کد خبر: 829035 A

کرباسچی:

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: ما کی با فشارهای سیاسی توانستیم تغییر رویه‌ای در شورای نگهبان یا قوه قضاییه ایجاد کنیم؟ اگر امکان تغییر رویه ای باشد فقط از راه گفت و گو و طرح مسائل و خطراتی که برای آینده کشور متصور است، ممکن می‌شود.

به گزارش ایلنا، غلامحسین کرباسچی پنجشنبه در حاشیه نخستین کنگره حزب جمهوریت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حزب کارگزاران در قالب شورای عالی اصلاح طلبان فعالیت می کند یا حزب کارگزاران در انتخابات شرکت می‌کند؟ گفت: حزب ما در شورای عالی عضویت دارد اما منتقد آن است. ما فکر می‌کنیم که هم در روش‌ها و هم در نحوه انتخاب‌ها و گزینش‌ها و هم در نحوه برخوردهای سیاسی انتقاداتی وجود دارد.

دبیرکل حزب کارگزاران خاطرنشان کرد: آقایان باید یکبار بنشینند و بگویند اگر راهبرد شورای عالی برای انتخابات ۹۲ و ۹۴ بوده است و نیز در انتخابات ۹۶ موجب پیروزی شده است، آیا این پیروزی مشکل مردم را حل و بهتر برطرف کرده است؟

وی افزود: نقدهای وارده به کارنامه خودمان را باید صریحا برای مردم مطرح کنیم تا مردم صداقت ما را ببینند و آن وقت آنجایی که نتوانسته‌ایم کاری کنیم، درک خواهند کرد. این کار برای مردم پذیرفتنی‌تر است تا اینکه مدام رجزخوانی کنیم و بگوییم این انتخابات را برده یا آن انتخابات را برده‌ایم.

کرباسچی گفت: خیلی از پیروزی‌های ما نتیجه عملکرد بد رقبای ما بوده است نه اینکه ما خیلی خوب عمل کرده باشیم. ما خیلی جاها نقش داشتیم و اصلاح‌طلبان باید این موضوع را صریحا اعلام و با مردم در میان بگذارند. حتی همانطور که رئیس جمهوری دوران اصلاحات مطرح کرد باید از مردم عذرخواهی کنیم و درست ارزیابی کنیم تا مشکلاتمان برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: رو دررویی غیر سیاسی مدنظر هیچ کدام از جناح های سیاسی داخل کشور نیست اما مشروط کردن از نظر سیاسی خوب است که چنین حرف‌هایی گفته شود. عده ای فکر می کنند این کار کمک می کند که  نظراتی را که درباره تایید صلاحیت‌ها دارند عملی شود اما تجربه نشان داده که حداقل در رویارویی با جناح‌هایی که این افراد احیانا با آنها رودر رویی دارند بعید است مشکلی را حل کند.

وی افزود: ما کی با فشارهای سیاسی توانستیم تغییر رویه ای در شورای نگهبان یا قوه قضاییه ایجاد کنیم؟ اگر امکان تغییر رویه ای باشد فقط از راه گفت و گو و طرح مسائل و خطراتی که برای آینده کشور متصور است، ممکن می‌شود.

کرباسچی تاکید کرد: گمان نمی‌کنم که از راه مقابله به نتیجه برسیم. ما یا در انتخابات شرکت می‌کنیم یا نمی‌کنیم. اینکه بگوییم اگر ما را رد صلاحیت کنید مشارکت نمی‌کنیم بارها تجربه شده و راه به جایی نبرده است. ما نیز دلمان می خواهد مشارکت بالا باشد و رد صلاحیتی نباشد چرا که به لحاظ سیاسی این موضوعات مطلوب نیست و باید از راه گفت و گو چنین مسائلی را رفع کنیم.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در مورد طرح رسا نیز گفت: این طرح کلیت خوبی دارد اما به نظر من قابل اجرا نیست و اشکالات قانونی دارد و نمی تواند موفق باشد چرا که تبلیغ زودهنگام است و باعث برخورد می‌شود.

کرباسچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر