کد خبر: 829760 A

رئیس دادگستری استان تهران:

رئیس دادگستری استان تهران گفت: مشکلی که در جامعه داریم مهجوریت قانون است و قانون مورد بی مهری قرار می‌گیرد و باید توجه شود که صلاح نظام به اجرای قانون است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مراسم معارفه و تحلیف اعضا هیئت منصفه مطبوعات صبح امروز در مجتمع امام خمینی قوه قضائیه با حضور القاصی مهر دادستان تهران، حشمتی رئیس دادگستری استان تهران و سراج مشاور رئیس قوه قضائیه برگزار شد.

محمدجواد حشمتی در مراسم معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات گفت: در اصل ١٦٨ قانون اساسی در زمان خبرگان قانون اساسی مطرح شد که تعدادی دانشمند هرچند مجتهد نباشند برای جلوگیری از اشتباه قاضی لازم است و این اعضا برای اطمینان بخشی آرای محاکم حضور دارند و این را به فال نیک می‌گیریم.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی بلافاصله بعد از انقلاب موضوع هیات منصفه را پیش‌بینی کرد. قاعدتا دوستان تا امروز با حضور در جلسات منشا خیر بودند و از این جهت افتخار می‌کنیم که افکار عمومی را کنار خود داریم. ما مشکلی که در جامعه داریم مهجوریت قانون است و قانون مورد بی مهری قرار می‌گیرد و باید توجه شود که صلاح نظام به اجرای قانون است.

رئیس دادگستری استان تهران یادآور شد: امیدواریم در این بخش و سایر حوزه‌ها توجه به قانون را سرلوحه کارمان قرار دهیم. در بحث هیات منصفه در دو سال گذشته آمار قابل تقدیر است و لازم است از سروران تشکر کنیم. اعتقاد داریم هیات منصفه پشتوانه خوبی برای رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی است لازمه آن حضور پررنگ و مطالعه لازم و بررسی اساسی است.

وی با بیان اینکه دو نکته در هیات منصفه برجسته است که یکی باید در وقوع جرم اظهارنظر کنند و دومی این است که آیا فرد مستحق تخفیف است یا خیر که لازمه آن شناخت کافی است، گفت: آماری را به من داده‌اند که در جلسات برخی خیلی خوب بودند و برخی بسیار کمرنگ بودند و ما براساس آمار می‌گوییم آقای کسائیان بیشترین حضور را داشتند و ما از طرف دادگستری لوح تقدیری را خدمت ایشان تقدیم می‌کنیم که تشکری باشد. به اعضای جدید هیات منصفه خوش آمد می‌گویم و از حضور برادر عزیزم آقای سراج که نماینده رئیس قوه در هیات منصفه هستند تشکر می‌کنم.

رئيس دادگستري استان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر