کد خبر: 827187 A

حسن روحانی در دیدار نخست وزیر بنگلادش:

رئیس‌جمهور همه کشور‌های اسلامی را به اتحاد و کنار گذاشتن اختلافات فرا خواند چراکه این اختلافات تنها به نفع آمریکا است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز جمعه در دیدار خانم شیخ حسینه ماجد نخست وزیر بنگلادش که در حاشیه نشست سران جنبش غیرمتعهد‌ها در باکو برگزار شد، گفت: اگر کشور‌های اسلامی با هم متحد باشند، هیچ کشوری حتی آمریکا قادر نیست برای آن‌ها مشکل ایجاد کند.
 
رئیس جمهور مشکلات منطقه را برآمده از دخالت و نقش آفرینی بیگانگان دانست و با اشاره به جنگ یمن و کشتار مردم این کشور و تاثیر آن بر روابط کشور‌های منطقه اظهارداشت: ایران تمام تلاش خود را به کار گرفته که بتواند مشکلاتی را که موجب اختلاف در منطقه شده، با گفتگو از بین ببرد.
 
روحانی از بنگلادش به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی و دوست ایران نام برد و با اشاره به اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور و دو ملت گفت: ما علاقه‌مندیم روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران – داکا بیش از پیش گسترش یابد.‌
 
رئیس جمهور با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های اقتصادی بنگلادش که در اثر برنامه‌ریزی دقیق محقق شده، افزود: ایران آماده گسترش روابط اقتصادی با بنگلادش بویژه در حوزه انرژی است.
 
روحانی همچنین به پذیرایی بنگلادش از آوارگان روهینگیایی اشاره کرد و گفت که ایران آماده کمک به بنگلادش در این خصوص است.
 
 نخست وزیر بنگلادش نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات و پیوند‌های عمیق مردم دو کشور، تاکید کرد که بنگلادش خواهان گسترش روابط با همه کشور‌ها بویژه کشور دوست و مسلمان ایران است.
 
شیخ حسینه ماجد، وحدت را رمز موفقیت کشور‌های اسلامی دانست و اظهارداشت: کشور‌های اسلامی وقتی متحد بشوند قدرت بزرگی را تشکیل خواهند داد.
 
وی با نکوهش حربه تحریم در مقابل کشور‌ها گفت: نمی‌توانم درک کنم که چرا آمریکا تصور می‌کند هر کشوری را که بخواهد می‌تواند تحریم کند و مقابل ملت‌ها بایستد.

نخست وزیر بنگلادش با بیان اینکه ما در سیاست خارجی" دوستی با همه و دشمنی با هیچ کس" را شعار خودمان قرار داده ایم، گفت: بنگلادش از لحاظ مساحت، کشوری کوچک، اما جمعیتی بزرگ دارد و اکنون توانسته به پیشرفت‌های اقتصادی خوبی برسد و در پیشبرد برنامه‌های غذایی، بهداشتی و آموزشی گام‌های بزرگی برداشته است.

 
وی همچنین با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مسلمانان رانده شده از میانمار گفت که ما در حال مذاکره با دولت میانمار برای بازگرداندن مسلمانان روهینگیایی هستیم.
حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر