقایسه با ۶ ماهه مشابه سال پیش ۱۴۶ درصد رشد دارد. این اهتمام و جدیت همه اجزای قوه قضائیه را می‌رساند.

اسماعیلی گفت: همچنین در ۲۸ مرداد ۹۸، رییس قوه قضائیه بخشنامه‌ای در شوراهای حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش صادر کرده است.

وی ادامه داد: در شهریور آثار این بخشنامه این بوده که میزان صلح و سازش در پرونده‌ها به ۴۵ درصد رسیده و موارد صلح در بخشنامه پرونده‌های کیفری ۴برابر پرونده‌های حقوقی بوده و میزان صلح حتی به مرز ۸۰ درصد رسیده است.

 اسماعیلی درباره جذب آزمون سال ۹۶ گفت: با پیگیری‌های انجام شده نحوه جذب پدیرفته‌شدگان آزمون سال ۹۶ که به دغدغه‌ای تبدیل شده بود فرآیند جذبش مشخص شده و تا پایان سال همه استخدام خواهند شد.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۵۰۰ نفر جذب شده و تا پایان سال فرایند جذب همه انجام می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره اینکه تحریم‌ها منجر شده مردم ایران با مشکل دارویی مواجه شوند، گفت: از ناحیه کشورهای اروپایی و آمریکایی آنچه علیه ایران صادر می‌شود مصداق تروریسم است.

وی ادامه داد: اینکه داروها وارد نشود چیزی جز اقدام ضدبشری نیست و از این اقدام نخواهیم گذشت و باید کیفرخواستی در این زمینه صادر شود و شعبه ویژه ما در دادگستری تهران در جهت ثبت و ضبط شکایات افراد حقیقی در این زمینه فعال است و شکایات زیادی دریافت کرده‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص اعمال محدودیت برای زندانیان گفت: رویکرد قوه قضاییه همان است که در دستورالعمل آمده و همه تاکیدات بر اهتمام موضوع زندان و زندانیان است و خدمات ارائه شده در زندان‌های ما مشابه خارجی ندارد.

وی افزود: آنچه که این روزها انجام شده برای جلوگیری از کلاهبرداری زندانیان از درون زندان است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: این اقدامات برای دفاع از حقوق مردم و پیشگیری از تکرار جرم از سوی زندانیان حرفه ای رخ داده.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سامانه‌ای پیش بینی شده که ارتباط زندانیان قطع نمی‌شود امکان تماس دارند ولی چون این افراد از مردم کلاهبرداری می‌کردند جلوی آن را در جهت حمایت از مردم خواهیم گرفت.

 اسماعیلی در مورد بی اعتباری اسناد عادی نیز گفت: لایحه‌ای در این‌خصوص تنطیم شده که مراحل تدوین این لایحه به آخرین ایستگاه خود رسیده و به مجلس می‌رود اما برای کوتاه کردن روند تصویب این لایحه، هماهنگی‌هایی با برخی نمایندگان مجلس شده تا در قالب طرح در مجلس مطرح شود.

وی درباره این که در جلوی در دادسراها صف‌های طولانی تشکیل می‌شود، گفت: بررسی‌های ما این موضوع را تایید نمی‌کند که صف‌های طولانی مردم قبل از ساعات اداری در دادسراها و مجتمع‌های قضایی وجود داشته باشد حتما ورود می‌کنیم ولی بررسی‌ها این وضعیت را تایید نمی‌کند.

اسماعیلی ادامه داد: اینکه داروها وارد نشود چیزی جز اقدام ضدبشری نیست و از این اقدام نخواهیم گذشت و باید کیفرخواستی در این زمینه صادر شود و شعبه ویژه ما در دادگستری تهران در جهت ثبت و ضبط شکایات افراد حقیقی در این زمینه فعال است و شکایات زیادی دریافت کرده‌ایم.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده روح الله زم گفت: تحقیقات فراوانی صورت گرفته است، مستندات بسیاری به دست آمده، ارتباط این فرد با سرویس‌های بیگانه احراز شده است و مبالغی که دریافت شده احصا شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: ارتباط این فرد با شبکه‌های خارج از کشور مشخص شده افراد خود فروخته در داخل به خدمت گرفته شده است و انشاءالله هفته‌های آتی بازگو خواهد شد.

وی تاکید کرد: این فرد سرکرده شبکه‌های خارج از کشور بوده است که اشراف خوبی صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد اظهارات رییس‌جمهور مبنی بر اینکه اقدامات قوه در برخورد با مفاسد نمایشی است، گفت: نه اهل شعار و نه اهل وعده‌ایم آنچه گفته‌ایم وعده نبوده و آنچه بیان شده گزارش فسادهاست و مردم عملکرد ما را می‌بینند و امیدوار شده‌اند و درخواست تداوم آن را دارند و می‌ترسند نکند مقطعی باشد و ما استمرار خواهیم داد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کردیم که با وجود جراحی انجام شده یک جاهایی درد عارض شود اما عاقبت خوبی دارد و ما به دنبال عاقبت خوب برخورد با مفاسد هستیم.

اسماعیلی درخصوص استفاده از vpn مجاز و فروش آن گفت: فضای مجازی کشور نیازمند مدیریت است و نباید اجازه داد به خانه امن برای افراد سودجو و بزهکاران حرفه‌ای تبدیل شود که اموال و باورهای مردم را هدف قرار دهند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مدیریت این فضا عزم ملی می‌طلبد و سال‌ها وعده راه‌اندازی شبکه ملی را دادند اما هنوز به سرانجام نرسیده است.

وی ادامه داد: کارهای خوبی شده اما برخی مرتکب اعمال مجرمانه می‌شوند و در جهت فیلترینگ اعمال دیگری در بهرده‌برداری از vpn انجام می‌دهند ما این را به مصلحت جامعه نمی‌دانیم هرکجا شناسایی شدند برخورد می کنیم و از مجلس می‌خواهیم قانون جرایم رایانه‌ای را تصویب کند.

اسماعیلی درباره خبر بازداشت رییس سازمان جنگل‌ها و رییس سازمان محیط زیست ملارد گفت: اصل بازداشت تایید می‌شود و این دو ارتباطی با هم ندارند. از آنجا که پرونده در مرحله تحقیق مقدماتی است معذوریت قانونی داریم تا جزئیات را اعلام کنیم.

وی افزود: اتهامات مرتبط با حوزه ماموریت و مسئولیت این دو نفر بوده و دلایلی بر توجه اتهام برای آنها وجود دارد و مکرر در مظان اتهام قرار گرفتند.

اسماعیلی درباره حواشی بازی استقلال و تراکتوزسازی گفت: ادعای کلی درست نیست، مردم آذربایجان و هواداران تیم‌های این خطه در رمزه بهترین دلدادگان این نظام هستند، این که در جمع ۸۰ هزار نفری عده‌‌ای کاری انجام دادند به بقیه نسبت دهیم، تعداد بازداشتی‌ها مشخص است.

وی تاکید کرد: یک گوشه‌ای چند نفر معدود کارهایی انجام دادند باید محدود به همان افراد بدانیم ما با اعمال مجرمانه برخورد می‌کنیم

سخنگوی قوه قضاییه درباره رسیدگی به اظهارات رسانه‌ها و افراد در پرونده دختر آبی گفت: اقدامات موثر را صنف‌های مرتبط انجام ندادند البته پرونده‌ای در دادسرای عمومی تشکیل شده برخی احضار و تحقیقات انجام شده است.

وی ادامه داد: در مورد نحوه کسب خبر چنانچه نهادهای صنفی، تکلیف خود را انجام ندهند ما به وظیفه خود عمل می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده بانک سرمایه و فساد سازمان یافته آن گفت: اینکه در این بانک مجموعه‌ای از مدیران بصورت سازمان یافته اقدامات مجرمانه انجام داده‌اند محرز است.

وی افزود: می‌توان گفت نهادهای ناظر در انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اند و نباید در این سطح گسترده شاهد این اقدامات می‌شدیم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در این پرونده چه در ارتباط با قوانین بانکی و نحوه ارائه ارز و نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های خصوصی معتقدیم باید بازنگری در قوانین داشته باشیم.

اسماعیلی درخصوص پرونده سیف و عراقچی نیز گفت: روند پرونده چون نیازمند تحقیقات تکمیلی بود دادگاه برای اینکه بتواند با جامعیت تصمیم بگیرد مقرر کرده بخش‌های دارای نقص در پرونده و ادعاهایی که در مورد مصوبات قانونی و دستورات از مقامات بالا و میزان ارز شده بود تحقیقات تکمیلی انجام گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: از وضعیت ممنوع‌الخروجی آنها اطلاعی ندارم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، درباره تحریم رئیس قوه قضائیه از سوی آمریکا و موضع‌گیری این قوه گفت: ما قرار نیست به هر اقدام نابخردانه آمریکا پاسخ دهیم.

وی درخصوص تبلیغات مضر در صداوسیما نیز گفت: نباید اجازه دهیم سلامت شهروندان به مخاطره بیفتد و دادستان می‌تواند ورود کند اما در اغلب موارد قانون گفته وزارت بهداشت باید اعلام شکایت کند و رسیدگی موکول به این شکایت شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: هرکجا شکایت شود بطور ویژه بررسی می‌کنیم و حتما باید برای انتشار آگهی مجوزهای قانونی مطالبه شود چراکه ما در این زمینه خیلی آسیب دیده‌ایم.

 اسماعیلی درخصوص پرونده کلاهبرداری از رانندگان کامیون در اسلامشهر گفت: این پرونده در حال حاضر به جرایم اقتصادی آمده که ۳متهم دارد و به لحاظ نوع جرم، پیچیدگی دارد و تعداد شکات متعدد است و در تتیجه فرایند رسیدگی را با تاخیر مواجه می‌کند.

وی افزود: اما ابلاغ شده هر پرونده‌ای که کثرت اصحاب پرونده و شکات داشته باشد بصورت ویژه به آن رسیدگی شود.

سخنگوی قوه قضاییه درخصوص خبری مبنی بر برکناری ۵ قاضی فاسد گفت: بارها گفته‌ایم با فساد تعارف نداریم و یکی از اولویت‌های ما درون دستگاه است.

اسماعیلی افزود: در رسیدگی‌ها قضات گاهی سلب صلاحیت قضایی می‌شوند چون قضاوت شرایط سختی دارد و برنامه سختگیرانه داریم.

وی افزود: آنچه دادستان کل کشور گفته ناظر بر پرونده‌های مفتوحه در بررسی صلاحیت قضات بوده نه جرایم قضات.

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر