کد خبر: 830622 A

رئیس کل دادگستری استان تهران:

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: خیلی از مفاسد به خاطر عدم نظارت است. ما ظرفیت‌هایی داریم اما چه زمانی می‌خواهیم از این ظرفیت‌ها برای حل مشکلات استفاده کنیم. برخی از اعمال نفوذها نگرانند. متاسفانه به اشکال مختلف اعمال نفوذ می‌کنند و مردم از این بابت ناراحتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران در مراسم تودیع و معارفه رییس کل محاکم تهران گفت: ما با توجه به وضعیت فعلی و برنامه تحولی که رئیس قوه قضائیه صادر کرده‌اند تکلیف داریم به نحو صحیح به آن بپردازیم و این انتظار از ما وجود دارد.

وی تاکید کرد: در کنار محدودیت‌هایی که وجود دارد، فقر و محرومیت قابل توجه است که در ستاد قوه قضائیه باید به آن توجه ‌شود. اطاله دادرسی از دیگر مسائل است. اطاله دادرسی از دیرباز گریبان دستگاه قضا را گرفته است. دلایل فراوانی هم وجود دارد و باید در این برنامه هر دستگاهی در قوه قضاییه وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

حشمتی گفت: یکی از مترهای من این است که سرپرستان هم باید آمادگی لازم را داشته باشند. هیچ پرونده‌ای نیست که نتوان به آن رسیدگی کرد. کارمان را هنوز با شما شروع نکردیم اما حتما این موضوع را رسیدگی خواهیم کرد. قابل قبول نیست یک پرونده هفت یا هشت سال به طول بیانجامد.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در مراجعه‌ای که مردم به واحدهای قضایی دارند خواهش می‌کنم که پاسخگوی مراجعات مردم باشید. نکته دیگر بحث جمعیت کیفری است. خیلی از ما عادت کردیم که حکم بازداشت صادر می‌کنیم اما نگرانی خانواده‌ها را باید توجه کنیم. باید در دستگیری‌ها حساس باشیم بدون دلیل نباید دستگیر کنیم. دستگیری‌هایی که فرد دو یا سه ساعت بعد آزاد شود، دلیلی ندارد.

این مقام قضایی گفت: الان عدد قابل توجهی از زندانیان در زندان‌هایمان داریم. به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها توجه کنید. مراجعه همکاران ما به زندان‌ها می‌تواند خیلی از مشکلات زندانیان را حل کند. گاهی پرونده‌ها به خاطر عدم اعزام زندانی تجدید می‌شود .

وی تاکید کرد: خیلی از مفاسد به خاطر عدم نظارت است. ما ظرفیت‌هایی داریم اما چه زمانی می‌خواهیم از این ظرفیت‌ها برای حل مشکلات استفاده کنیم. برخی از اعمال نفوذها نگرانند. متاسفانه به اشکال مختلف اعمال نفوذ می‌کنند و مردم از این بابت ناراحتند.

حشمتی گفت: پرونده‌ها بعضی وقت‌ها اینقدر زیاد است که در چندین مجلد آمده است و قاضی می‌ترسد به سمت آن رود. ما جنگ نظامی نداریم اما جنگ اقتصادی و فرهنگی داریم که متوجه نظام است.

وی در پایان صحبت‌های خود از خدمات و تلاش‌های عباس پوریانی تشکر کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر